Аутор тема: Који/које  (Прочитано 13717 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Колхас

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 21
  • Говорим: њемачки, енглески
    • Српски ми је матерњи језик
Који/које
« : 18. 07. 2018. у 09.41 »
Да ли би било исправно

Оловка и књиге, које су јуче купљене, (…)

Оловка и књиге, који су јуче купљени, (…)

Када су именице различитог рода, онда се користи који.

Комшија и комшиница, који су увијек били љубазни према мени, (…).

А како стоје ствари када се разликује број (једнина и множина) као у претходном случају, а исти је род у питању (једна оловка и више књига)?

И оловка и књиге су женског рода па би било логично "које", зар не? Али не знам зашто ми се у глави врзма "који" у том случају. Додуше, тада постоји моућност да се погрешно схвати како су само књиге јуче куљпене, али не и оловке.
fiat iustitia et pereat mundus

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Који/које
« Одговор #1 : 18. 07. 2018. у 15.13 »
Па не може никако оловка и књиге који… Овдје могу изузетак бити именице на -а које означавају мушкарце.

Ван мреже mmalinovski

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 124
Одг.: Који/које
« Одговор #2 : 20. 07. 2018. у 01.23 »
Да ли би било исправно

Оловка и књиге, које су јуче купљене, (…)

Оловка и књиге, који су јуче купљени, (…)

Када су именице различитог рода, онда се користи који.

Комшија и комшиница, који су увијек били љубазни према мени, (…).

А како стоје ствари када се разликује број (једнина и множина) као у претходном случају, а исти је род у питању (једна оловка и више књига)?

И оловка и књиге су женског рода па би било логично "које", зар не? Али не знам зашто ми се у глави врзма "који" у том случају. Додуше, тада постоји моућност да се погрешно схвати како су само књиге јуче куљпене, али не и оловке.

uzmimo da ovde nije bitan redosled u navođenjua, a nije  - ako bismo rekli "olovka i knjige koje su juče kupljene", trebali bismo reći i "knjige i olovka koje su juče kupljene"

iako prva rečenica verovatno većini ljudi zvuči ok zbog reda reči koji proizvodi privid slaganja, druga skoro sigurno ne zvuči. to je zato što, kao što si pravilno pretpostavio, i ovo mešanje se "razrešava" preko muškog roda: "knjige i olovka, koji su juče kupljeni"

morale bi obe te imenice ženskog roda biti u množini da bi se slagale sa glagolom u ž. r: "knjige i olovke, koje su juče kupljene". isto tako, da bi se slagalo sa glagolom u s. r, ako je jedna u množini, morala bi i druga biti: "prela i vretena su kupljena"

stoga, pravilo bi tu recimo glasilo: ako je jedna od imenica u množini, jedino nece biti slaganje sa muškim rodom onda kada su sve u ženskom (kada će biti slaganje sa ž. r.) ili srednjem rodu (-|| - s. r.)

sad ne znam baš iz glave za neku potvrdu u literaturi, ali mislim da je jasno

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Који/које
« Одговор #3 : 23. 07. 2018. у 13.39 »
sad ne znam baš iz glave za neku potvrdu u literaturi

Тек толико…

Ван мреже Колхас

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 21
  • Говорим: њемачки, енглески
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Који/које
« Одговор #4 : 23. 07. 2018. у 14.24 »
Најприје се захваљујем свима на одговорима!

Па не може никако оловка и књиге који… Овдје могу изузетак бити именице на -а које означавају мушкарце.

То јутро сам био збуњен. Сад ни мени то нема смисла. Али како онда? Како се употребљавају ове упитне замјенице код апозиције, уколико се апозиција односи на више именица:

а) различитог рода?
б) истог рода, а различитог броја?
в) различитог рода и различитог броја?

Било би онда…

а) Комшиница и њен син, …. (ја бих рекао "који")
или Дјечак и његова мајка, … (ја бих рекао "који")

б) Комшиница и њене ћерке, …. (ја бих сад рекао "које", тј. овдје кореспондира род са упитном замјеницом, мада мени то онда више упућује на "ћерке")

в) Комшиница и њена дјеца, …. (ја бих рекао "који")
или Та дјеца и њихова мајка, …. (ја бих рекао "који")

Биће, аман, да за случај б) нема рјешења, него се закључује из контекста. А ако контекст не појашњава тачно, онда боље избјећи скроз (ако је из неког разлога важно на кога се апозиција тачно односи, тј. да не евентуално искључује неког).

А имамо примјер…
Отац и син, који…
Дијете и његово куче, који…
Мајка и ћерка, које…
(ја бих за други примјер рекао који: овдје имамо исти род (с.р.) али замјеница је "који", дакле не за средњи облик у множини "која")

Отац и синови, који (подударно)
Мајка и ћерке, које (подударно)
Дјечак и огледала, који (неподударно, исти род, различит бр. а замјеница "који"…за разлику од женског рода) - - - - - > није ми пао бољи примјер на памет са с.р. јед. и с.р. мн.


Је л’ има негдје описано тачно ово који механизми функционишу?

Морам признати да сам сам себе са овим примјерима избацио из такта….не знам ни окле сам кренуо, ни куд сам наумио….
fiat iustitia et pereat mundus

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Који/које
« Одговор #5 : 23. 07. 2018. у 14.43 »
Колхасе, млад си, чувај живце, требаће ти.

Принцип би био следећи:

мушки + мушки род = који
мушки + женски род = који
мушки + средњи род = који
женски + женски = које
женски + средњи род = који

ни редослед, ни број немају утицаја

Ван мреже Колхас

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 21
  • Говорим: њемачки, енглески
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Који/које
« Одговор #6 : 23. 07. 2018. у 15.33 »
Колхасе, млад си, чувај живце, требаће ти.

Принцип би био следећи:

мушки + мушки род = који
мушки + женски род = који
мушки + средњи род = који
женски + женски = које
женски + средњи род = који

ни редослед, ни број немају утицаја


испишеш све и свашта и добијеш одговор у мање од 200 карактера

једноставно, сажето, некомпликовано…thank you
fiat iustitia et pereat mundus

Ван мреже mmalinovski

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 124
Одг.: Који/које
« Одговор #7 : 24. 07. 2018. у 11.49 »
Тек толико…

uvidjam da je to kritika toga sto sam napisao, ali ne znam u kom pravcu. ja sam stvarno spreman da prihvatim svaku kritiku i ne ulazim u forumska natezanja

Ван мреже mmalinovski

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 124
Одг.: Који/које
« Одговор #8 : 24. 07. 2018. у 22.33 »
Је л’ има негдје описано тачно ово који механизми функционишу?

ima u ponekim knjigama i radovima, npr u ovom diplomskom: https://repozitorij.erf.unizg.hr/islandora/object/erf:18/datastream/PDF/download

u njemu se isticu sledeca pravila kao relevantna za slaganje sa viseclanim subjektom:

Цитат
1. Subjekti muškog roda slažu se s predikatom istoga roda u množini.
2. Subjekti ženskoga roda slažu se s predikatom istoga roda u množini.
3. Subjekti srednjega roda slažu se (i to isključivo) s predikatom muškoga roda u
množini.
4. Subjekti različita roda slažu se s predikatom muškog roda u množini.
5. Subjekti istoga roda u množini slažu se s predikatima istoga roda u množini. (ne kaze sta ako su istog roda a razlicitog broja)
6. Uz subjekta različita roda u množini predikat može biti:
    a) Onoga roda kojega je bliži (ili najbliži, ako ih je više od dva) subjekt
    b) U množini muškog roda

i/ili (sledeca pravila ja mislim treba shvatiti uslovno, kao izuzetak od difolta, sto je muski rod, jer kao i da su formulisana kao relativna negacija onoga sto je difolt):

1. Ako je u rečenici više subjekata u jednini, predikat može biti u jednini ili u množini.
2. Ako je u rečenici više subjekata različita roda u jednini, predikat može biti u jednini onoga roda u kojem je najbliža imenica ili pak u množini muškog roda.
3. Ako su svi subjekti u množini, a različita su roda, predikat je u rodu
najbliže imenice
4. Ako su svi subjekti različiti po rodu i po broju, predikat se obično slaže s najbližim subjektom, ali može biti i u množini muškog roda

iz svih ovih pravila se ne vidi eksplicitno sa cim se slazu subjekti istog roda koji nije muski rod, a razlicitog broja. ja prema tome zakljucujem da se slazu sa muskim rodom posto je to difolt

tek toliko mogu da ponudim u pogledu potkrepljene argumentacije posto sam na putu.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Који/које
« Одговор #9 : 30. 07. 2018. у 09.49 »
uvidjam da je to kritika toga sto sam napisao, ali ne znam u kom pravcu. ja sam stvarno spreman da prihvatim svaku kritiku i ne ulazim u forumska natezanja

У правцу основаности написаног. „Тек“ нема потврде за то. Правила (или могућа правила) каква си изнео могла би се дати само на основу широког корпуса. Ни цитирани дипломски рад то не потврђује. Мени је нпр. књиге и оловка које граматично.

Ако се добро сећам, Бобан Арсенијевић је нешто истраживао на ту тему. Треба потражити.

Тагови: