Аутор тема: Како сунце озебе?  (Прочитано 17943 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #30 : 21. 01. 2012. у 16.47 »
I ja mislim da se radi o jednoj slucajnoj gresci koja je uhvatila maha. Meni se cini da je doslo do promene jednog slova: umesto ozebAo, neko je rekao ozebLo, i tako se to prenosilo dok se nije toliko rasirilo da sad vecina tako govori, a nije ni svesna zasto. Nema logike taj izraz, kad stanes i malo bolje razmislis, jednostavno se radi o veoma rasirenoj gresci.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #31 : 21. 01. 2012. у 17.26 »
Не упуштајући се у полемику око недвосмислене ствари, подвукао бих да ни у једном речнику нисам нашао облик с конгруентним атрибутом (-бло). Да народ чува исправни облик, макар би неко некад то забележио.

Поновићу, БП, и да је неоснована двапут изречена алузија како је „норма“ овде тобоже колебљива. Ниједан речник не помиње варијанту „озеблог“. Са таквим душебрижницима расправљај где их сретнеш, овде њихови ставови нису релевантни. А не дозвољавам да њихове ставове изједначаваш с мојим (или нашим).

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #32 : 21. 01. 2012. у 18.27 »
Тон, Џо.

Ни у једном речнику вероватно нема ни одредница за чекање нечега као маренде, нити за требање нечега као турпије у затвору, а не верујем ни да има и крагујевачких киша, Панти и пита и сл., ако има, извињавам се. Кажем да сам чуо да се сунце током хладних дана назива озеблим сунцем (и да је аргументација како не може бити озебло јер је у питању ужарена маса једнака аргументацији да не може бити ни зубато јер нема уста – друга је ствар ако се израз одбацује јер га нема у речницима или у делима писаца) и да мени у складу са тим израз није бесмислен, а испада као да сам пао с Марса и измишљам да сам чуо неке непостојеће изразе или да желим да мењам неку круту норму по том питању (Боже сачувај). Развојем дисксусије, искористио сам гугл-претрагу и видео да се израз не користи само у мом крају, нити само у Србији, већ да га има и изван граница простирања утицаја српског званичног језика и да је распрострањен, констатовао да је и то занимљиво и то је то.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #33 : 21. 01. 2012. у 19.00 »
испада да желим да мењам неку круту норму по том питању (Боже сачувај)
видео … да је распрострањен, констатовао да је и то занимљиво и то је то.



Прилично је бизарно
„писмени“ људи исправљају криве Дрине и друге у говору
додатни проблем је и то што не могу ни сами да се усагласе да ли треба „као озебао сунце“ или „као озеблог сунце“.
да се „исправан“ израз среће углавном код исправљача кривих Дрина
дежурни душебрижници објашњавају својим земљацима
мени и само неким тамо милионима тотално нерелевантних говорника

Да си само констатовао „и то је то“, мој тон би био примеренији.

Без сумње, нема сваког фразеологизма у речнику, нарочито не оних оказионалних и регионалних, као што нема ни свих речи. Али ово је, како си сам показао, српскохрватски, доказан, потврђен, записан случај.

Опаска о ужареној маси је моја полуглупа шала, не аргумент. Ваљда се ишчитава да макар толико познајем језик да не бих рекао како је метафора, иначе основни вид развијања полисемије у лексикону, нелогична и стога ненормативна.

Не мислим да је твоја аргументација као таква погрешна. И ја бих могао да одем на терен, запишем да 10.000 људи са различитих подручја говоре „свирена“ ум. „сирена“, докажем како је творбена веза добра и мени и њима логична (она заиста свира), па кренем да иронишем о „писменим људима“ који се мрште на „свирена“. Сама распрострањеност није довољно јак критеријум ни за нормирање неког облика, а камоли за доказивање његове аутентичности и старине.

Још једна ствар: опет се испоставља да Гугл не мора бити релевантан извор. На Витасовом Корпусу однос „озебао“ : „озебло“ је 9 : 2. Цитати су угл. из Политике.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #34 : 21. 01. 2012. у 19.52 »
Pardon, samo jedno tajm aut pitanje: zar nije ozebao muški rod, a ozeblo srednji, baš kao i sunce? Ne razumem baš najbolje ovo da nema reči ozeblo u rečnicima… Kako bi rekao za dete, npr.?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #35 : 21. 01. 2012. у 19.57 »
Ко то каже? Ја тврдим да нисам нашао израз „чекати као озебло сунце“, већ само „чекати као озебао сунце“.

Фразеологизам је оно што у речнику стоји под „Изр.“ у оквиру лексеме, а сама реч = лексема даје се као засебна лема = одредница.



Узгред, нашао сам у Корпусу и „чекати као озебао сунца“, с партитивним генитивом.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #36 : 21. 01. 2012. у 19.59 »
A, ok. Nisam onda shvatila. Izvinjavam se.  :hehe:
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #37 : 21. 01. 2012. у 22.06 »
Девојка из источне Херцеговине. Потврђује да се у њеном крају користе изрази чекати као озебло сунце и бити жељан нечега као озеблог сунца (ово потоње нисам до сад чуо).

Каже како је негде читала, а и сама сматра, да је израз настао кварењем хипотетичног првобитног „чекати као озебо̂ сунце“, од чега је непажњом настало непостојеће „озебло сунце“, а које се, неразмишљањем о оном о чему се говори и аутоматизмом у говору, прешло и у изреку „жељан као озеблог сунца“, што би, ваљда, требало да гласи „жељан као озебо̂ сунца“.

Свеједно не обраћа превише пажње на то јер примећује да је тај израз карактеристичан за старије људе у руралним крајевима, а да га млади не користе ни у ком облику у говору.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #38 : 21. 01. 2012. у 22.08 »
Девојка из источне Херцеговине. Потврђује да се у њеном крају користе изрази чекати као озебло сунце и бити жељан нечега као озеблог сунца (ово потоње нисам до сад чуо).

Каже како је негде читала, а и сама сматра, да је израз настао кварењем хипотетичног првобитног „чекати као озебо̂ сунце“, од чега је непажњом настало непостојеће „озебло сунце“, а које се, неразмишљањем о оном о чему се говори и аутоматизмом у говору, прешло и у изреку „жељан као озеблог сунца“, што би, ваљда, требало да гласи „жељан као озебо̂ сунца“.

Свеједно не обраћа превише пажње на то јер примећује да је тај израз карактеристичан за старије људе у руралним крајевима, а да га млади не користе ни у ком облику у говору.
Isto sam ja rekla pre nekoliko postova.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #39 : 21. 01. 2012. у 22.29 »
А у ЦГ говоре: „ка озеба сунце“ и „ка озебло сунце“.

Варијанта на коју сам наишао, а коју нисмо овде наводили: „чекам ко озебли сунце“.

И још једна: „чекам [нешто] ко озебло сунце зору“ (ова је интересантна, даје потпуно нов смисао).


Два примера из литературе 19. века за „озебао сунце“:

„Као што ће читаоц разабрати из даљег «напутка предавања» у овој књижици, дан данашњи у истом заводу постоји само осјек језика уз дотичне друге предмете, гдје се примају ученици који су добили отпустну свједоџбу из које народне школе; дочим осјек морепловства изгледа као озебао сунце на добротвора овог завода, који ће својом оставштином помножити закладу, еда Бока једном почме црпити из тог завода оне користи, којима је он највећма намјењен, то као поморска школа.“
(Први извјештај о Српској морепловској закладној школи Бошковић – Ђуровић – Лакетићке у Србини крај Херцег-Новога, Дубровник, 1885)

„У свима је, који су ту били, срце од радости заиграло, кад су видели Милоша тако накићена, и већма су му се обрадовали, него озебао сунцу; јер је сваки у себи помислио: сад је заиста рат, и он пристаје с нама.“
(Вук Караџић, Милош Обреновић […], 1827)

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Како сунце озебе?
« Одговор #40 : 25. 01. 2012. у 17.37 »
Питао сам 5 познаника и познаница несугестивним питањем да ли знају шта је озебло сунце. Различите су старости и образовања, различитог порекла (босански колонисти, староседеоци и „мешано месо“). Почео сам на овој теми и сам да сумњам у оно што сам написао и да се питам да можда моји баба и деда тај израз нису једноставно измислили, јер ми је невероватно да баш нико са теме то није чуо у својој околини.

Двоје је одговорило са „да, наравно“ и прилично убеђено рекло да је у питању зубато сунце и нагласили да су то чули само од својих старијих и/или већ покојних укућана. Занимљивост: једна особа је убеђена да је у питању босански израз, а друга да је у питању стари банатски.

Двоје је рекло да тај израз нису чули ван контекста „чекати нешто ко озебло сунце“ (за шта су такође рекли да „тако говоре старији“), не знају и не занима их претерано шта је то озебло сунце, већ желе да чују постављајући контрапитање „не знам, реци“, као да се ради о виц-питалици.

Једна особа је рекла ово са уводног поста у теми, да је то део неправилног израза „чекати ко озебло сунце“, а да се правилно каже „као озебао сунце“. На питање одакле то зна и да ли је чула да неко говори „озебао“, каже да је прочитала негде, а да сви које зна (субјективна оцена) говоре неправилно. Наравно, опет „старији људи“.
« Последња измена: 25. 01. 2012. у 17.39 Belopoljanski »

Тагови: