Аутор тема: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…  (Прочитано 24032 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« : 25. 12. 2011. у 12.01 »
Vidiš, te audio knjige uopšte nisu loša stvar. Mene ponekad zaista mrzi da čitam, tj. sam proces čitanja mi je smor jer po ceo dan buljjim u kompjuter i naravno, ČITAM, te me oči bole a slova počnu da igraju, ali bih volela da saznam šta ima u tim knjigama, te bi mi slušanje bilo zaista super alternativa. Baš ću da probam.  :kezica:
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже yael

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 62
RE: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #1 : 25. 12. 2011. у 12.20 »
Ja ne mogu opet audio knjige… volim da vucaram knigu sa sobom… Na posao idem vozom i imam vremena da citam. I meni slova igraju pa citam jednim okom… naizmenicno… :kezica:

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #2 : 25. 12. 2011. у 12.45 »
I ja sam, dok se nisam stvarno smorila. A i menjam metroe, pa ne mogu više kao nekad, samo sednem i pola sata, 45 minuta ne ustajem. Sad idem sve po 15 min a to i nije neko čitanje nego seckanje svaki čas… A bogami ne mogu više ni da vukljam knjige, omatorilo se, leđa me otkidaju i trudim se da nosim što manju težinu… Već sam ozbiljno razmišljala da pazarim onaj Amazonov elektronski čitač (mnogo mi se svidža!), al sad mi Sonja dade ideju, pa ću da probam ipak sa audio knjigama pre konačne odluke…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже yael

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 62
RE: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #3 : 25. 12. 2011. у 12.57 »
Kindle je OK, samo treba covek da se seti da napuni bateriju… Kod audio knjiga mi je problem, sto ne mogu da se skoncentrisem: dok slusam, blejim okolimo i misli mi skrenu. Ja obicno slusam muziku dok citam i to je totalna alijenacija, ali me i razgovori okolo dekoncentrisu, moram da se izolujem.
Sto se tegljenja tice, najgore mi je bilo sa 1Q84 od Murakamija - kupila sam ga u jednom tomu… jos uvek me rame boli.  [bua]

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #4 : 26. 12. 2011. у 00.19 »
Nego, je l’ ti imaš taj Kindle? Je l’ može da čita obične PDF skinute sa neta, ili moraš kupovati knjige?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже yael

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 62
RE: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #5 : 26. 12. 2011. у 02.12 »
Ja ga nemam, ima ga moj brat. Koliko znam, ne moze, il barem, nije moglo, ali mozes da im posaljes tvoj dokument u pdf i da ga oni konvertuju u kindle format. To ne bi trebalo da bude komplikovano, jer si u direktnoj vezi sa amazonom… a amazon je inace brz u odgovorima. Videla sam da u Americi i neki veci lanci knjizara, kao npr. Barnes & Noble, izdaju svoje "kindlove" i onda kod njih kupujes elektronske knjige. Dobar je i i-pad, jer moze dosta knjiga da stane i ima, naravno, finu grafiku…
Ali, meni sve to ne treba, jer ja najvise volim da blejim po knjizarama.  [read]

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
RE: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #6 : 26. 12. 2011. у 09.07 »
volim da vucaram knigu sa sobom… Na posao idem vozom i imam vremena da citam.
А, носам и ја свуда са собом и по неку симпатичну папирнату књигу, јер и мени вожња до близу посла траје бар пола сата - али углавном у аутобусу нема места за седење, па ми не вреди. Јесам и стојећи читала ствари које су ме баш биле привукле, али заморно је тако.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
RE: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #7 : 26. 12. 2011. у 09.38 »
U graCkom prevozu koristim Kindle app na iPhoneu. Palcem otvorim knjigu, palcem ulijevo je listam, držim palac na riječi koju tražim u rječniku. Kindle pamti gdje sam stao i obavještava druge moje uređaje kao što je iPad. Jedino LCD zamara oči nakon dužeg čitanja, čak i na iPadu, ali to nije problem za kratke sesije u prevozu. Za PDF-ove koristim iBooks.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #8 : 26. 12. 2011. у 11.49 »
Ja niti imam neki od tih mobilnih aždaha, niti umem da ih koristim, niti imam nameru da naučim, mnogo sam matora za to. Šta ti je to iBooks? Da li to što si napisao znači da se na Kindle ne mogu čitati obični PDF?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
RE: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #9 : 26. 12. 2011. у 14.07 »
Ja niti imam neki od tih mobilnih aždaha, niti umem da ih koristim, niti imam nameru da naučim, mnogo sam matora za to.

…reče administratorka dva sajta. [kuku] Propuštaš neviđena prostranstva ljenosti:

1. Kad nađeš broj telefona na nekoj veb stranici u mobilnom brauzeru, samo stisneš broj da bi pokrenula govor.

2. Mnogo toga ne moraš zapisivati, samo uslikaš kamerom.

3. Kad god tražiš neko novo mjesto, uključiš Directions i ne moraš da lutaš.

Ne znam da li/kako rade PDF-ovi na Kindleu. Koristim iBooks jer je dovoljno pritisnuti na dugme Open in iBooks da bih sačuvao PDF koji sam našao na internetu; nema nikakvih zavrzlama.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #10 : 26. 12. 2011. у 19.18 »
Meni je sasvim ok i bez  toga :hehe:. Imam averziju prema tim stvarcicama, kad treba da otkucam jedan obican SMS, sto znojeva me oblije, lakse mi da zovem. A to sto si naveo pod 1, 2, 3 nikad mi nije trebalo, niti ce mi trebati.

PS:I dalje mi nisi rekao sta je to iBooks. Verujem da je nesto Appleovo, s obzirom da ima to malo i ispred, kao iPad i iPod…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
RE: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #11 : 26. 12. 2011. у 19.32 »
iBooks je Appleova aplikacija za čitanje knjiga, PDF-ova i sličnih dokumenata. A vjeruj mi, nećeš znati da li ti treba iPhone dok ga ne isprobaš. [da] SMS-ove kucaš na virtuelnoj QWERTY tastaturi kao i sve ostalo, ne na brojčanoj sa abc, def i sl. Ubacuješ slova s dijakriticima malo dužim pritiskom na osnovna slova, a možeš izabrati i ćiriličku tastaturu (mada je nisam isprobao konkretno sa SMS-ovima). Nikad ne moraš čistiti poruke radi prostora na telefonu, automatski su organizovane prema pošaljiocu… Vjerujem da su i Android smartfoni tu negdje po funkcionalnosti, samo ih nikada nisam koristio pa ne znam.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #12 : 26. 12. 2011. у 19.48 »
Ma jok. Znam ja šta je to, viđam to čudo svaki dan po metrou, konstantno me živciraju jer ne prestaju da kuckaju sa zvukom, pa mi to od rane zore ko da me kljuca po mozgu. Za mene lično to je bacanje para.  Dovljan mi je kompjuter, čak i previše.  :hehe:
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже VPF

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 184
  • Владимир Филиповић
Одг.: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #13 : 8. 01. 2012. у 23.58 »
Brunhildo draga, a i vi ostali, čujte me dobro.

Meni je prošle jeseni pao šaka na neko vreme tuđi čitač, uz preporuku da ga slobodno koristim. Nisam mogao da verujem šta će ispasti od toga.

Ja inače volim da čitam, ali sam s vremenom nekako prestao, ispao iz štosa, gnjavaža je i meni da ih vukljam sa sobom, pa onda dok izvadim knjigu, pa dok nađem gde sam stao, već mi prođe i pola tog ukradenog termina za i čitanje, a i volja.

I nisam ta vrsta zaluđenika za najnovije spravice, ja sam verovatno među poslednjim Beograđanima počeo da koristim mobilni telefon, i to na silu. Mislio sam šta će mi to bre, kad ću ja i šta da čitam na tom čudu. Možeš misliti, ovoj današnjoj mladeži ni knjige ne valjaju, nego oće da čitaju s ekrana.

Al šta ta sprava uradi, nisam mogao da verujem. Ono što nikad nisam mislio da bi mi falio: olakšava čitanje, navlači te. Za taj mesec dana bila mi je uvek u džepu, uvek na dohvat ruke, i na jedan pritisak tastera je za sekundu otvarala knjigu tamo gde sam stao. Naprosto, otvara ti prostor za čitanje u situacijama gde ti ranije ne bi na pamet palo da se to može. Preporodila me kao čitaoca.

Došlo je dotle da kako zovem lift, već sam izvadio čitač iz džepa i čitam stranicu-dve za toliko koliko se vozim. Nekad sam čak išao ulicom čitajući. Toliko je lako. Ne možete da verujete koliko vam takvo nešto treba dok sami ne isprobate.

Meni je mnogo značio taj "e-ink" ekran. Sasvim je drugačiji od računarskog ili telefonskog ekrana, baš kao papir, ne zamara mi oči uopšte.


Prošlo mi je kroz ruke 4-5 modela, mogu ako vas zanima da vam pričam neke detalje, ali neću da kucam bez veze ako vam nije zanimljivo.

Savremeni čitači gotovo svi podržavaju PDF, ali taj format stvarno ne koristi njihove jake strane i zamoran je. Oblik stranice mu je fiksiran, pa obično moraš da se šetkaš ekranom levo-desno-gore-dole umesto samo da pritiskaš nekst, nekst. (Osim ako uzmeš neki s gigantskim ekranom.) Ali postoje programi koji većinu normalnih PDF-ova lako pretvaraju u neki zgodniji format, pa to nije neki problem.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: E-knjige, e-čitači, i ostala čuda tehnike…
« Одговор #14 : 9. 01. 2012. у 04.20 »
Причај што више детаља, молим те. Занимљиво ми да читам. Узео сам пре петнаестак дана телефон с Андроидом и одушевио се. Има прегршт програма на Маркету, што ми се посебно свиђа. Чак сам и преузео један који, ако изгубите телефон или вам га неко украде, проналази тачну локацију преко ГПРС мреже, обавештава вас када крадљивац замени картицу, слика преко предње камере ако се погрешно унесе безбедносни облик, ПИН код или лозинка, шаље сигнал за пуштање сирене с натписом, што је много добро за застрашивање итд. Феноменално. Нисам још скинуо ништа за читање књига, али након што сам ово прочитао, свакако да хоћу. Него, рекао си да користиш те е-читаче. Јеси ли пробао да упоредиш читање преко њих и телефона? Која је разлика, тј. предности и мане? Хвала на поруци, ВПФ! [fsmile]

Тагови: