Аутор тема: Рад на ћирилици наслов на латиници  (Прочитано 9906 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже шими

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 10
Урадио сам дипломски на латиници, али професор је рекао да је законска обавеза да се пише на ћирилици. Ја сам хтео да пишем на ћирилици, иначе увек користим ћирилицу за семинарске и сл, међутим тема дипломског рада је на енглеском језику, не може да се преведе.Java Servlet Faces, то је технологија за развој интернет апликација. Глупо ми је да напишем насловну страницу на ћирилици, а назив дипломског на латиници. Мене интересује да ли је уопште исправно да тако напишем?

Интересује ме још једна ствар реч "Web" да ли је исправно да је користим у овом облику као што сам написао, ако је рад на латиници или ћирилици?
« Последња измена: 6. 12. 2014. у 12.22 шими »
Чега се паметан стиди, будала се поноси.

Дође време када паметни ућуте, будале проговоре, а лопови се обогате. (Иво Андрић)

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Рад на ћирилици наслов на латиници
« Одговор #1 : 6. 12. 2014. у 13.12 »
Pa nije ti naslov na latinici, nego na engleskom, i predstavlja naziv biblioteke, odnosno tehnologije.

Negde smo nadugo i naširoko raspravljali treba li transkribovati nazive programa i tehnologija, pogotovo onih manje poznatih. Nikome ne smeta Мајкрософт ili Гугл, ali ne bih rekao da se išta može učiniti sa npr. MySQL. Kao ni sa Java Servlet Faces. "Џава сервлет фејсиз"?  [povrac2] Ај донт тхинк соу.

Što se tiče weba, ne vidim zašto bi ga ostavljao u izvornoj formi, kad je odavno odomaćena reč. Zašto ne bi napisao веб програмирање ili веб технологија?

Ван мреже шими

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 10
Одг.: Рад на ћирилици наслов на латиници
« Одговор #2 : 6. 12. 2014. у 15.32 »
Као што рекох, на енглеском, њиховим писмом које је у овом случају као и латиница. :) Разумемо се.

Још једна ствар ме интересује. Име нпр James Gosling, да ли се овако правилно пише "Џејмс Газлинг (James Gosling)" без наводника наравно?
Чега се паметан стиди, будала се поноси.

Дође време када паметни ућуте, будале проговоре, а лопови се обогате. (Иво Андрић)

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Рад на ћирилици наслов на латиници
« Одговор #3 : 6. 12. 2014. у 15.37 »
Ne, treba Gozling. Vokal u leksičkom setu LOT prenosimo kao naše ’o’. Da postoje samo severnoamerički varijeteti engleskog, možda bismo ga prenosili kao ’a’, ko zna, ali ovako ne.

EDIT: Naravno, ostalo je u redu — transkribovanje ćirilicom i original u zagradi.
« Последња измена: 6. 12. 2014. у 15.45 Father Jape »
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже шими

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 10
Одг.: Рад на ћирилици наслов на латиници
« Одговор #4 : 6. 12. 2014. у 15.47 »
Хвала, замолио бих модератора да не закључава тему 2-3 дана, ако ми још понека помоћ затреба да не отварам више тема.
Чега се паметан стиди, будала се поноси.

Дође време када паметни ућуте, будале проговоре, а лопови се обогате. (Иво Андрић)

Ван мреже шими

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 10
Одг.: Рад на ћирилици наслов на латиници
« Одговор #5 : 6. 12. 2014. у 16.05 »
Да ли и реч "Java" писати као Јава, јер се и она на неки начин одомаћила као нпр "веб", нико не каже Џава
Чега се паметан стиди, будала се поноси.

Дође време када паметни ућуте, будале проговоре, а лопови се обогате. (Иво Андрић)

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Рад на ћирилици наслов на латиници
« Одговор #6 : 6. 12. 2014. у 16.35 »
O Javi/Džavi smo raspravljali ovde. Mislim da ne postoji standard, pa neka se svako opredeli kako želi. I meni je prirodnije Java.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Рад на ћирилици наслов на латиници
« Одговор #7 : 6. 12. 2014. у 23.49 »
Neće niko ništa zaključavati, kod nas se zaključava samo kad se posvađamo :) Slobodno pitaj sve šta te zanima. Procunjaj i po forumu, možda na neka pitanja već postoji odgovor. Takođe preporučujem i posetu našem sajtu, a pogotovu delu Nedoumice, i tamo možeš naći korisnih stvari.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Рад на ћирилици наслов на латиници
« Одговор #8 : 7. 12. 2014. у 00.19 »
О Јави. Слободно пиши и говори тако, тако се и говори у озбиљним програмерским круговима.

Иначе, уопште не мораш ни по каквом закону да пишеш завршни рад на ћирилици. Уставом се прописује ћирилица као службено писмо, а израда семинарских и завршних радова на факултету не потпада под службену употребу писма. Мораш само по професоровом захтеву, а ту је боље да се не расправљаш – не ваља ако ниси у праву, а расправљаш се, а још горе је ако јеси у праву. :)

И ја сам дипломски са основних студија штампао на ћирилици, па је одбрана морала да започне мрштењем председника комисије због тога. И то је прилично незахвалан посао. Треба да се мучиш са транскрипцијама, преводима, честим пребацивањима на латиницу и још ризикујеш да двоструко испаднеш смешан. Прво пред колегама, које вероватно први пут виде тако нешто транскрибовано или преведено, па још написано ћирилицом, а друго што зачас ситуација у језику може да се промени, на пример да неко преведе нешто другачије од тебе и то прогласи за званично, а твој текст испадне неписмен.

Ван мреже шими

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 10
Одг.: Рад на ћирилици наслов на латиници
« Одговор #9 : 7. 12. 2014. у 21.02 »
@Belopoljanski Баш из тих разлога сам и почео да пишем на латиници, још на све то може да се дода и промена фонта, пошто код и текст морају додатно да се разликују када се комбинују.

Хвала свима још једном.
Чега се паметан стиди, будала се поноси.

Дође време када паметни ућуте, будале проговоре, а лопови се обогате. (Иво Андрић)

Ван мреже pejakm

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 13
  • Говорим: Енглески, помало њемачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Рад на ћирилици наслов на латиници
« Одговор #10 : 24. 03. 2015. у 17.15 »
MySQL

Мајскул, а SQLite = Скулајт. Тако је бар преведено у КДЕ-у.

Ван мреже Часлав Илић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 286
Одг.: Рад на ћирилици наслов на латиници
« Одговор #11 : 25. 03. 2015. у 10.13 »
Па не баш тако, него МајСКуЛ. Али што се тиче ове теме, рад за некога (овде професора) пише се онако како тај неко очекује. Снаге тада треба концентрисати на делу фронта од највеће важности, садржају, а правописне ровове треба тактички предати. Конкретније, као што је Белопољански изложио.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Рад на ћирилици наслов на латиници
« Одговор #12 : 25. 03. 2015. у 12.57 »
Neće biti, Časlave. Ako se transkribuje, neće moći da se preuzima originalna grafija. Usporedi sa Jutjub.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Рад на ћирилици наслов на латиници
« Одговор #13 : 25. 03. 2015. у 13.05 »
Бруни, то је његов добропознати, иновативни систем прилагођавања. Додуше, за њега нема покрића у Правопису.

http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=2363.msg24831#msg24831

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Рад на ћирилици наслов на латиници
« Одговор #14 : 25. 03. 2015. у 13.12 »
Čiji, Časlavljev? Pa dobro, onda treba to da naglasi. Jer, ovde postavljač teme želi da zna šta je po pravilima tačno, ne traži nove sisteme i ideje.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: