Аутор тема: Космет?  (Прочитано 8231 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Космет?
« Одговор #15 : 11. 11. 2012. у 22.01 »
>>Mod:Obrisan odgovor na obrisani post.<<

Back on topic, pitanje je koliko je stara upotreba imena Metohija kao stvarnog imena za zapadni deo oblasti. U tursko vreme je postojao (prirodno) samo kosovski vilajet, a pre toga ne znam. Možda je upravo ime Metohija bilo politički motivisano ime koje onda Albanci nisu želeli da prihvate?
« Последња измена: 12. 11. 2012. у 00.18 Бруни »

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Космет?
« Одговор #16 : 11. 11. 2012. у 22.46 »
Будимо дисциплиновани и послушајмо шефицу:
Ово је више политичко него лингвистичко питање.

Tačno. I zato molim vas SVE, držite politiku dalje od ovog foruma. Kao i pogrdna imena za određene narode. Hvala.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Космет?
« Одговор #17 : 11. 11. 2012. у 22.52 »
Sorry. Ja zapravo pitam da li neko zna od kada je ime Metohija u upotrebi.

Ван мреже Мичен

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 9
  • Ко много говори, или много зна или много лаже!
  • Говорим: Немачки, енглески, шпански
  • Родно место: Косовска Митровица, Република Србија
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Космет?
« Одговор #18 : 11. 11. 2012. у 23.31 »
Добих одговор одавно!  :D
Што се тиче именице Метохија, настала је убрзо након именице Хвосно (које је означавало 80 одсто подручја Метохије). Дакле, у 13. или 14. веку.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Космет?
« Одговор #19 : 12. 11. 2012. у 00.05 »
A ko onda insistira na imenu Bosna (za Bosnu i Hercegovinu)?

Називање Босне и Херцеговине „Босном“ је, бар када се ради о домаћој употреби, одраз тешке неупућености. Отприлике једнаке као када, на пример, по Војводини све ијекавце са југозапада назову према ијекавцима које су срели у свом селу, па и Далматинац може да испадне „Босанац“, а Херцеговац „Личанин“.

За страну употребу, још и да се разуме… Мада, БиХ нити је историјска држава (а питање је да ли је држава уопште) па да се упореди са Уједињеним краљевством Велике Британије и Северне Ирске, која се погрешно често назива и само „Енглеском“ (с обзиром на то да су Енглези историјски владари те краљевине).

Ван мреже kriket

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 49
  • Говорим: Енглески
    • Српски ми је матерњи језик
Космет?
« Одговор #20 : 12. 11. 2012. у 00.13 »
Po meni je nazivanje BiH Bosnom isto što i nazivanje srpskohrvatskog srpskim ili matematike matišem - samo skraćenica u svakodnevnom govoru. Ko će svaki put da izgovara Bosna i Hercegovina?

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Космет?
« Одговор #21 : 12. 11. 2012. у 00.20 »
Po meni je nazivanje BiH Bosnom isto što i nazivanje srpskohrvatskog srpskim ili matematike matišem - samo skraćenica u svakodnevnom govoru. Ko će svaki put da izgovara Bosna i Hercegovina?

Има и анегдота по којој се на сличан начин и Водовод и канализација називају само „Водоводом“.

Углавном се БиХ скраћују на „Босна“ односно „Херцеговина“ у зависности од тога да ли се говори о Босни или Херцеговини. Ако неко иде у Сарајево, чак је и правилније да каже како иде у Босну, јер у Херцеговину и не иде, али ако иде у Мостар или Требиње, а каже како иде у „Босну“, ту чини грешку која је готово увек одраз личног непознавања разлике између Босне и Херцеговине, односно, када су људи у питању, непознавања разлике између Босанаца и Херцеговаца.

А имамо и нове моменте, где се данас БиХ не дели толико на Босну и на Херцеговину, колико на Федерацију и Српску. Једино је Херцеговина некако остала компактна.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Космет?
« Одговор #22 : 12. 11. 2012. у 00.22 »
Poslednje upozorenje: molim da se uzdržite komentara u kojima dajete svoje političko mišljenje. Upozoravam poslednji put da ovaj forum tome ne služi. Diskutujte o JEZIKU i njegovoj upotrebi, bez spekulisanja o političkim motivima onih koji ih koriste. Sledeće kršenje pravila V5, i tema se zaključava.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Космет?
« Одговор #23 : 13. 11. 2012. у 12.26 »
Sorry. Ja zapravo pitam da li neko zna od kada je ime Metohija u upotrebi.

У Вуково време (1852) већ је сигурно било познато ово име. У Рјечнику пише: „der südöstliche Theil Serbiens, Metohia. У Метохији је Призрен, Пећ и Ђаковица и манастир Дечани“. РЈАЗУ наводи да има и код Даничића (речник из старина), али тамо је дефинисан само апелатив. Ст. Новаковић каже: „У нас се тим именом [Метохија] прозвао цео крај Старе Србије међу Призреном и Пећи, због тога што су монга села тога краја припадала манастирима.“ Има и цитата из народних песама (нпр. ова), тако да је назив вероватно бар пола века старији од 19. в.

Тагови: