Аутор тема: АлЕксандар  (Прочитано 10141 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: АлЕксандар
« Одговор #15 : 8. 01. 2013. у 22.59 »
To je kopirano iz elektronskog RSJ-a gde je tako prikazan kratkosilazni akcenat. Premda ne živim u kraju gde se pazi na akcente i maltene svi su mi kratki sem kad naglas čitam pa kao pazim na dikciju (uz hiperkorekcije tu i tamo :blush:), ipak ne bih tuđe akcentovanje (pritom svakako pravilnije) nazivala strašno glupim zato što mi je bliži drugačiji izgovor.
Не називам ја ничије акцентовање глупим, него кажем да ми исправан акценат звучи глупо. Има ту велике разлике. ;)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: АлЕксандар
« Одговор #16 : 8. 01. 2013. у 23.07 »
Pa napisala si ’meni su obe verzije strašno glupe’. Ima razlike i između onog što sad pišeš i te izjave. Mislim, ti možda ne voliš nekog kreatora, ali svakako ne bi bilo pristojno da prodavačici koja ti pokazuje dve njegove haljine kažeš baš da su obe „strašno glupe“ kada se već isto postiže i običnim „ne sviđaju mi se“, pri čemu ona ne mora da se sekira što ti ih je uopšte i pokazivala. Nije mi baš neki primer, ali shvataš već.

Verovatno nas vuče na  apsolUtno zato što jeste pravilno reći apsolUtistički, apsolUtizam apsolUtista. Tako sam ja napravila jedinu grešku u vezi s mestom akcenta kada sam tropnula, i to još na času srpskog, uživAnje jer mi se istovremeno po glavi motala i reč uživancija.

Edit: A danas je bilo pravo vreme da napravim i drugu grešku u vezi s mestom akcenta, i to zato što pišem i spavam umesto da mislim, što je još pohvalnije. [bua]
« Последња измена: 8. 01. 2013. у 23.20 Dacko »

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: АлЕксандар
« Одговор #17 : 8. 01. 2013. у 23.09 »
Kako apsolUtistički, apsolUtizam?? Valjda apsolutìstički, apsolutìzam??

Ван мреже Inception

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 161
  • Говорим: енглески, шпански
  • Родно место: Александровац
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: АлЕксандар
« Одговор #18 : 8. 01. 2013. у 23.14 »
Зар акценат није на првом слогу?  [neznam]

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: АлЕксандар
« Одговор #19 : 8. 01. 2013. у 23.17 »
Kako apsolUtistički, apsolUtizam?? Valjda apsolutìstički, apsolutìzam??
Da, da, tako mi i treba kad pišem pospana, trebalo je da primer bude apsolUtista, a ove dve reči svakako se izgovaraju samo tako kako si i naveo.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: АлЕксандар
« Одговор #20 : 8. 01. 2013. у 23.19 »

Pa napisala si ’meni su obe verzije strašno glupe’. Ima razlike i između onog što sad pišeš i te izjave. Mislim, ti možda ne voliš nekog kreatora, ali svakako ne bi bilo pristojno da prodavačici koja ti pokazuje dve njegove haljine kažeš baš da su obe „strašno glupe“ kada se već isto postiže i običnim „ne sviđaju mi se“, pri čemu ona ne mora da se sekira što ti ih je uopšte i pokazivala. Nije mi baš neki primer, ali shvataš već.

Verovatno nas vuče na  apsolUtno zato što jeste pravilno reći apsolUtistički, apsolUtizam. Tako sam ja napravila jedinu grešku u vezi s mestom akcenta kada sam tropnula, i to još na času srpskog, uživAnje jer mi se istovremeno po glavi motala i reč uživancija.
Obe verzije koje su date u tom rečniku, da. "obe verzije u tom rečniku" ja barem ne shvatam kao "obe verzije koje ja izgovaram" ili "obe verzije koje Pera izgovara". Ili si ti tim postom htela reći da su to izgovori koje ti koristiš? Ili neko drugi? Ako si to mislila svojim postom u kojem si dala akcente, onda se izvinjavam.

Takođe ne izgovaram ni apsolUtistički ni apsolUtizam. Prvi put čujem za takav izgovor te reči. Ja izgovram, a i oduvek sam od drugih čula apsolutIzam i apsolutIstički. Kratki su, mislim uzlazni (nikad nisam sigurna oko naziva tih akcenata).

PS: Nemam problem Uopšte se ne ustručavam da kažem da mi je neki proizvod glup ili besmislen ako to stvarno mislim. Šta će prodavačica da misli, zaista me apsolutno nije briga. Osim toga, na taj način štedim sebi vreme da je slušam o nečemu što me apsolutno ne interesuje, a što bih inače morala da odslušam kad bih bila pristojna. ;)

>>Edit: Grrrr…  [fgrrr] <<
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: АлЕксандар
« Одговор #21 : 8. 01. 2013. у 23.29 »
Шта би са оним додатком са стране, са нашим акцентованим словима? Да ли је то било раније или сам нешто побркао?

Видим да се сви мучимо са акцентима… Ни ја их нисам подесио на тастатури након реинсталације система, него их копи-пејстујем, мука жива.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: АлЕксандар
« Одговор #22 : 8. 01. 2013. у 23.32 »
Nisi pobrkao, nego čekamo na VPF da nam ga napravi za ovu novu verziju foruma pa da ga Miloš turi na forum…

Ja nikad nisam ni imala te akcente. Meni je to oduvek izgledalo previše komplikovano… :(
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: АлЕксандар
« Одговор #23 : 9. 01. 2013. у 02.03 »
Da, da, tako mi i treba kad pišem pospana, trebalo je da primer bude apsolUtista, a ove dve reči svakako se izgovaraju samo tako kako si i naveo.

Izvini ako se činilo da se brecam na tebe, ja sam zapravo mislio da su u rečniku to zabrljali.

Bruni, ja koristim špansku tastaturu za akut, grav (?) i cirkumfleks: áàâ éèê itd., a jedino dupli grav (?) i eventualne dužine kopiram sa Wikipedije.
« Последња измена: 9. 01. 2013. у 02.06 vukvuk »

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: АлЕксандар
« Одговор #24 : 9. 01. 2013. у 05.00 »
Не треба ти шпанска тастатура. Сва три знака можеш да унесеш уз помоћ енглеске интернационалне, ако имаш Седмицу или Осмицу (вероватно и Висту). Акут је на месту апострофа, гравис одмах поред јединице, а циркумфлекс на шестици. Прво притиснеш неки од наведених тастера, па онда жељено слово: á, è, ô. Alt Gr може да послужи за нека скандинавска и шпанска слова и знакове, типа ü, ø, æ, ð, þ, ñ, ¿, ¡, ², ½, ×, «, » итд.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: АлЕксандар
« Одговор #25 : 9. 01. 2013. у 06.36 »
Da, gravis:blush:

Da, primetio sam to (mislim tek od Windowsa 7), i zapravo me nervira jer mi ne ispisuje odmah navodnike niti keret (caret) kad mi treba, plus sam se već ovako navikao jer su mi sva tri jedan do drugog, a njoj kažem zato što i ona ionako ima špansku tastaturu.

Тагови: