Аутор тема: Asistirana oplodnja  (Прочитано 35619 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #60 : 12. 07. 2012. у 13.46 »
A što se tiče one gore rasprave o prelaznosti/neprelaznosti i šta tu može ili ne može, zbilja je dovoljno otvoriti SJP, tačka VI-25:

Цитат
Trpni pridev (pasivni particip) može se obrazovati od prelaznih glagola, npr. pogoditi (koga) - pogođen, i od ponekog povratnog, npr. zaljubiti se - zaljubljen. Neprelazni glagol (tj. oni koji ne mogu imati direktni objekat) nemaju ovaj oblik: stoga umesto zarđani ekseri, otečeno mesto, učestani napadi treba reći zarđali, oteklo, učestali (oblikom radnog prideva), a tako isto i uginula krava umesto "crknuta". Ipak se poneki trpni pridevi ove vrste moraju dopustiti, npr. diplomirani student, neeksplodirana bomba, preuranjen, prenagljen, budući da im nema zamene i da ih gotovo niko ne oseća kao pogrešne.

U svetlu poslednje rečenice, za pridev "asistiran" postoje sasvim adekvatne zamene i dovoljno bi ga ljudi (makar i samo među odlično obrazovanima) osetilo kao pogrešan. :)
« Последња измена: 12. 07. 2012. у 14.19 Бруни »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #61 : 12. 07. 2012. у 14.01 »
Па ништа, онда да питамо Жику Перића. :P

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #62 : 12. 07. 2012. у 14.19 »
…dovoljno bi ga ljudi (makar i samo među odlično obrazovanima) osetilo kao pogrešan.
Pa ovo sad ide u suprotnost sa onim što Joe tvrdi —  da ga ne bi razumeo običan (dakle srednje obrazovan i neobrazovan) narod.

Па ништа, онда да питамо Жику Перића. :P
Ne razumem. Šta hoćeš time da kažeš? Zaista nema potrebe za cinizmom…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #63 : 12. 07. 2012. у 14.25 »
(Ако не разумеш, откуд знаш да је цинично? А није, шалио сам се.

Ја заиста верујем да би Србин са, нпр., завршеном средњом школом много лакше разумео вештачка оплодња него асистирана. Ти мислиш другачије. Не вреди нам ништа то што мислимо док не нађемо неког таквог представника да га питамо.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #64 : 12. 07. 2012. у 14.31 »
(Ако не разумеш, откуд знаш да је цинично? А није, шалио сам се.
Ne razumem povod za cinizam. A cinizam umem da prepoznam, nažalost. Ako i nije cinično, onda je barem malo ironično, jer izgleda da npr. vukvuk i ja za tebe nismo "prosečni Srbi". 

Ја заиста верујем да би Србин са, нпр., завршеном средњом школом много лакше разумео вештачка оплодња него асистирана. Ти мислиш другачије. Не вреди нам ништа то што мислимо док не нађемо неког таквог представника да га питамо.
Ja ne tvrdim da bi razumeo lakše, nego samo da bi razumeo, iako možda on koristi ovaj drugi, rašireniji izraz. Ovde je, koliko sam ja shvatila, navodno problem u neprozirnosti tog izraza. Ja SAMO tvrdim da nije toliko neproziran koliko to vi tvrdite, što se tiče "prosečnih Srba". A sasvim je druga priča moj lični utisak da je taj izraz čak bolji od ovog koji imamo kao ustaljen. Nadam se da je sad jasnije šta sam htela reći.

PS:Nemam ništa protiv da sprovedemo malu anketu među poznanicima i prijateljima. Pitanje je: Šta je to asistirana oplodnja?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #65 : 12. 07. 2012. у 14.41 »
Па не може то да буде питање. Није нам хипотеза да нико не разуме шта је, па да треба да проверимо, него да слабије разуме.

Ни Вук ни ти, уопште ми на овом форуму нисмо просечни Срби у овом погледу. Нама је језик ако не струка, оно макар хоби којим се доста бавимо. Већина нас разуме (и говори) по неколико страних језика. Дакле, то није просек.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #66 : 12. 07. 2012. у 14.50 »
A šta bi bio prosek? Neko ko je završio samo srednju i ne govori nijedan jezik? Ja barem takve ne poznajem. Ni iz moje generacije, a kamoli iz mlađih. Hoću da kažem, teško je naći kandidata koji ispunjava oba uslova: znam dosta ljudi koji su završili samo srednju, ali govore barem engleski (sa manje ili više uspeha, ali ga govore) a opet imam prijatelje s fakultetima, ali koji ne govore nijedan jezik. (Onaj Zoranov prosečni Srbin se ne računa, jer tamo nisu opisane osobine koje su nama potrebne. Teško da gledanje TV, tuljanisanje i prežderavanje ima bilo kakve veze sa jezičkim problemima).

A što se ovog prvog tiče, moraću da pitam kao Rade i Zoran: definiši prvo "slabije razumeti", pa onda da formulišemo pitanje za anketu.

(PS: Sad mi pade na pamet: vama je mnogo lakše da izvršite anketu, samo treba da priupitate po ulici i u komšiluku.)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #67 : 12. 07. 2012. у 18.30 »
Статистика каже да у Србији има само нешто мање од 7% људи са завршеним факултетом.
Не могу да нађем тачан податак, али цифра од 6,нешто се стално помиње.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #68 : 12. 07. 2012. у 19.16 »
Ја заиста верујем да би Србин са, нпр., завршеном средњом школом много лакше разумео вештачка оплодња него асистирана. Ти мислиш другачије. Не вреди нам ништа то што мислимо док не нађемо неког таквог представника да га питамо.

Искрено, када чујем „вештачка оплодња“, пре помислим на стварање неког вештачког бића или стварање заметка неким поприлично неприродним путем, док ми назив „асистирана оплодња“ више одговара ономе што она заправо јесте, иако сам за ту варијанту израза први пут чуо на овој теми. Асистирана, потпомогнута оплодња.

Вештачка оплодња је свакако израз који је дуго у употреби и који је устаљен, али мени се ова асистирана варијанта много више допада и јасније ми асоцијације изазива.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #69 : 12. 07. 2012. у 20.40 »
Слажем се с Белим, ако моје мишљење ишта значи.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #70 : 12. 07. 2012. у 21.48 »
Eto, Joe, izgleda da nisam usamljena u mišljenju da "asistirana oplodnja" preciznije opisuje ono što imenuje.

Zorane, jasno je to meni, samo kažem da ja u svojoj okolini nemam mnogo tih što ne spadaju u tih 7%. Ne sumnjam da na ulici u Bgd može da se nađe vrlo lako tušta i tma predstavnika onih 93%.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #71 : 12. 07. 2012. у 21.58 »
Eto, Joe, izgleda da nisam usamljena u mišljenju da "asistirana oplodnja" preciznije opisuje ono što imenuje.

Ah, čuj… Srbi u matici već su odavno naučili da uopšte nije loše slagati se s predsednicom stranke… :)

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #72 : 12. 07. 2012. у 22.02 »
Ево мало корисног прилога дискусији:
https://en.wikipedia.org/wiki/Plain_Language_Movement
https://en.wikipedia.org/wiki/Plain_Writing_Act_of_2010

Да не испадне да сам антипротиван свега што долази са Запада, ево ово подржавам :)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #73 : 12. 07. 2012. у 22.05 »
Eto, Joe, izgleda da nisam usamljena u mišljenju da "asistirana oplodnja" preciznije opisuje ono što imenuje.

Ah, čuj… Srbi u matici već su odavno naučili da uopšte nije loše slagati se s predsednicom stranke… :)
Šta ćeš, prednosti preCednikovanja.  ;)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Asistirana oplodnja
« Одговор #74 : 12. 07. 2012. у 22.06 »
Ево мало корисног прилога дискусији:
https://en.wikipedia.org/wiki/Plain_Language_Movement
https://en.wikipedia.org/wiki/Plain_Writing_Act_of_2010

Да не испадне да сам антипротиван свега што долази са Запада, ево ово подржавам :)
Ajde nam ukratko napiši šta ima na tom linku. Stvarno me mrzi da čitam ceo tekst.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: