Аутор тема: Обест  (Прочитано 10790 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Обест
« : 29. 04. 2011. у 18.07 »
Збунио ме је Ђорђе када је употребио ову реч у ијекавском облику, обијест, па сам видео да реч као таква постоји и на ХЈП-у и да је дата етимологија: o (b)- + v. bijes.

Зар се не ради о јужнословенској позајмљеници из вулгарног латинског, obesitas, која означава похлепу и халапљивост, а да је повезивање са бесом само народна етимологија? Ијекавска варијанта ме је збунила, да ли се овде ради о речи са некадашњим јатом, или је реч о ијекавизирању речи страног порекла где стоји чисто Е?

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг.: Обест
« Одговор #1 : 29. 04. 2011. у 18.18 »
 [iznenadjen] I ja сам то увек повезивао са obesitas. Није ми пало на памет да има везе са бесом :)
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Обест
« Одговор #2 : 29. 04. 2011. у 18.21 »
на ХЈП-у је дата етимологија: o (b)- + v. bijes.

Скок каже да је то Миклошичева хипотеза и с њом се не слаже. Он даје право Јагићу да се ради о апстрактној именици од obјed + tь (док је об(ј)ед од об- + јести), с класичном интерполацијом с као у владати > власт.

Сад ме запањује значењска етимолошка сличност с латинским obesitas. Можемо ли наћи етимологију за то?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Обест
« Одговор #3 : 29. 04. 2011. у 18.32 »
Нашао сам: веома слично као код нас, од ob- + edo (’једем’) → obesus. Корен глагола је очито исти, само треба видети је ли и префикс с истим значењем. У латинском он „conveys a sense of opposition or confrotation” (Oxford Latin Dictionary), док наше об- значи „материјално обухватање предмета радњом” (РМС).

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Обест
« Одговор #4 : 29. 04. 2011. у 18.40 »
Ја не могу да се сетим где, да ли на Вокабулару у некој од ранијих дискусија или у неком чланку, али негде сам прочитао навођење ове речи у позајмљенице из романских језика, заједно са матор, мутав и сличним, где обично романска (латинска?) позајмљеница има пежоративно значење у односу на словенски синоним. Баш је било наглашено како обестан изворно не значи бесан или обузет бесом, како се у говору, а према народној етимологији, користи, већ силовит, охол, алав, халапљив, похлепан и да има везе са латинским obesitas за прождрљивост. Нисам сигуран, могуће је да се радило и о једном од питања у вишим круговима квизова знања. У говору се обликује према речи „бес“, као што имамо и „свирену“ и „булдождер“ које је помињао Зоран, али и неправилне изразе попут „гланц ново“ (уместо ганц, сасвим, а према гланц, сјај), затим употребу нове медицинске позјамљенице стрес (психички притисак и напетост који изазивају болест) у аналогији са нашим глаголом стрести (се) итд.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Обест
« Одговор #5 : 29. 04. 2011. у 18.52 »
Па добро, али видиш да историчари језика то не потврђују. А и види се одмах да имаш вишка, које ниси могао да добијеш према латинском obesus (а и да је тако, очекивали бисмо придев од латинске позајмљенице, а не именицу, од које се касније твори придев обестан).

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Обест
« Одговор #6 : 29. 04. 2011. у 19.30 »
Видим.

Само да напоменем да је оно требало да буде од obesitas, не obesus.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Обест
« Одговор #7 : 29. 04. 2011. у 19.40 »
Занимљиво, екавски облик заиста наводи на етимологију с бес, док ми ијекавски више вуче к етимологији с јести. Никад нисам ни помислио да би об(иј)ест могла имати икакве везе с латинским (као што нема).

Тако сам ја помислио да је белег реч из немачког (уз померање значења), али, с обзиром на ијек. биљег, то је немогуће, а и етимолошки речници су потврдили да је реч о међујезичкој истогласици с различитим пореклом.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Обест
« Одговор #8 : 29. 04. 2011. у 19.51 »
Сличан пример са секундарним јатом (формираним баш од основе *jed-) имамо у медв(ј)ед.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Обест
« Одговор #9 : 29. 04. 2011. у 20.45 »
Ali, ja nikad nisam tu reč povezivala sa jedenjem i hranom. Nikad. A mislim da i nema nikakve veze sa halapljivošću. Odakle vam to?  :-/
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Обест
« Одговор #10 : 29. 04. 2011. у 20.50 »
Па види етимологију и извођење које је дао Скок позивајући се на Јагића, а пренео је Џо. Временом се значење померило.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Тагови: