Аутор тема: Apozicija i apozitiv  (Прочитано 10768 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже IamASt

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 138
Apozicija i apozitiv
« : 23. 08. 2011. у 00.03 »
Da li može neko da objasni razliku između ova dva pojma? Znam tek toliko da se odvajaju zarezima i da predstavljaju dodatna objašnjenja, ali kako da ih međusobno razlikujem?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
RE: Apozicija i apozitiv
« Одговор #1 : 23. 08. 2011. у 00.26 »
Апозиција има именичку вредност, апозитив придевску.

Стефан, мој најбољи друг, долази.
Дошао је Стефан, тужан што је закаснио.


Зашто велико слово?

Ван мреже IamASt

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 138
RE: Apozicija i apozitiv
« Одговор #2 : 23. 08. 2011. у 13.05 »
Da, ali mene malo buni to što u Gramatici (Stanojčić - Popović) piše da i apozitiv  može biti imenica ili imenička sintagma u zavisnom padežu sa ili bez predloga, i dati su primeri:

  Jasnina mačka, dlake nakostrešene od straha, sakrila se pod krevet.
  Na autobuskoj stanici  čekao ih je Ivan, sa velikim rancem na leđima.

Koliko sam razumela, apozitiv više odgovara na pitanje KAKVO je nešto, a apozicija ŠTA je nešto/neko, i zato apozitiv ima pridevsku vrednost, a apozicija imeničku. Je l’ može to tako najprostije da se kaže?

A zašto veliko slovo u ’Apozitivu’?  Tako mi došlo, ne znam… valjda da istaknem oba pojma, možda bi bilo bolje da sam koristila caps lock.  [otkudznam]

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
RE: Apozicija i apozitiv
« Одговор #3 : 23. 08. 2011. у 23.13 »
Добро, ал’ правопис и постоји да не би свако истицао по свом нахођењу.  ;)

Зашто те то буни? Па знаш да именице регуларно имају придевску вредност у одређеним падежима.
А та довијања с питањима (какав, који, с ким…) могу да прођу у основној школи. Кад се у граматици стигне до апозитива, пре тога се научи и нешто о конституентским вредностима и значењима, па се на основу тога дефинишу нови појмови, а не као у петом разреду.

Ван мреже IamASt

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 138
RE: Apozicija i apozitiv
« Одговор #4 : 23. 08. 2011. у 23.51 »
Dobro, neću više da se igram. Pravopis, jeeej  :car:

Možda je to dovijanje sa pitanjima na nivou osnovne škole, ali meni je pomoglo.  [sec]
Uostalom, nisam uzela knjigu pa da radim lekciju po lekciju, nego učim u hodu kroz analizu rečenica, tako mi je lakše i zanimljivije, iako možda nije najpametnije. Al’ dok ide - ne pravim problem.  [yes]

Тагови: