Аутор тема: Merlin čarobnjak  (Прочитано 16370 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
Merlin čarobnjak
« : 30. 03. 2011. у 23.17 »
Radili smo srednjovekovnu knjizevnost Francuske, i tu je pocela malo da se uplice oblast koja mene zanima :D ali samo se malo uplice.. Svet cudesnog od strane Boga a potom i svet cudesnog za koji kazu ako verujes u taj svet, onda ne verujes u Boga. Magija, magicna bica, magicna desavanja ( radnje, sta god.. ). Pominje se Merlin kao neki carobnjak, veliki druid ( iako se u FR. pominjali drudi i pre samog Merlina ( nazalost, nisam upucena pa da imam neku literaturu, stoga bih volela i za ovo da dobijem preporuke koje knjige traziti a da se tice uopsteno za sve carobnjake, da bas vidim o cemu oni to misle tj. sta si mislili, a kako su ih drugi videli i kako sada gledaju ljudi na sve to magicno :D ) vise kao Merlen, Merlan ( mada se u istoj knjizi jedan isti covek zove na razlicite nacine pa mi je zato lose kada citam :D zaboravniji je od mene.. ) ali se nazalost pominje samo tako usput kao carobnjak odnosno savetnik Artura.. Cini mi se da je ta magicna strana vise uradjena za nas decu ( jos uvek se tako izjasnjavam i to ce biti tako narednih 80 godina xD ) a da je zapravo stvar nekako obicna, kao neki travar, pravio cajeve da Artur bude jak, davao savete…

Pa, da li moze literatura da ja to bolje proucim, kao i ta strucna ozbiljna i ova za nas decu :D

Pored njega, naravno, da li moze i neka koja se bavi mitskim bicima, sto iz francuske price, sto nase ( uopsteno slovenska ), grcka.. Ponajvise sam pokrenuta zbog Merlina, potom zbog raznih serija o patuljcima, vilama, vilenjacima,.. pa cuveni cratac o patuljcima koji skupljaju zlatnike, sto mi je prababa bila iz Vlaskog kraja i cula sam raznih prica i sve mi to deluje nekako zanimljivo, mada i u neki ruku.. zastrasujuce, da je bolje da ne cackam nista hehe :D ali bih volela da znam to malo bolje.. Bila je cak i odlicna emisija na RTS-u, mada nisam uspela da ispratim sve epizode zbog obaveza, a onda i crtac Let zmajeva.

Eto.. Ko ima sta da preporuci, link, literatura ( kao knjiga, vise mi je muka od raznih pdf-ova, word-ova.. faks.. ponesi lap top pa uci..  [bonk] )

Posle cu zatraziti i nesto decije.. :D bas decije :D // vidim da imam gresaka..
« Последња измена: 30. 03. 2011. у 23.27 NouvelleVague »
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже vojvoda

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 214
    • Историјска библиотека
RE: Merlin čarobnjak
« Одговор #1 : 15. 04. 2011. у 13.21 »
Јел те интересује артуријанска књижевност или француска средњовкеовна књижевност или енглеска дворска књижевност настала на старофранцуском?  [palci]

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
RE: Merlin čarobnjak
« Одговор #2 : 15. 04. 2011. у 13.43 »
Mene konkretno zanima Merlin i svi carobnjaci, druidi.. E, sad.. Merlin se pominje i kod nas u fr. knjizevnosti (doduse malo, i nije predstavljen kao carobnjak koji stvara magiju vec neki drudi, travar i savetnik Arturov).

E, sad.. Verujem da je u engleskoj literaturi zastupljen, vise nego u francuskoj. Francuska ima druida Panoramiksa koga sam ja uvek stavljala pored Merlina i stavljala ih na prvom mestu. Bas zelim da produbim netrpeljivost Engleske i Francuske xD Ne verujem da su to samo price, legende.. Ima tu necega istinitog.. (ili se ja, kako kazu neki, -.- zezce tripujem   >:( )
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Merlin čarobnjak
« Одговор #3 : 15. 04. 2011. у 13.54 »
Цитат
Francuska ima druida Panoramiksa
Je l’ to onaj iz Asteriksa?  :fsurprise: :-/

Hoćeš da kažeš da se Asteriks računa u ozbiljnu francusku književnost?  [nesvest]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
RE: Merlin čarobnjak
« Одговор #4 : 15. 04. 2011. у 14.06 »
Ne, ne… Cak i ne nalazim u ovoj knjizi nista o Panoramiksu (sad ako sam omasila ime..) a i Merlin se ne nalazi u literaturi kao Merlin carobnjak koji pretvara ljude u zivotinje i slicno. Vec kao travar i savetnik. Mi i ovde imamo ljude koji su travari, i neki bi rekli da su oni magovi, carobnjaci, izlece ljude pomocu trava. Pa onda od price do price, dodje do toga da nekoga prozovu carobnjakom. Gledaju na to kao na magiju, stvaranje necega. Ne znam kako ovo da objasnim. Nesto poput izleciti nekoga biljka je vaau, to je magija, cudo! Kao i ono sa verom, otici u manastir i posle se covek izleci od neke teske bolesti i evo, cudo, magija..

Moralo je od nekud krenuti da se Merlin prozove carobnjakom, pa verujem da je i Panoramkis, ili je i on izmisljen lik? Ili je on radjen po nekom druidu, ali mu je dato ovo ime. Nesto ima.
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
RE: Merlin čarobnjak
« Одговор #5 : 15. 04. 2011. у 14.10 »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Merlin čarobnjak
« Одговор #6 : 15. 04. 2011. у 15.14 »
Bruni, nisi čitala koliko je teško prevoditi Asteriksa?
Nisam, hvala na linku, vrlo je zanimljivo!
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
RE: Merlin čarobnjak
« Одговор #7 : 15. 04. 2011. у 15.29 »
huh Asteriks i Obeliks spadaju u stripove (mada i stripovi mogu biti korisni sto se tice pravilne upotrebe reci, pravopisa, da li se pise ovako ili onako. Meni su prve knjige bile male price, bajke, basne, onda Mikijev zabavnik, cak imam i betmena i spajdermena, a trazim sada Alana Forda ali na italijansko, ja i moj ljubljeni itaijanski.. [pljas2]). Cak i oni stari crtaci su bili fenomenalni! Posto stalno vrtim onaj sa Sezonom na Elmera i Snezni zec. Putuju i zavrse u Aziji i Patak Daca ispravlja Duska i kaze "Kaze se Himelaji. Pa to je u Aziji!" Ali… Sve to za decu se moze tako fenomenalno iskoristiti i popuniti pravim dobrim stvarima i onda ce i onaj koji ide u policiju znati da prica kako treba, ili neki prosecan seljak. (eto, posto sma ja sa sela, da ne bude da bacam vatru na policajce zbog svoje ljutine na njih koliko su "pametni" jer imaju pistolj, i sto su sve prepisivali na kontrolnim zadacima -.- uuff..)

To jednostavno ne moze spadati u ozbiljnu knjizevnost, ja bih to stavila u laganu, i da se vodi racuna o pisanju (sta je u duhu jezika- tipa srpskog, italijanskog..), gramatici, pravopisu.

E, sad.. Gali su postojali i to je cinjenica. (sad cu da kopam po secanju jer sam davno radila taj deo koji je i profesorka odradila na brzinu, cisto da znamo informativno. Versingetoriks dolazi 52 god. p.n.e i spusta oruzje pred Cezarom i to oznacava kraj Galije. A sami Gali su jedno pleme od velikog plemana koji se zvali Kelti a koji su se rastrkali po Evropi(ja sam tako ucila). Pa verovatno da je zbog toga i rasprostranjeno to sa travama. I da je nesto podstaklo autora da napravi Asteriksa i Obeliksa i da spomene druida.

Ni Merlin carobnjak nije tek tako nastao, nesto ih je moralo podstaci. Bar ja tako razmisljam. Ni ja nisam mogla recimo da nacrtam stablo drveta zelene boje a lisce braon, roze boje. Nesto me je podstaklo da krenem u tom smeru, da vidim to na taj nacin.

(sad se setih silnih traceva po novinama -.- .. pa onda onih traceva o meni.. Pa dobro, podstakne ih sto vide nesto sto oni zele xD). Ali ovde Merlin i ostali carobnjaci, drudi, travari…
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Merlin čarobnjak
« Одговор #8 : 15. 04. 2011. у 15.37 »
Hm, da. Uopšte tradicija druidstva karakteristična je pre svega za Kelte. Kelta je bilo svuda po celoj Evropi —  od Balkana do Španije i Britanskih ostrva. Tako da u suštini, imaš pravo, Gali i Merilin su iver od istog drveta…

(Šta ti se desilo sa srpskom tastaturom? [fsmile])
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
RE: Merlin čarobnjak
« Одговор #9 : 15. 04. 2011. у 15.59 »
Ево да пребацим Д: Искључује се лап а неће да ми сачува PC Panel, па онда и заборавим на њега када се здам у писање (у ворду ми је све абецедом)

Да, баш то желим да повежем, па да упоредим са свим могућим магичним бићима, људима, одакле је све кренуло, и да ли је то све заправо једно, потиче ли од једног племена или је било више племена и шта је чије, а када долази до мешања. (тако ми и треба када се занимам за нешто за шта реално не би требало боље да се држим бајки, цртања и да уживам као право дете, ал’ радознало маче…). Пошто и код нас има разних магова, магија, травара, обичаја. Све је то по мени повезано. У средњој сам имала .. па није друг, али смо заједно ишли на веронауку и понекада би причао о Словенима као племену и њиховим обичајима, веровању, знаковима, обележјима. АЛи не нешто претерано јер се све то пркоси хришћанској вери која не признаје многобожанство, магове, магију, и слично. Што мени опет и мало не иде у главу јер знам да постоје свете водице, да се неке биљке користе за нека излечења и слично (иако сам се уверила да нешто постоји, не могу рећи магично, јер као такво не постоји, не признаје црква, већ као чудо, чудесно од Бога дато, послато). Чак и црква има своје обреде- сече се колач, узме се парче хлеба и гутљај вина. А тек неке друге вере… И вере и ови који се баве магичним стварима, исто имају неке обреде, правила и шта све не, чак и веровања. И опет је по мени све то повезано.

И тако се ја лепо упетљам у све ово и само чујем "Остави се тога."

Али ме Мерлин занима па ме занима да већ прелази мало у  хм… онај смајли који врти прстом око слепоочнице  ;D да не кажем лудило, болест и тако даље.  ;D

И наравно, Мерлин није вероватно први друид, чаробњак, али можда јесте највећи или је то само прича, легенда… Па ме и то занима. (сад видим колико немам паметнија посла  [ccc])
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
RE: Merlin čarobnjak
« Одговор #10 : 15. 04. 2011. у 18.49 »
Aли мени и  даље није јасно какве везе има Мерлин са друидима сем у романтичарским и new age делима   :D Сем ако заиста не прихваташ идеју о  Артуру Сармату и отпору Саксонцима etc.  ;D

Mислим, волим ја такву литературу, само је питање да ли тражиш историјске изворе или књижевна дела?

За магију, па ти би да опет напишеш "Златну грану" :) Ал’ претече те Фрејзер. Шалим се мало, наравно… Лепа су та синтетска дела, и "Златна грана" је невероватно корисна, али плашим се да пловиш у водама Тетиса тражећи извор… Нема га, вода сеже докле год ти поглед допире…

А за Келте… Опет јако проблематично питање, да ли су Скордисци и Таурисци исти као и они који живе код Келна или они у Хибернији? Да ли се разумеју? Када су се раздвојили? Да ли сви имају друиде? Та прича о јединству Келта је јако доводена у питање (само погледајмо Германе, Словене или Арапе), а сада не бих да разглабам сувише на ту тему, сем ако не желите  [ko-ja] ;)
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже vojvoda

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 214
    • Историјска библиотека
Одг.: Merlin čarobnjak
« Одговор #11 : 15. 04. 2011. у 19.15 »
I meni nije jasno. Ja sam mislio da je teme arturijanska knjizevnost to jest starofrancuska i srednjovekovna engleska knjizevnost ali izgleda da sam se prevario?  [bag]

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг.: Merlin čarobnjak
« Одговор #12 : 15. 04. 2011. у 19.18 »
Да, да, историјски радници стоје збуњени, помози нам  ;D
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
Одг.: Merlin carobnjak
« Одговор #13 : 15. 04. 2011. у 19.24 »
Само разглабај  [thumbsup] Можда су они дошли у контакт са неким другим језиком, народом, културом и ту је почело да се меша све. Језик је жив и мења се (док не умре, морам да убацим блиски ми латински, нико рецимо не прича више на том језику, јесте да се чита на њему али то је то. Ми смо учили поделу- вулгаран латински се користио у говору, а правим латинским се писало (и верујем причало међу високим сталежом). Тако да је могуће да су сви знали један језик, а после раштркавања, долазило је до промена у језику и стварали се нови. (сад се сетих приче да су људи хтели да направе неку велику грађевину да би стигли до Бога, и стура дан се пробудили свако је причао другачијим језиком.) (и више и саму себе нервирам колико прича и чух и прочитах и млатим се тиме.. :/ )

Но, ја ћу ипак да се држим деце и онога што је за њих, а ово је чисто за мене, пошто сам се везала за Мерлина Д: и никако да се одвежем  :D Деца су ипак мој лек за душу иако ја волим тако да пискарам  :D само што је пуно правописних и граматичких грешака :С

Он се у књижевним делима помиње као..?  А у историјским као саветник? Онда му то дође да је у књижевним делима он као чаробњак, то је мало измишљено, украшено, а овамо у историјским је тотално друга прича, она права, истинита да људе разувере да нема магичности?
Хм.. И једно и друго бих ја. Чисто да знам шта је истинито, и шта је покретач, одакле је дошла идеја да се направе приче о Мерлину, великом чаробњаку. А онда ћу уживати у нечијој дивној машти  :D па да се бацим на превођење тих дела на српском  :D

Хм… Код мене, Мерлин се помиње у Бретоњској материји која припада средњовековној књижевности. И као нека истрживања су довела до тога да је Артур ипак био неки (келтски) владар, не само вођа, а у легендама је бележен као (велешки) краљ. Па да су из тог циклуса произашле песме "Округлог стола" и песме о Тристану и Изолди. За романтичарске и њуејџ дела… нисам чула. Осим да се вероватно писало о њему и касније и вероватно још увек пише..

 [bag]

Док ја напишем један пост.. Док видим где ми је које слово, док видим остале поруке овде, на телефону, слику да средим, прочитам нешто друго, одговорим на позив.. ааааа гррр сто ствари одједном :С
« Последња измена: 15. 04. 2011. у 19.26 NouvelleVague »
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже vojvoda

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 214
    • Историјска библиотека
Одг.: Merlin čarobnjak
« Одговор #14 : 15. 04. 2011. у 19.30 »
Za istoriografiju istoricnost tih licnosti je vrlo problematicna, mnogo je primamljivija tema kontekst nastanka i razvoja tih pripovesti i to su takozvane studije arturijanske knjizevnosti, vrlo bogate na engleskom govornom poducju a kod nas je o toj tematici prevedena samo jedna knjizica  [otkudznam], nisam siguran kako se zove mogu da proverim.

Тагови: