Аутор тема: Kontaktirati  (Прочитано 13977 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Kontaktirati
« : 6. 10. 2012. у 01.47 »
>>Mod:Izdvojeno odavde.<<


Pa ja sam isto mislio da ih kontaktiram…
Ваљда контактираш с њима. Тако бар каже Описмени се!, немам сад правописе овде.  :D
« Последња измена: 6. 10. 2012. у 10.51 Бруни »

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #1 : 6. 10. 2012. у 08.29 »
Ne zarezujem ja puno te nadri-savete. Niti mnogo, ako ne razumeju šta znači puno u ovom kontekstu.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #2 : 6. 10. 2012. у 10.15 »
Ово баш и није толико надри. Ако ништа друго, Клајн о томе пише одавно у РЈН.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #3 : 6. 10. 2012. у 10.48 »
Jest. Evo sad nađoh u RJN. Međutim, ja ne znam da li sam ikad u životu rekla da kontaktriram S nekim. Kontaktiram nekog, a u kontaktu sam s nekim. Ovo kontaktirati s nekim mi na pamet ne bi palo da kažem.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #4 : 6. 10. 2012. у 11.20 »
Мислим да је аргумент био (не знам да ли Клајнов) да је контактирати некога калк од contact sb., према енглеској синтакси.

Мени не смета контактирати некога, али ми се не чини као најсрећнија рекција, пошто немамо мој контакт њега, моје контактирање њега, уместо чега је нормалније контакт с њим, контактирање с њим.

ХЈП разликује значења у зависности од рекције.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #5 : 6. 10. 2012. у 11.24 »
A samo jedno pitanje: što je toliko bitno da se i ostale vrste reči slažu u padežu? Što mora sve da ide ili s "njega" ili sa "sa njim"? Što ne može da bude "kontaktirati njega" a "kontakt s njim" ili "kontaktiranje s njim"? Ima li neki kontraprimer gde bih mogla videti kako to izgleda (zvuči)? Pitam jer mi zaista nije jasno što moramo da se držimo istog padeža u svim mogućim oblicima jedne reči: glagol, imenica, gerund i sl.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #6 : 6. 10. 2012. у 13.06 »
Није 100% применљиво правило, али јесте граматичка тежња. Најчешће изведене речи задржавају рекцију мотивне.

Рачунати време, рачунање времена (објекатски генитив)
Зависити од нечега, зависан од нечега, зависност од нечега
Заинтересовати се за нешто, заинтересован за нешто, интересовање за нешто
Слагати се с неким, слагање с неким…

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #7 : 6. 10. 2012. у 13.25 »
Ali lišiti nečega ~ lišavanje od nečega,  zavideti nekome ~ zavist prema nekom, poverovati nekome ~ poverenje u nekog

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #8 : 6. 10. 2012. у 13.38 »
Како рекох, тежња.

С тим што је много чешће лишавање нечега, а поверовати и поверење нису баш творбено повезани. Ту би ваљан пример било поверити некоме : поверење у неког (мада ту различита рекција вероватно излази из различитих односа међу аргументима, чега нема код контактирати).

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #9 : 6. 10. 2012. у 13.46 »
"Težnja" nije normativni argument. Zar nije očigledno da je ovde težnja nešto drugo??

Uzgred, težiti nečemu ~ težnja ka nečemu

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #10 : 6. 10. 2012. у 13.50 »
Контактирати некога се користи у значењу јавити се некоме или известити некога путем средстава комуникације (најчешће телефон, али и мејл или писмо). Контактирати с неким подразумева обострану везу. Ови изрази у употребном смислу не одговарају значењски један другом. Коректније би било исправљати израз „контактирати некога“ у „јавити се некоме“.

Шта је са изразима „разговарати некога“ и „разговарати с неким“? Постоји ли паралела с овим?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #11 : 6. 10. 2012. у 14.15 »
"Težnja" nije normativni argument.

Не слажем се. Колико има језичких појава у систему код којих правила важе за све примере?

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #12 : 6. 10. 2012. у 14.24 »
Ne razumemo se. Hoćeš da ispraviš nešto u živom jeziku (kontaktirati nekoga ~ kontaktirati s nekim) pozivajući se na živ jezik (tj. pojavu da se rekcija glagola i odgovarajuće imenice u velikom broju slučajeva poklapaju). To je apsurd, u nivou: zmiji da se uvedu noge zato što sve životinje imaju noge (ne u 100% slučajeva, ali to je "težnja").

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #13 : 6. 10. 2012. у 15.24 »
Али зашто онда говориш о норми („није нормативни аргумент“) ако ствар посматраш мимо тог приступа?

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #14 : 6. 10. 2012. у 22.37 »
Pa ne moram biti normativista da bih znao sta je preskriptivizam. Ima puno "teznji" u jeziku koje nisu normativno prihvacene, naprotiv. Stoga opservacija sta je u nekom smislu uobicajeno (osim sto je faulty generalisation) nije normativni argument.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #15 : 6. 10. 2012. у 23.12 »
Ja osetim
Мислим да је аргумент био (не знам да ли Клајнов) да је контактирати некога калк од contact sb., према енглеској синтакси.

Мени не смета контактирати некога, али ми се не чини као најсрећнија рекција, пошто немамо мој контакт њега, моје контактирање њега, уместо чега је нормалније контакт с њим, контактирање с њим.

ХЈП разликује значења у зависности од рекције.

I ja ih razlikujem. I kod mene je kontaktirati s nekim ~ kontakt s nekim, tj. akcija je obostrana, ali kontaktirati nekoga nema imenički pandan. Kao, na primer, oboriti nekoga:  čak i *profesorovo obaranje studenta jedva da je gramatično.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #16 : 7. 10. 2012. у 07.57 »
Stoga opservacija sta je u nekom smislu uobicajeno (osim sto je faulty generalisation) nije normativni argument.

Али ја тај став не могу озбиљно да схватим, јер би ти, чини ми се, рекао да у ствари ниједан аргумент није нормативни, јер негираш норму по себи.

Имамо ли заправо неку именицу на -ње  с различитом рекцијом од глагола од ког је изведена? (За разлику од Дује, мени је Његово често обарање студената се прочуло — сасвим ОК, а није незамисливо ни контактирање пријатеља.)

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #17 : 7. 10. 2012. у 09.58 »
Не знам да ли ово има везе, али ево неких разговорних примера са Гугл-претраге. У питању су резултати са 1. и 2. странице претраге по упитима: контактирање, контактирања, контактирањем:

– Nokia C6-01 Korisničko uputstvo - Kontaktiranje prijatelja u servisu …
– Kontaktiranje tima za podršku usled tehničkih problema - Office 365 …
– Контактирање Google AdWords-а - AdWords Помоћ
– Infostud Diskusije • Pogledaj temu - Kontaktiranje kandidata
– Kontaktiranje kompanije Nikom putem e-pošte

– Nakon kontaktiranja prethodnog ministra vanjskih poslova,dosao sam do sokantnog otkrica.
– Nakon kontaktiranja gitarista Ollija i basista Michalea okupili smo se i odlučili
– Nakon kontaktiranja zavoda pojedinacno i razgovora sa gdinom Ljubom Lepirom uoceno je da je …
– Nakon kontaktiranja notara dolazi dopis u kojem se navodi da unuci(trojica) nisu navedeni …
– Otvaram temu nakon kontaktiranja moderatora o povratku stare.

– Nakon kontaktiranja sistem-inženjera ili administratora imenika, javljeno mi je da je …
– Подсећамо вас да пре контактирања Агенције имате обавезу да претходно покушате да …
– Пре контактирања Пловпута, молимо Вас да обратите пажњу на следеће: …
– Sluzba ljudskih resursa (HR) ce zatraziti Vasu dozvolu pre kontaktiranja dole navedenih osoba.
– Savetujemo Vas da pre kontaktiranja prodavca proverite sve podatke u oglasu.

– Потребна помоћ око контактирања Маје Николић и Милоша Бојанића.
– Број предмета: … Имена странака у поступку: … Датум контактирања вјештака: …
– Nakon moje inicijative i kontaktiranja Turske agencije za saradnju i koordinaciju (TIKA) …
– Pri Operinom pokušaju kontaktiranja pisača došlo je do problema.
– Kako ste uplatili smeštaj direktno kontaktiranjem hotela ili na neki drugi način?

– U svakom trenutku moći ćete konzultirati, mijenjati ili izbrisati vaše osobne podatke kontaktiranjem našeg ureda.
– Poštovani, Hvala Vam na kontaktiranju korisničkog servisa. Vaše sugestije su prosleđene …
– Pozivom na telefon 08-0000-8888 (0-24h) ili kontaktiranjem NIS menadžera za Vaše …
– Lični stilovi u kontaktiranju svoje sredine i svesnost o sebi.
– Nalaz i mišljenje o kontaktiranju roditelja sa djecom poslije razvoda.


За „моје контактирање [нечега]“ далеко мањи број резултата, али:

– Nije doslo do trgovine i posle mog kontaktiranja kupca!
– Predmet mog kontaktiranja Vas i jeste jedan od tih servera.
– Izjava Jovičića o mom kontaktiranju Vignjevića je netačna, sa ciljem …
– Po mom kontaktiranju Džanele Čolić 31.12.2010. pokušali me ubijediti da je …
– Od prve objave do mog kontaktiranja kompanije prošlo je oko 40 dana no …
– Prodavač je pnudio plaćanje pouzećem tek nakon mog kontaktiranja helpdesk-a.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #18 : 7. 10. 2012. у 13.02 »
Али ја тај став не могу озбиљно да схватим, јер би ти, чини ми се, рекао да у ствари ниједан аргумент није нормативни, јер негираш норму по себи.

Ja negiram i marksizam kao ispravno mišljenje, pa znam šta jeste u duhu marksizma, a šta ne. Tako da me nemoj praviti blesavim.

Имамо ли заправо неку именицу на -ње  с различитом рекцијом од глагола од ког је изведена? (За разлику од Дује, мени је Његово често обарање студената се прочуло — сасвим ОК, а није незамисливо ни контактирање пријатеља.)

Imamo: sećati se nekoga ~ sećanje na nekoga, odricati se nečega ~ odricanje od nečega itd.

Ali kontaktirati nekoga ~ kontakt sa nekim spada u grupu mrzeti nekoga ~ mržnja prema nekom, želeti nešto ~ želja za nečim itd.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #19 : 7. 10. 2012. у 16.13 »
Ja negiram i marksizam kao ispravno mišljenje, pa znam šta jeste u duhu marksizma, a šta ne. Tako da me nemoj praviti blesavim.

Не кажем да не знаш, него не верујем да би иједан прескриптивистички критеријум одредио као ваљан.

Imamo: sećati se nekoga ~ sećanje na nekoga, odricati se nečega ~ odricanje od nečega itd.

Ali kontaktirati nekoga ~ kontakt sa nekim spada u grupu mrzeti nekoga ~ mržnja prema nekom, želeti nešto ~ želja za nečim itd.

Свакако.

Чини ми се да глаголи с неправим објектима више мењају рекцију при творби него прави прелазни (ови горе су чак и повратни, па је ствар још сложенија). Одјутрос не могу да се сетим примера где према акузативу уз глагол имамо именицу на -ње с другом рекцијом осим објекатског генитива.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Kontaktirati
« Одговор #20 : 7. 10. 2012. у 16.31 »
Мешчини да људи упоредо са „неправилним“ изразом „контактирати негока“ користе и „контактирање некога“ као одговарајући израз, а не „контактирање с неким“.

Тагови: