Аутор тема: Пехар Купа  (Прочитано 7464 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Пехар Купа
« : 10. 06. 2015. у 00.19 »
У електронским медијима често може да се чује рецимо: У великом финалу екипа АБ освојила је пехар Купа, што је, по мени, погрешно.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Пехар Купа
« Одговор #1 : 10. 06. 2015. у 07.20 »
Mislim da 80% ljudi uopšte i ne zna da kup originalno znači ’pehar’, i isključivo ga koristi u kasnijem značenju ’takmičenje’. Po mom sudu, značenjski odmak je toliko uzeo maha da se pehar Kupa i ne može smatrati greškom. (Mislim da sam još češće čuo trofej kupa.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Пехар Купа
« Одговор #2 : 10. 06. 2015. у 10.51 »
Mislim da 80% ljudi uopšte i ne zna da kup originalno znači ’pehar’, i isključivo ga koristi u kasnijem značenju ’takmičenje’. Po mom sudu, značenjski odmak je toliko uzeo maha da se pehar Kupa i ne može smatrati greškom. (Mislim da sam još češće čuo trofej kupa.

Да и та варијанта је врло честа, а и све је као што си описао, с тим што ја не могу да их не сматрам грешкама.

А ево још једне на тему спорта, конкретније фудбала, мада није реч о (не)писмености.
Гледам јутрос пренос утакмице младих фудбалера с Мађарском која је завршена 1:1. Како је реч о четвртфиналу, игра се на испадање и неко мора да победи, па коментатор рече:

- На реду су продужеци.

Ову грешку праве сви коментатори одреда, јер ради се о једном продужетку са два полувремена.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Пехар Купа
« Одговор #3 : 10. 06. 2015. у 22.31 »
abzec, previše bukvalno razmišljaš. Reči dobijaju nova značenja zajedno sa starima, a ponekad izgube i ta stara.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Пехар Купа
« Одговор #4 : 10. 06. 2015. у 22.50 »
Бруни, мислим да се овде ради о нечем много једноставнијем, свакодневнијем - о незнању. Наши врли спортски коментатори који знају и колико је пута Роналдо пишкио у животу, не знају да фудбалска утакмица има један продужетак са два полувремена. Утакмица такође има два полувремена, али то нису две утакмице.
Ако сам ја због оваквог мишљења буквалиста и увијач локни, нека будем.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Пехар Купа
« Одговор #5 : 10. 06. 2015. у 23.30 »
Aman, abzec, ko govori o poluvremenima, ovde je tema ono što si postavio: pehar Kupa. Duja ti je lepo objasnio zašto nije greška. Ako ti voliš da misliš drugačije, slobodno, ali nemoj nas ubeđivati da si u pravu. Pogotovu nemoj širiti temu na stvari koje nemaju veze s jezikom.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Пехар Купа
« Одговор #6 : 11. 06. 2015. у 07.11 »
Prvi put u životu čujem o konceptu jednog produžetka s dva poluvremena. Mislim, može i tako da se gleda, ali niko tako ne gleda… Zašto onda govoriš o grešci?

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Пехар Купа
« Одговор #7 : 11. 06. 2015. у 12.15 »
Бруни, у праву си да прича о продужетку/цима нема везе са језиком, али као и Пехар Купа има везе са незнањем медијских посленика. У сваком случају, извињавам се због скретања са sendero luminoso, али нека ми ипак буде дозвољено да објасним.

У Пропозицијама такмичења за Куп ФСС
http://www.fss.rs/documents/propozicije_takmicenja_za_KUP.pdf,
у члану 16. (последњи став) у две суседне реченице једном је употребљена множина, а други пут једнина, па је јасно да се ради о грешци, свеједно каквој. А погрешна је множина. Ево зашто:

Фудбал је спорт у коме, као и у неким другим, утакмица има два полувремена, како једна екипа можда не би била оштећена лошијом страном терена, ветром итд. Из истих разлога и продужетак фудбалске утакмице има два полувремена. Тако је од пре Првог светског рата. Као што је утакмица једна, иако има два полувремена, тако је и са наставком.

У домаћем и европским куп такмичењима, у којима се игра на испадање и не може да буде нерешеног резултата, пропозиције (правила такмичења) предвиђају један наставак од 2 х 15 минута, па ако је и после тих 30 минута нерешено - пенале. Да се ради о два независна продужетка, зашто би се играо други, ако се већ после првог добије победник?

Теоретски није немогуће да се за неко друго такмичење пропишу и два наставка, сваки од 2 х 15 минута (тако је било некада на првенствима света, па су играчи падали по терену од умора), али други наставак се не игра уколико се већ после у првом једна екипа да гол, а друга не. У нашем случају, пак, друго полувреме се игра без обзира на резултат првог, јер је реч о једном продужетку из два дела (полувремена).

Није чудо што људи мисле да се заиста ради о продужецима, јер коментатори сви одреда говоре у множини. Но то не значи да су у праву. И сад дођосмо до онога: погрешно је, али се толико употребљава да…


Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Пехар Купа
« Одговор #8 : 11. 06. 2015. у 13.23 »
Duja ti je lepo objasnio zašto nije greška. Ako ti voliš da misliš drugačije, slobodno, ali nemoj nas ubeđivati da si u pravu.

Дуја је објаснио зашто то по његовом суду није грешка. По мом суду, abzec001 је сасвим прихватљиво и разложно објаснио зашто то ЈЕСТЕ грешка. Ако ми беспоговорно прихватамо коришћење неадекватних и погрешних израза, а учесталост и сагласност о правом значењу погрешног израза претпостављамо логици и терминолошкој прецизности, несвесно чинимо да ствари временом губе своју суштину;  штета од тога је немерљива, ма колико се неко упињао да докаже како је релативизација ствари оправдана несметаном комуникацијом.

Да се разумемо - и сам употребљавам изразе "у првом продужетку", "на крају другог продужетка", па ми је учесталост коришћења замаглила увид у почетну грешку; по свој прилици, нећу ни убудуће себе кориговати (ем је лакше, ем нема неког дубљег значаја), али је лепо промислити и увидети на примеру суштинску разлику између информације и знања досегнутог промишљањем.
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Пехар Купа
« Одговор #9 : 11. 06. 2015. у 14.28 »
штета од тога је немерљива,
A ispoljava se kao… ?
In logic and critical thinking, a slippery slope is a logical device, but it is usually known under its fallacious form, in which a person asserts that some event must inevitably follow from another without any rational argument or demonstrable mechanism for the inevitability of the event in question.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Пехар Купа
« Одговор #10 : 11. 06. 2015. у 18.03 »
"Нема сумње да језик доприноси развићу ума. Обично се каже за речи да су одећа мисли.

Често пута за сваком речи се крију неке мисли и истине, али има и таквих речи за којима се не крију никакве мисли.

Речи су пре(д)ставници појмова, као што су појмови пре(д)ставници ствари и једно друго заступа."

- Љубомир Недић, Елементарни облици и закони логичког мишљења, у: Филозофски списи (Плато, Београд, 2000)
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Пехар Купа
« Одговор #11 : 11. 06. 2015. у 18.13 »
Od takvog pop-vorfijanizma lingvistima obično malo skoči pritisak.
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Пехар Купа
« Одговор #12 : 11. 06. 2015. у 19.39 »
Abzec jeste objasnio zašto on smatra da je to greška, međutim, upotreba reči kup u značenju takmičenje toliko je već ustaljena i široka, da je potpuno izgubila svoje prvobitno značenje iz originalnog jezika u svakodnevnom govoru. Ko hoće da ispravlja krive Drine, samo napred, ali ne ovde.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Пехар Купа
« Одговор #13 : 11. 06. 2015. у 20.04 »
Od takvog pop-vorfijanizma lingvistima obično malo skoči pritisak.

Пре бих рекао - ленгуиџистима. Чувам се олаких судова, а пре реаговања обратим макар мало пажње на оно што учесник у дискусији наводи, да ми се не би омакла каква очигледна глупост.
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Пехар Купа
« Одговор #14 : 11. 06. 2015. у 20.39 »
Dobro, moram priznati da jeste bila dobro umotana glupost. [devil]

Тагови: