Аутор тема: Одг.: Prevodi filmova/serija  (Прочитано 1809 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Petar Lazic

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 1
  • Говорим: engleski
  • Родно место: Kraljevo
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Prevodi filmova/serija
« : 14. 07. 2014. у 22.15 »
Neka neko kaze liku sa nikom "bajone" da prekine da vas bruka, ako ste vec neki "jezicki atelje" i pretendujete da budete profesionalci. Profesionalci ne rade to sto on radi. Konkretno mislim na poslednje dve sezone serije House MD koje je taj lik unakazio svojim prevodima, do te mere, da neko ko zna o cemu se radi mora da prepravlja maltene svaku trecu recenicu u njegovom "prevodu". Hajde dobro, u njegovim "prevodima" gramatickih gresaka skoro da nema, ali stilskih, pa ono je katastrofa.

OK, reci cete mozda, uzmi pa prevodi sam, ali nije u tome stvar. Meni prevod ne treba, ali mozda treba mom okruzenju. Ali profesionalci ne "prevode" izraze/reference na knjige, filmove itd iz neke globalne pop kulture kao lokal patriotske "izraze" koje razumeju samo oni i njihovo uže okruzenje, profesionalci se ne prave da imaju veliko medicinsko znanje kad prevode serije o medicini pa pisu nesto sto su naculi u "Trecem oku" kao prevod odredjenih medicinskih termina a veze sa originalom nema, profesionalci ne ubacuju neku kvaziduhovitost u prevode, nego profesionalci profesionalno urade prevod da bude najblizi originalu i drugo ih ne zanima.

Ako u originalnom tekstu ima izraza koje mozda lokalno okruzenje ne bi shvatilo jer se odnose na neciju drugu pop kulturu ili tako nesto, profesionalci ih onda potraze u enciklopedijama, pravim ili onim o pop kulturi, pa ih onda prevedu tako kako pise (uklonjen tekst u skladu s pravilom V1).

Sustina je da su takvi sujetni samopromoteri (uklonjen tekst u skladu s pravilom V1) vise stetni nego sto su korisni, i to je sve. Razmislite, i shvaticete da takvi i vama nanose stetu kad se kriju iza vaseg sajta / organizacije sta li ste, i predstavljaju se kao da vi stojite iza njihovih gluposti.

Pozdrav, i ne zamerite na ostrijem tonu, ali taj amater je štetan i veoma iritantan pa nisam mogao a da vam ne ukazem na njega i njegove budalastine. Pozdrav jos jednom
« Последња измена: 14. 07. 2014. у 23.04 Бруни »

Тагови: