Аутор тема: Sememe  (Прочитано 4419 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже sonjecka

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 24
  • Говорим: engleski, francuski
  • Родно место: Nis
    • Српски ми је матерњи језик
Sememe
« : 21. 04. 2013. у 20.24 »
Poštovani, interesuje me objašnjenje termina semema na primeru? U knjizi Uvod u opštu lingvistiku  Bugarskog je loše objašnjeno ili  je meni nedovoljno jasno, sto je verovatnije:) Molim  za pomoć…

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Sememe
« Одговор #1 : 22. 04. 2013. у 00.37 »
Семем(а) је појам из семантике (угрубо: науке о значењу речи). То је ’значењска јединица’ тј. једно одређено значење неке речи, а сам се семем састоји из сема. Сем(а) је најмања јединица која у некој речи (лексеми) носи значење.

На примеру: под семем речи река потпадају значењска обележја ’конкретно’, ’текуће’, ’релативно велико’. Два од ових обележја овај семем дели с речју поток, али не и ’релативно велико’ — значи, разликује се у овом сему. Дакле, ова обележја су семи, а они заједно чине семем.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже sonjecka

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 24
  • Говорим: engleski, francuski
  • Родно место: Nis
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Sememe
« Одговор #2 : 22. 04. 2013. у 11.04 »
Sada je jasno! Hvala puno!

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Sememe
« Одговор #3 : 22. 04. 2013. у 17.11 »
Da, samo mislim da su kod nas, barem u novije vreme, uobičajeni oblici sema, semema, kao i fonema, morfema, leksema itd.

Ako razumeš šta su foneme, a šta distinktivna obeležja, to ti je korisna paralela za razumevanje: semema je najmanja jedinica značenja, kao što je fonema najmanja glasovna jedinica. Jedna semema se od drugih semema razlikuje pomoću sema, kao što se jedna fonema od drugih fonema razlikuje putem distinktivnih obeležja.

Тагови: