Аутор тема: Прав(н)оснажан  (Прочитано 23295 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Прав(н)оснажан
« : 4. 11. 2011. у 09.25 »
S mejla, lakonski:

Цитат
pravosnažnost ili pravnosnažnost

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Прав(н)оснажан
« Одговор #1 : 4. 11. 2011. у 12.02 »
РМС даје обоје.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: Прав(н)оснажан
« Одговор #2 : 4. 11. 2011. у 15.29 »
Ima li, onda, i neke razlike u značenju ovih pojmova? Da li se jedan odnosi na pravo, a drugi na pravdu?

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Прав(н)оснажан
« Одговор #3 : 4. 11. 2011. у 15.46 »
Не, оба појма значе исто.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Прав(н)оснажан
« Одговор #4 : 5. 11. 2011. у 18.27 »
Не, оба појма значе исто.
Иако право нема никакве везе са правдом. :)

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Прав(н)оснажан
« Одговор #5 : 6. 11. 2011. у 16.46 »
Најзад сам нашао времена да мало потражим о овоме.

РСЈ даје:
пра̏вносна̄жан/правно̀сна̄жан ’који има правну, законску снагу, извршан’ (~ решење, ~ одлука).
Одатле се изводи дефиниција за правносна́жно̄ст, а са правоснажан/правоснажност упућује се на одредницу са -н-. Ово је све скоро исто стајало и у РМС. Даје се предност облику са -н-.

У Правопису пак стоји: „правоснажан (необ. правноснажан)“. Дакле, обратно.

Разграничимо најпре које значење има први формант у сложеници и којој групи припада. Група твореница типа правнодруштвени, правноформалистички (у РМС спојено, Клајн у Творби [I: 107] каже да је боље писање с цртицом) разликује се од прав(н)оснажан јер се ради о напоредним, координативним сложеницама (правно-друштвено питање јесте ’правно питање и друштвено питање’). Насупрот томе, имамо сложенице типа правобранилац, правозаступник, где је творбена парафраза несумњиво именичка (’бранилац [нечијих] права, заступник [нечијих] права’, а не *’правни бранилац’). У групу с нашом речи иду и правоваљан, правомоћан (синонимно у хрватском), које се јављају с формантима право-/правно- (на Гуглу, речници бележе само са право-). Њихово значење може се дефинисати и преко именице (из чега произлази право-) и преко придева (из чега произлази правно-): правоснажан ’који има снагу права’ / ’који има правну снагу’ (исто и за ваљан, моћан). Творбено је и једно и друго могуће и, стриктно, треба одлучити какав је узус.

Клајн пак пише:

Цитат: Творба I: 94
Посебно је замршен случај правних термина правоснажан, правоваљан, правомоћан, за које Мирковић 1951 [у литератури је 1952!] закључује да су настали превођењем немачког rechtskräftig, односно rechtsgültig, али да се могу тумачити двојако: на основу именице пра́во (услед чега се јавила и варијанта правноснажан) или на основу придева пра̑вӣ (у ком случају би тумачење било не ’који има снагу права, закона’ него ’који има праву, пуну снагу’). Између тих двеју могућности Марковић се не изјашњава, препуштајући одлуку правницима.

Ова друга Мирковићева хипотеза данас ми се не чини реална, пошто у правничком језику дати термин нема такво значење. (Иначе, у питању је чланак Правоснажност или правноснажност, објављен 1952. у Нашем језику II, н. с.)



И ја мислим да крајње решење треба препустити струци, с препоруком да се устали облик који је чешће у терминолошкој, стручној употреби. Мени је, а — верујем — и већини говорника ближи облик правоснажан, што може бити индикативно. Гугл има око 530 резултата за правноснажн-, а око 700 за правоснажн-. У Корпусу српског језика тај однос је око 1060 : око 1936, респективно.

Модератор: Ажурирана адреса.
« Последња измена: 5. 02. 2016. у 20.37 Rancher »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Прав(н)оснажан
« Одговор #6 : 6. 11. 2011. у 16.52 »
Hvala, Joe, na tako iscrpnom odgovoru.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Radmila81

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 5
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Прав(н)оснажан
« Одговор #7 : 24. 04. 2013. у 19.17 »
Pravilno je pravNosnažno, bar tako piše na štambiljima koja stoje na presudam i rešenjima.

Ван мреже Miloš Stanić

  • Администратор
  • Старији члан
  • *****
  • Поруке: 164
  • Говорим: енглески, македонски
  • Родно место: Крагујевац
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Прав(н)оснажан
« Одговор #8 : 24. 04. 2013. у 22.49 »
Mislim da je ova verzija sa N ušla u češću upotrebu u skorije vreme kao vrsta snobističkog otklona od plebsa jer je verzija bez n postala uobičajena u narodnom govoru.
Isto kao što su se lekari odjednom setili "kostne srži" iako je koštana srž uobičajena i pravilna.

Kad smo već na terenu prava, kakva je razlika između zakona i zakonika i da li postoji razlika uopšte?

Ван мреже Radmila81

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 5
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Прав(н)оснажан
« Одговор #9 : 25. 04. 2013. у 09.53 »
Koliko ja znam nema razlike sada između zakonika i zakona. Nekada je, mislim, zakonik uređivao ukupnu materiju u jednoj oblasti, a zakon samo pojedinačne delove.
A što se pravnosnažnosti tiče imam klauzulu na rešenju suda iz 1954. godine, tako da reč nije novijeg datuma. Verovatno se u izgovoru "pokvarila".

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Прав(н)оснажан
« Одговор #10 : 25. 04. 2013. у 11.13 »
Pravilno je pravNosnažno, bar tako piše na štambiljima koja stoje na presudam i rešenjima.

Штамбиљ није језичка норма. (Не кажем ни да треба занемарити шта тамо пише.)

Ван мреже Radmila81

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 5
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Прав(н)оснажан
« Одговор #11 : 25. 04. 2013. у 16.09 »
Palo mi je na pamet i da pogledam šta piše u Zakonu o obligacionim odnosima iz 1978 ili Ustavu RS, navela sam samo sudski štambilj kao primer.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Прав(н)оснажан
« Одговор #12 : 25. 04. 2013. у 18.11 »
Још једанпут: правна норма није језичка.

Ван мреже Radmila81

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 5
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Прав(н)оснажан
« Одговор #13 : 25. 04. 2013. у 19.01 »
Šta ti sad želiš ovim da kažeš? Pitanje je bilo šta je pravilno. Dala sam odgovor na pitanje. Ta reč jeste pravni pojam. Ne koristi se ni za šta drugo osim da ukaže da je neka odluka suda ili državnog organa iscrpela sve redovne pravne lekove i da se u redovnom postupku ne može poništiti. Dakle ako sud, opština, poreska uprava, katastar i sl. kaže da je nešto pravnosnažno onda je to pravnosnažno, a ne pravosnažno.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Прав(н)оснажан
« Одговор #14 : 25. 04. 2013. у 19.08 »
Ако суд, општина, пореска управа или катастар кажу да је трава бела… :-/

Овако: узус струке једно је од мерила за овај или онај облик њене речи, вероватно најјаче у самој струци. У општем језику оно не мора уопште бити од значаја. Ако је реч лоше саграђена, лоше транскрибована, неграматична, мимо узуса, мимо прописане језичке норме, ништа јој не значи правна норма.

Тагови: mejl