Аутор тема: Житељи Републике Српске  (Прочитано 13824 пута)

0 корисника и 2 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Житељи Републике Српске
« : 3. 04. 2017. у 16.12 »
>>Mod: izdvojeno:

Како би се звао житељ Републике Српске? Зар они нису Босанци?
« Последња измена: 5. 04. 2017. у 17.43 Duja »

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #1 : 3. 04. 2017. у 16.52 »
Како би се звао житељ Републике Српске? Зар они нису Босанци?
Босанци? То је увредљиво. Србин, да како другачије? Из угла становника Републике Српске, становници Републике Српске су Срби, а становници Србије су Србијанци. Е сад, било је случајева да и то неко сматра увредљивим. Босанци, Херцеговци, Војвођани и сл. су регионалне одреднице.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #2 : 3. 04. 2017. у 17.25 »
Босанци? То је увредљиво. Србин, да како другачије? Из угла становника Републике Српске, становници Републике Српске су Срби, а становници Србије су Србијанци. Е сад, било је случајева да и то неко сматра увредљивим. Босанци, Херцеговци, Војвођани и сл. су регионалне одреднице.
Хоћеш да кажеш да сам ја Србијанац, а да је Милорад Додик Србин?
За мене су Мујо и Хасо још увек Босанци.

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #3 : 3. 04. 2017. у 17.28 »
Etnik je naziv stanovnika nekog naseljenog mesta ili kraja, zemlje (RMS 2011).

Samim tim nije nužno i naziv za pripadnika neke etničke grupe, a to se baš na ovom primeru lepo vidi.

Dakle, bar na srbijanskom srpskom, ’Bosanac’ znači žitelj države Bosna i Hercegovina. A taj žitelj može biti etnički Srbin, Hrvat, Bošnjak ili nešto četvrto.
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #4 : 3. 04. 2017. у 17.48 »
Шта уопште значи етнички Хрват (Србин. Македонац, Албанац…)?

Модератор: Уклоњен непотребан цитат.
« Последња измена: 3. 04. 2017. у 18.06 Rancher »

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #5 : 3. 04. 2017. у 22.25 »
Хоћеш да кажеш да сам ја Србијанац, а да је Милорад Додик Србин?
За мене су Мујо и Хасо још увек Босанци.
Да, апсолутно тако. Али Мујо и Хасо су нешто друго, то су фиктивни ликови, настали баш као примјер стереотипа регионалног обиљежја.

Etnik je naziv stanovnika nekog naseljenog mesta ili kraja, zemlje (RMS 2011).

Samim tim nije nužno i naziv za pripadnika neke etničke grupe, a to se baš na ovom primeru lepo vidi.

Dakle, bar na srbijanskom srpskom, ’Bosanac’ znači žitelj države Bosna i Hercegovina. A taj žitelj može biti etnički Srbin, Hrvat, Bošnjak ili nešto četvrto.
Па исто тако за становнике РС "Србијанац" је становник Србије. Ако већ хоћемо да нагласимо националну припадност, можемо рећи Мађар из Србије, али Србин из Србије глупо звучи, јер се тиме не прави разлика у односу на Србе из Републике Српске. Дакле, Србин из Србије је Србијанац, да тако кажем на српском из Републике Српске (никако босанском српском).

Ипак, код нас је практично неписаним законима регулисана забрана таквих одредница. У Федерацији БиХ постоје Босанци као националност и они су национална мањина. Тамо по локалним скупштинима има посланика који представљају националне мањине, прогласе се Босанцима и тако лакше прођу на изборима. За сваког Херцеговца је неприхватљиво да га неко назива Босанцем. А Босанац као назив за било ког становника БиХ би се сигурно сматрао озбиљним проблемом, како језичким, тако и оним друге природе.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #6 : 5. 04. 2017. у 08.56 »
Не знам зашто сам потегао тему о којој смо још пре седам година навелико расправљали на ОДФ-у. Ваљда зато што само Срби из Србије имају ту "привилегију" да се и лексички разликују од оних других.  Зашто Хрвати и Словенци то немају? 

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #7 : 5. 04. 2017. у 14.06 »
А језик јесте босански? Види реакцију.
БТЊ, којим језиком ти говориш? Видим из твог профила да живиш тамо.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #8 : 5. 04. 2017. у 16.38 »
Не знам зашто сам потегао тему о којој смо још пре седам година навелико расправљали на ОДФ-у. Ваљда зато што само Срби из Србије имају ту "привилегију" да се и лексички разликују од оних других.  Зашто Хрвати и Словенци то немају?
Па постоји одредница "херцеговачки Хрвати". Зашто неко није смислио други назив и за њих, то је већ питање на које је тешко наћи прави одговор.

А језик јесте босански? Види реакцију.
БТЊ, којим језиком ти говориш? Видим из твог профила да живиш тамо.
Ја говорим српским језиком, на дипломи ми пише професор српског језика и књижевности. И колико ми је познато, с тим никако не бих могао да радим као професор бошњачког у Републици Српској или босанског у Федерацији БиХ.

У РС је то уставно ријешено: званични језици су језик српског народа, језик бошњачког народа и језик хрватског народа. Од тог је изведен назив бошњачки. У вези с тим је одлучивао и Уставни суд и ваљда је пресудио да је то у реду, иако је било и другачијих тумачења. Милош Ковачевић босански језик назива полуземаљским, као једини случај на свијету гдје неко даје име језику на основу половине назива државе. Ја сам му прошле године поставио питање да ли је нама Србима било боље док је постојао српскохрватски, бар у БиХ. Он потврђује да је то рјешење било боље од овог које сад постоји. Било како било, у Републици Српској је законски забрањена употреба термина "босански језик".

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #9 : 13. 06. 2017. у 16.46 »
А ја живео у убеђењу да бошњачким језиком говоре Бошњаци, како муслимани у БиХ сами себе називају. Којим онда језиком у Федерацији говоре други и трећи, осим Срба из РС који, видели смо, говоре бошњачки? Изгледа да мали житељ Федерације, чим проговори, одмах то чини на три језика одједном. Не знам само да ли му родитељи, кад први пут каже бабо, одмах објасне на ком језику је то рекао.

Кад је већ поменуто постојање варијанти Србин и Србијанац питам се да ли је то предност или мана? Јер, Србијанац може да буде и неки Банту или Зулу ако живи у Србији. Додуше мало су црномањасти, па се види да нису и Срби, али граматички је то исправно.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #10 : 17. 06. 2017. у 14.06 »
А ја живео у убеђењу да бошњачким језиком говоре Бошњаци, како муслимани у БиХ сами себе називају. Којим онда језиком у Федерацији говоре други и трећи, осим Срба из РС који, видели смо, говоре бошњачки? Изгледа да мали житељ Федерације, чим проговори, одмах то чини на три језика одједном. Не знам само да ли му родитељи, кад први пут каже бабо, одмах објасне на ком језику је то рекао.
Ситуација је много сложенија. Срби инсистирају да се тај језик може звати само бошњачки, док Бошњаци инсистирају на називу босански, а осим тога постоје и Босанци као национална мањина. У Федерацији Срби само у појединим кантонима могу да остваре право на српски језик у пракси, то иде јако тешко. Двојезични саобраћајни знакови се често уништавају.

Цитат
Кад је већ поменуто постојање варијанти Србин и Србијанац питам се да ли је то предност или мана? Јер, Србијанац може да буде и неки Банту или Зулу ако живи у Србији. Додуше мало су црномањасти, па се види да нису и Срби, али граматички је то исправно.
Па не бих рекао да то може да буде Србијанац, то се не односи на нпр. тек придошле досељенике кроз ове миграције.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #11 : 18. 06. 2017. у 17.39 »
Па не бих рекао да то може да буде Србијанац, то се не односи на нпр. тек придошле досељенике кроз ове миграције.

То је било мало у шали, али има и збиље. Нисам, наравно, мислио на актуелне избеглице са ближег и даљег истока, јер су они овде, искрено се надам, само привремено. Нису житељи Србије, па нису ни Србијанци.
С друге стране имамо некадашње београдске студенте из Грчке, Либије, Кеније… Неки од њих су остали у Србији, поженили се, покренули бизнис. Ту је и Француз који организује конвоје помоћи Србима на Косову, а прешао је и у православље. Сви они живе у Србији и имају држављанство Србије. Зар то онда нису Србијанци? Да не заборавим Кинезе који овде живе и раде по њиховим дућанима и робним кућама, мада нисам баш сигуран да ли и њих треба убројати у ову групу.

Кад наш човек оде у Немаку, Француску, Италију… трбухом за крухом, за неколико година ће стећи право на држављанство, али и ако тамо проведе цео радни век, он никад неће бити Немац, Француз, Италијан… већ ће увек бити само Србин. Он тамо никад неће бити Немац, Француз, Италијан… а престаје да буде и Србијанац. То је, отприлике био смисао оног питања: предност или мана.

« Последња измена: 18. 06. 2017. у 18.02 abzec001 »

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #12 : 18. 06. 2017. у 22.43 »
Мислим да се под Србијанцима могу подразумијевати само старосједиоци. Да ли је то предност или мана тешко је рећи, али имају и други народи такве термине.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #13 : 19. 06. 2017. у 18.47 »
Ако појам Србијанац значи: онај који живи у Србији (и, вероватно, има држављанство Србије) не знам да ли ту ишта зависи од староседелештва. А ако ипак зависи, требало би се договорити око тога ко је то староседелац, колико времена или генерација треба да протекне пре него што неко стекне право на звање Србијанац. А могуће је и да се ти људи. после толико времена у Србији, асимилују и почну да се осећају и изјашњавају као Срби, иако нико ретроактивно не може да мења своје корене.
У САД, већ после пет година боравка стиче се право на пасош и држављанство. Зар тај период није довољан и за стицање звања нашег староседеоца, тј. Србијанца?
Не заборавимо ни да су сви Срби из Србије и Срби и Србијанци, а осталчи само Срби. Не би зато било лоше чути који то још  народи имају такве термине и сазнати "да нисмо сами".
« Последња измена: 19. 06. 2017. у 18.51 abzec001 »

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Житељи Републике Српске
« Одговор #14 : 19. 06. 2017. у 20.13 »
Ако појам Србијанац значи: онај који живи у Србији (и, вероватно, има држављанство Србије) не знам да ли ту ишта зависи од староседелештва. А ако ипак зависи, требало би се договорити око тога ко је то староседелац, колико времена или генерација треба да протекне пре него што неко стекне право на звање Србијанац. А могуће је и да се ти људи. после толико времена у Србији, асимилују и почну да се осећају и изјашњавају као Срби, иако нико ретроактивно не може да мења своје корене.
Pa ne znam baš da li se to može dogovoriti, mislim da to više zavisi od nekog uobičajenog stava koji kod nas postoji.

Цитат
У САД, већ после пет година боравка стиче се право на пасош и држављанство. Зар тај период није довољан и за стицање звања нашег староседеоца, тј. Србијанца?
Mislim da nije. Ne vidim kakve to ima veza sa SAD-om. Evo npr. u BiH ima državljana Crne Gore koji ovdje žive još iz vremena Jugoslavije, ali nemaju pravo da dobiju naše državljanstvo, a obično ih i dalje nazivamo Crnogorcima, bez obzira što se izjašnjavaju kao Srbi i bez obzira što se tu misli na regionalnu odrednicu.

Цитат
Не заборавимо ни да су сви Срби из Србије и Срби и Србијанци, а остали само Срби. Не би зато било лоше чути који то још  народи имају такве термине и сазнати "да нисмо сами".
Nisam mislio na to, nego da u mnogim jezicima postoje različiti nazivi za etnike i stanovnike određene države.

Тагови: