Најновије поруке

Странице: [1] 2 ... 10
1
Фонологија / Одг.: Množina imenice "jadac"
« Последња порука Зоран Ђорђевић 23. 04. 2018. у 21.36 »
Код мене би рекли јадаци.
2
Транскрипција / Одг.: Hugo de Vries
« Последња порука Миланче 21. 04. 2018. у 23.35 »
Наш правопис даје  двојаку могућност код транскрипције холандских имена. Једну фонетски приближнију и једну прилагођену коју препоручује. Он може бити Хуго де Врис (прилагођена препоручена) и Хиго де Фрис (фонетска).
3
Фонологија / Одг.: Množina imenice "jadac"
« Последња порука Duja 20. 04. 2018. у 09.41 »
HJP daje jaci.
Jednotomni Rečnik Matice Srpske daje oblik genitiva jaca, odakle logično sledi i oblik množine jaci.

Zvuči neobično, moram priznati.  [pardon]
4
Фонологија / Množina imenice "jadac"
« Последња порука Duja 20. 04. 2018. у 09.39 »
S mejla:
Цитат
Množina im. jadac?
5
Транскрипција / Hugo de Vries
« Последња порука Duja 16. 04. 2018. у 09.37 »
S mejla:
Цитат
Како се транскрибује Холанђанин Hugo de Vries? Наишао сам на прегршт облика његовог презимена: (Хуго де) Фриз/Фрис, Вриз/Врис, Вриес/Вријес/Врије итд.
6
Правопис / Одг.: Бројеви словима
« Последња порука Зоран Ђорђевић 9. 04. 2018. у 15.49 »
Негде сам чини ми се чуо или прочитао да се број, колико год цифара да има, сматра једном речју. Ако је тако - онда се све пише спојено.
Ако ми нађеш где то пише имаш не пиво, него гајбу пива од мене. Према томе, потруди се.

Заједно се пишу, рецимо, двадесетседмица (број аутобуса) тристапедесетогодишњица, и сличне изведенице, али 356 није тристапедесетшест, него триста педесет шест.
А то што се у новчаним документима пише спојено само је бирократски фазон, рецидив из  времена кад се писало руком.
7
Правопис / Одг.: Бројеви словима
« Последња порука abzec001 8. 04. 2018. у 10.59 »
Негде сам чини ми се чуо или прочитао да се број, колико год цифара да има, сматра једном речју. Ако је тако - онда се све пише спојено.
8
Правопис / Одг.: Školska godina
« Последња порука Dominator 7. 04. 2018. у 11.51 »
Hvala svima na odgovorima!
9
Дујо, помози молим те.
Нико не зна да ми одговори на ово питање: http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=5859.0
10
Правопис / Одг.: Једноцифрени бројеви словима
« Последња порука Rusista 2. 04. 2018. у 14.29 »
Hvala mnogo!!!
Странице: [1] 2 ... 10