Аутор тема: Svejedno  (Прочитано 12786 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Svejedno
« : 21. 12. 2012. у 09.05 »
Sa mejla:
Цитат
Da li je pravilno napisati "sve mi je jedno" ili "meni je svejedno", i ako su oba pravilna zašto se u prvom slučaju piše odvojeno a u drugom sastavljeno? Tj. da li je pravilno napisati "meni je svejedno" ili "meni je sve jedno" i zašto?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Svejedno
« Одговор #1 : 23. 12. 2012. у 19.35 »
Правилно је и једно и друго, с тим што лично радије користим  Мени је свеједно, или Свеједно ми је.

Што је једно одвојено а друго заједно? Па одвојено је јер су му убачене заменица и глагол, "ми је". Даље, једно је ваљда број (придев?), док је свеједно прилог.

Мислим да може и Мени је све једно и Мени је свеједно, али да постоји разлика у значењу. Прво значи Мени сви личе један на други, а друго Не марим шта ћете да урадите.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Svejedno
« Одговор #2 : 23. 12. 2012. у 20.23 »
Ne, bar jedno značenje Sve mi je jedno je potpuno sinonimno sa Svejedno mi je. A pitanje je zašto se /svejedno/ piše spojeno, ako se već mogu umetati enklitike između /sve/ i /jedno/. Druge reči se inače ne mogu razdvajati na takav način. Sa druge strane, upravo se taj argument (umetanja enklitika) koristi za odvojeno pisanje /dobrodošao/, /dobrodošla/ itd.
« Последња измена: 23. 12. 2012. у 20.28 vukvuk »

Тагови: mejl