Аутор тема: Уметност припада вечности  (Прочитано 22640 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Уметност припада вечности
« : 22. 04. 2020. у 22.39 »
На данашњем пробном тесту за малу матуру – задатак да се одреди функција подвученог реченичног члана:
Цитат
Уметност припада вечности.

Шта кажете, на прву лопту?

На мрежи Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Уметност припада вечности
« Одговор #1 : 23. 04. 2020. у 17.27 »
Iz informacije da je u pitanju mala matura, rekao bih da je traženi odgovor logički subjekat.

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Уметност припада вечности
« Одговор #2 : 23. 04. 2020. у 18.42 »
Ja bih iz malomaturske vizure, na prvu loptu, rekao indirektni objekat.
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Уметност припада вечности
« Одговор #3 : 23. 04. 2020. у 19.22 »
То и јесте (прва) дилема: и за једно и за друго може се наћи објашњење. Утешно би било да сви уџбеници који се користе у основној школи нуде одговор на то питање, али претпостављам да не нуде, јер се ни код Поповића у средњошколској граматици тај глагол не наводи. Потврду сам нашао у великој Синтакси (Пипер и др.), где је сврстано под предикатске допуне, тј. припадати је дато као семикопулативни глагол.

„Тачан“ одговор је индиректни објекат. А мени је само интересантно, волео бих да знам ко је тај див-србиста који потписује ово питање. Како он види смисао наставе српског у животу просечног човека и да ли стварно верује да ће незанимљивим трик-питањима икога подстаћи да учи граматику.

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Уметност припада вечности
« Одговор #4 : 23. 04. 2020. у 21.17 »
Da, u engleskom bi, za ekvivalentnu rečenicu, mislim, rekli da je to complement glagola "belong", to jest da on ište predlošku dopunu koja počinje predlogom "to".
« Последња измена: 23. 04. 2020. у 21.21 Father Jape »
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже Esquivalience

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 58
  • Говорим: English
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Уметност припада вечности
« Одговор #5 : 25. 04. 2020. у 12.34 »
Da, u engleskom bi, za ekvivalentnu rečenicu, mislim, rekli da je to complement glagola "belong", to jest da on ište predlošku dopunu koja počinje predlogom "to".
     To bez sumnje, ali komplement je najpribližniji pojmu dopune (tako se prevodi po potrebi), a dopuna je kod nas pocepana na… sve živo. U dopune idu i objekti (Kloni ga se), i priloške dopune (Služi za uklanjanje bora, priloška dopuna za namenu [ccc]), a i dopunski predikativ (Smatram ga prijateljem). I onda se strašno slični članovi smatraju potpuno različitim stvarima.
     Zanimam se za to – nepravi objekat.
     Smatram ga za glupog – dopunski predikativ.
     Služi za uklanjanje bora – priloška dopuna za namenu.

     Ali u našoj školskoj praksi će se dopuna glagolu pripadati sigurno smatrati za nepravi objekat jer je presečeno da se dopunskim predikativima (dopunama semikopulativnih glagola) smatraju samo dopune koje se realizuju nominativom, instrumentalom ili konstrukcijom za + akuzativ. I onda nema veze što je slično (isto?), u školskoj praksi će se smatrati nepravim objektom. Osim ako ne izmislimo možda da je priloška dopuna za pripadanje. [lol]

Тагови: