Аутор тема: Nije po pe esu (PS)?  (Прочитано 24037 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Nije po pe esu (PS)?
« : 25. 01. 2011. у 21.09 »
Izdvojeno odavde.


vodimo računa da sve bude po pe-esu. […]

Један офтопик: „По пе-есу“ или „по ПС-у“?

Не знам колико је општепознато шта је заправо тај чувени ПС који се помиње када нешто треба одрадити књишки и по правилима. Колико је мени познато, реч је о војничком жаргону, јер у војсци постоји књижица по имену „Правила службе“ или скраћено ПС у којој су до танчина установљена и описана сва права и обавезе војника и старешина, начини приступа и обраћања, организација и све остало до танчина, а у ПС у ширем смислу спадају и такве индивидуалне одредбе које се понекад разликују од касарне до касарне, а тичу се уређења просторија за спавање, начина намештања кревета, уређења круга, чак и чувања тоалета, односно тамо названог „мокрог чвора“. Колико је свака ситница, и најбаналнија, до те мере предефинисана и у старту одређена, простор за било какво индивидуално решење је сужен до нестајања. Мислим да је одатле пренето и у остале сфере да се говори о ПС-у, јер је половина популације до недавно имала прилику да део свог живота проведе под таквим правилима. Наравно, постоји и ПС у полицији и другим службама баш под тим именом, не знам има ли га другде.
« Последња измена: 25. 01. 2011. у 21.27 Бруни »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Nije po pe esu (PS)?
« Одговор #1 : 25. 01. 2011. у 21.12 »
vodimo računa da sve bude po pe-esu. […]

Један офтопик: „По пе-есу“ или „по ПС-у“?

Da ti pravo kažem, nemam pojam. [neznam] Ja pišem tako da se ne bi pobrkalo sa onim post scriptum…
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
RE: Nije po pe esu (PS)?
« Одговор #2 : 25. 01. 2011. у 21.22 »
Da ti pravo kažem, nemam pojam. [neznam] Ja pišem tako da se ne bi pobrkalo sa onim post scriptum…

То ми је и пало на памет, пошто читав живот знам за израз „урадити нешто по ПС-у“, а тек у војсци сам сазнао шта је тај фамозни ПС и да се зове баш тако: ПС.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
RE: Nije po pe esu (PS)?
« Одговор #3 : 25. 01. 2011. у 21.24 »
Da ti pravo kažem, nemam pojam. [neznam] Ja pišem tako da se ne bi pobrkalo sa onim post scriptum…

То ми је и пало на памет, пошто читав живот знам за израз „урадити нешто по ПС-у“, а тек у војсци сам сазнао шта је тај фамозни ПС и да се зове баш тако: ПС.
Ni ja nisam znala šta znači ta skraćenica. Eto, čovek se uči dok je živ…  [osmeh2]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Nije po pe esu (PS)?
« Одговор #4 : 25. 01. 2011. у 21.46 »
Ja sam znala šta ta skraćenica znači, ali me baš zanima da li se i ćirilicom piše PS. Latinicom ćemo čitati pe-es, a ćirilicom? P-s? Možemo li skraćenicu koja je ćirilicom napisana ПС, čitati pe-es?

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Nije po pe esu (PS)?
« Одговор #5 : 25. 01. 2011. у 22.17 »
Ja sam znala šta ta skraćenica znači, ali me baš zanima da li se i ćirilicom piše PS. Latinicom ćemo čitati pe-es, a ćirilicom? P-s? Možemo li skraćenicu koja je ćirilicom napisana ПС, čitati pe-es?

Не знам. Ако имамо за ДС, СПС, СПО да се читају [де ес], [ес пе ес], [ес пе о] (јесам ли добро употребио ове заграде?), онда се и ПС чита по истим правилима. А само ПС (у овом контексту) је по правилнику по имену „Правила службе“.

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Nije po pe esu (PS)?
« Одговор #6 : 25. 01. 2011. у 22.38 »
Не знам. Ако имамо за ДС, СПС, СПО да се читају [де ес], [ес пе ес], [ес пе о] (јесам ли добро употребио ове заграде?), онда се и ПС чита по истим правилима.

Verovatno si u pravu. Ja sam nešto iscrpljena od posla, pa mi mozak na rezervi. A i da nije, nema neke velike Fajde ;)

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Nije po pe esu (PS)?
« Одговор #7 : 25. 01. 2011. у 22.43 »
Имали смо то одавно на ОДФ-у: http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=4329.0

Ван мреже Luče

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 794
Одг.: Nije po pe esu (PS)?
« Одговор #8 : 25. 01. 2011. у 23.06 »
Hvala, Zoki. Baš je bilo davno, dok mi, mlađarija, ne pamtimo [mig]

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Nije po pe esu (PS)?
« Одговор #9 : 25. 01. 2011. у 23.11 »
Hvala, Zoki. Baš je bilo davno, dok mi, mlađarija, ne pamtimo [mig]

На оном форуму сам од 20. јануара 2006., па сам управо тражио да се уведе ново звање - прастароседелац. [osmeh]

Тагови: