Аутор тема: Узлазни нагласци су „двосложни”  (Прочитано 4238 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже .:Aleph:.

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 228
Него, БП, не можеш узлазне акценте да изговараш изоловано (оно „а́” на почетку). Они су двосложни, те се њихова права природа види тек у контрасту са слогом који следи. Отуд они и не могу стајати на једносложним речима. Ти си у ствари изговорио „а̄” са једва приметном узлазношћу.

Нисам ово разумео. Нагласак може бити двосложан?  :-/ Па ево и кинески има узлазни нагласак па он опет може стајати на самогласнику једносложне речи. Знам да то није референтно за српски, али…

Сећаш ли се можда где си спомињао речи пољопривреда и самопослуга као једине у којима себи допушташ да кршиш правила?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
RE: Вокатив од „Лука“ и сродних имена
« Одговор #1 : 3. 09. 2011. у 10.52 »
Огроман број српск(охрватск)их фонетичара заступа теорију о двосложном карактеру наших узлазних акцената. Јеси ли читао нешто од литературе коју си наводио?

Помињао сам тај тип, не те две речи. (И не кршим ја ту правила, већ и поједини речници, а ја то оправдавам.) Какве то везе има с темом?

Ван мреже .:Aleph:.

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 228
RE: Вокатив од „Лука“ и сродних имена
« Одговор #2 : 29. 09. 2011. у 19.06 »
Јер ми је потребан тај пост, негде сам га видео, али не могу да га пронађем.

Што се првог параграфа тиче, мислиш на пример на Пецину књигу?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
RE: Вокатив од „Лука“ и сродних имена
« Одговор #3 : 29. 09. 2011. у 19.35 »
Пецо, Ивић, Јокановићева.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Узлазни нагласци су „двосложни”
« Одговор #4 : 1. 10. 2011. у 15.11 »
Ne bih da kvarim iznenađenje, ali uzlazni akcenti su dvosložni jer se protežu na dva sloga, dok se silazni realizuju na jednom. Kod uzlaznih akcenata sam naglasak (stress) se ostvaruje na jednom, a tonski vrhunac (tonal peak) na sledećem slogu, dok se kod silaznih i naglasak i tonski vrhunac ostvaruju na istom slogu.

Тагови: