Аутор тема: Црнац  (Прочитано 15726 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Црнац
« Одговор #15 : 14. 03. 2012. у 21.39 »
Nećemo sad o tome da li je bilo ili nije, to nije tema ovde. Ako imaš želju da to diskutuješ, molim te uradi to u temi koja je izdvojena iz ove.

Elem, I dalje ne razumem šta nije jasno: nepogrdno = pozitivno, a ako postoji odsustvo nepogrdnih (tj. pozitivnih, ne bilo kakvih, jer Miki to nije rekao, nego je rekao "nema nepogrdnih sinonima") sinonima, to onda znači da postoje samo pogrdni, a to svakako ne znači da neko NIJE rasista.

S druge strane, svi sinonimi koji su spomenuti u ovoj temi jesu pogrdni. Mislim da nema neutralnih sinonima za pripadnika crne rase.

Модератор: Уклоњени непотребни цитати.
« Последња измена: 25. 09. 2013. у 18.15 Rancher »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Црнац
« Одговор #16 : 14. 03. 2012. у 23.25 »
Занимљив је и призвук који се даје речи. Ма, кад овде нема црнаца, а људи их генерално симпатишу, чак и нешто што се предложи као погрдан израз (нпр. због превода), изгуби ту погрдност. Nigger су често преводили као „црња“. А знам људе којима то вероватно промиче, па реч „црња“ користе као црнац од миља, као када би за Русе казали Рује или за Американце Амери. Чак ни „чамуга“ нема ту пежоративну тежину. Једино реч „црнчуга“ препознајем као увредљиву и изговорену са намером да увреди.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг: Црнац
« Одговор #17 : 14. 03. 2012. у 23.37 »
Мени је јако симпатично оно Рујке за Русе. :D

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Црнац
« Одговор #18 : 14. 03. 2012. у 23.43 »
A mozda bi ipak trebalo pitati crnce sta misle o tim nazivima. Jer, ni Siptar samo po sebi nije nista uvredljivo, pa je ipak pezorativno zato sto ga Albanci smatraju uvredljivim.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг: Црнац
« Одговор #19 : 15. 03. 2012. у 08.15 »
Nisam sigurna da Šitari smatraju da je to uvredljiv naziv, jer se tako zvu Albanci s Kosmeta. Albanac je osoba iz Albanije i, koliko se sećam, neki Šiptari su mi rekli da nisu Albanci, već Šiptari.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Црнац
« Одговор #20 : 15. 03. 2012. у 09.34 »
Добро, то за Шиптаре је нешто сасвим другачије. Причали смо о томе раније нашироко, али ако се сумира:

1. Назив „Шиптар“ није био спонтан. Није природно настао, плански је кроз (комунистичке) државне институције и медије уведен, наметнут и форсиран као обавезан, а у циљу афирмације албанске националне заједнице и јачања братства и јединства. Мада би требало да гласи „Шћиптар“, са ћ, али ајде.

2. Тек након неколико деценија интензивне употребе, исто тако се неко у држави „досети“ да је тај израз одједном увредљив. Албанска заједница не да није била афирмисана нити постала живи део југословенског пројекта, него су предрасуде према њој још више ојачале. Томе је, наравно, помогла и грубост и субјективна ружноћа саме речи, наспрам милозвучнијег Албанац. Створена је ситуација где је много људи гајило негативне емоције према Албанцима, што је новом званичном имену „Шиптар“ само додавало погрднији контекст.

3. Одједном имамо ситуацију где је реч „Шиптар“ стављена ван употребе и где ју је иста она држава која ју је створила и наметала у име братства и јединства, одједном прогласила за увредљиву и увела нову коју до тада и није много људи користило, „Албанац“. Као резултат, добили смо збуњену масу и на српској и на албанској страни која више не зна шта је увредљиво, а шта није. Знају само да се међусобно не воле, а када ти неко ко те мрзи каже „како си леп и паметан“, и то може бити схваћено као увреда јер претпостављамо да се највероватније ради о сарказму.

4. Са друге стране, негативне предрасуде према црнцима нису толико изражене. Напротив, гаје се јаке симпатије: солидарност према потлаченом, израбљује их држава која је код нас увек важила за негативца, симпатије према несврстанима итд. У Србији расна свест не постоји, национална је прејака. Сви наши непријатељи кроз историју, поготово новију, су белци, чак наши сродници из исте етно-лингвистичке групације. А опет, у Србији црнаца нема, тако да и евентуални расизам који мора постојати, нема где да се радикално испољи. Такође, реч „црнац“ не означава народност, већ једну широку групу сачињену од мноштва народности и читавих група народа. Као резултат имамо то да су чак и неке речи, оригинално смишљене при преводу као увредљиве речи за људе црне расе, изгубиле своју пежоративност јер се не употребљавају у увредљивом контексту. Црња је постало тепање за црнца. Чамуга и чамуган – жаргонске речи којима се придаје посебан тип уличног респекта. А контекст је ту често најбитнији – у одговарајућем контексту и реч Србин може бити увредљива. У Хрватској и ФБиХ чак и реч четник.

Друга би прича била да заиста имамо бројну црначку популацију. Сасвим је могуће да оваква слика не би владала када бисмо је имали (нпр. и симпатије према Кинезима су биле много веће пре него што су се заиста појавили, као људи од крви и меса који желе да живе и раде овде), али је ипак немамо.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг: Црнац
« Одговор #21 : 6. 05. 2012. у 13.18 »
Pa ne znam, meni su i Arapi tamnoputi. Mislim da to nije naučni termin.

Под „црнцима“ углавном подразумевамо подсахарске афроиде и ту не мислимо нити на боју коже (јер иста или слична боја коже постоји и међу Арапима, Дравидима, Полинежанима, Абориџинима итд.) нити на расу (термин негроидна раса је више оквиран и описни него научни, поготово што та групација садржи барем три „расе“ унутар себе). Мислим да то води порекло од ранијих романтичних виђења људске врсте од три расе, беле, жуте и црне… Као потомака Нојева три сина. А које би било веродостојно једино ако бисмо узели Скандинавију, Јапан и Заир као три људске насеобине између којих је пуста земља.


"Научни" термин у френологији је био негроидан. Али само постојање "расе" је ужасно застарео и погрешан принцип, који нема никаквог утемељења у науци. Постоји само једна раса, људска. Друге "расе" би били денисовианци, флоренсиси, еректуси, ђурђијанци а и за неандерталце је проблематично јако да ли се могу сматрати за одвојене од анатомски модерног човека, јербо су разлике минорне.
А термин црнац ми ни мало није увредљив, а црња још мање, јер у нашем случају може показивати само наклоност према несврстаној браћи. Проблем су флоскуле типа "у Африци деца гладују…" и слично. То је дискурс ниподаштавања! Гладују деца и у Србији! А градови у Кенији изгледају јако модерно! Термин је само једна шира генерализација, као што је и Кинез. Људи код нас нису ни свесни колико заправо има народа и етничких група у Кини, али све зовемо Кинези.
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Психо-Делија

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 262
Одг: Црнац
« Одговор #22 : 6. 05. 2012. у 23.41 »
Ово о Шиптарима ме подсети на део дефиниције одреднице Цигани са Вукајлије:

Medjusobno se zovu cigani, ali vole da ih ostali zovu romi. :D

Ван мреже Психо-Делија

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 262
Одг: Црнац
« Одговор #23 : 6. 05. 2012. у 23.44 »
А Угљеша као (шаљиви и непогрдни?) назив за Црнца?

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
Одг: Црнац
« Одговор #24 : 7. 05. 2012. у 12.59 »
Цитат
Али само постојање "расе" је ужасно застарео и погрешан принцип, који нема никаквог утемељења у науци. Постоји само једна раса, људска. Друге "расе" би били денисовианци, флоренсиси, еректуси, ђурђијанци а и за неандерталце је проблематично јако да ли се могу сматрати за одвојене од анатомски модерног човека, јербо су разлике минорне.
Извините што скрећем са језичких тема али мени је ово новост.
Зар људски род није рoд (genus) Homo унутар ког су различите врсте (species) — erectus, habilis, neanderthalensis … sapiens?
Раса је „испод“ врсте, нешто како варијетет. Као што има више раса паса, крава, оваца…
Колико знам, постоје минорне разлике међу расама људи. Рецимо, различито реагују на неке лекове, белци боље метаболишу алкохол од азијата па могу више да попију, црнци имају боље крвне судове и сл. Не верујте ми што се овога тиче, покупио сам ту и тамо информације и не знам да ли су тачне.


Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг: Црнац
« Одговор #25 : 8. 05. 2012. у 10.07 »
Genus јесте Homo, е сад, питање шта су habilis, erectus, ergaster, neanderthalensis, heidelbergensis, georgicus, florensis, denisovians,  је потпуно нешто друго. Полако у науци почиње да преовладава мишљење да се могу користити само термини архаични хомо и модерни хомо, управо зато што људски род показује запањујуће присуство могућности регионалних разлика и модалитета унутар исте врсте (слично као и пси, где су чивава и швајцарски овчар и даље део исте врсте).

Те разлике које спомињеш као "расне" су заправо регионалне. Азијати из јужног дела Азије немају могућност разградње алкохола, али зато они са севера деру ракију, такође добар део Азијата има нетолеранцију на лактозу, док Монголи убијају млеко и млечне производе, то за крвне судове је мала пермутација,у питању је анемија српастих крвних зрнаца, где становништво све од Нигерије до Медитерана има већу заступљеност ове мутације где крвна зрнца нису округла већ српаста, али та заступљеност је повезана са маларичним зонама, и нпр, Грци и Македонци такође имају вишу заступљеност те анемије, али не бих баш рекао да су Македонци друга раса. Можда бих понекада то и рекао, али само у смислу да нервирам свог друга Македонца, који је тешка национална паљевина  [lol]
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже dan555

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 429
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • www.sftim.com
Одг: Црнац
« Одговор #26 : 8. 05. 2012. у 12.05 »
Хвала на појашњењу.

Испод genusa је species, мора да буде (осим ако не постоји подрод или надврста), тако да не може бити раса. Колико ја знам, „стари“ и „модерни“ човек односи се на Homo Sapiens и Homo Sapiens Sapiens. Прво је настао старији Sapiens, па убрзо потом и данашњи човек али оба су припадници наше врсте (не рода или расе).
Ето, то ме збуњује у твојој тврдњи. :)

Мада, у систематици се често мењају ствари а ја сам ово учио прилично давно тако да ме не би изненадило да су нешто испретумбали.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг: Црнац
« Одговор #27 : 8. 05. 2012. у 16.41 »
Наравно да је species под два, али управо се ради о томе да нема више толико сигурности да можемо говорити непобитно о Homo sapiens sapiens наспрам осталих сапиентних врсти као потпуно издвојеном феномену и издвојеној врсти. ДНК и генетика су потпуно претумбале слику коју имамо о еволуцији сапиентних форми и њиховом ширењу.
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Црнац
« Одговор #28 : 8. 05. 2012. у 16.49 »
Сапијентних. ;)

Ја сам такође читао да је генетика показала како се не може говорити о расама како се оне данас популарно поимају према боји коже.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг: Црнац
« Одговор #29 : 8. 05. 2012. у 17.56 »
Пардон, нас су учили сапиентних  :blush:

Не само да нема разлике на нивоу боје коже, ту је смешно и причати, већ и на много озбиљнијим карактеристикама, као што су разлике у анатомији неандерталца и нас. И даље све спада у нормалну варијацију.
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Тагови: