Аутор тема: Нумерисана листа у "Ворду" на ћирилици?  (Прочитано 28047 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Колхас

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 21
  • Говорим: њемачки, енглески
    • Српски ми је матерњи језик
Најприје да изразим поштовање свим члановима овог форума!

Имам једно питање. Куцајући у Ворду (на ћирилици) наиђох на сљедећи проблем:
Ако желим направити листу/нумерисање/numbered list, не постоји опција да се користи српска ћирилица.
Дакле, умјесто да изгледа:
Цитат
а. Перо
б. Марко
в. Јово
г. Гојко
Оно изгледа:
Цитат
a. Перо
b. Марко
c. Јово
d. Гојко

На Мајкрософтовом комјунитију добих сљедећи одговор:
Цитат
If you use the procedure in the article "How to create numbered headings or outline numbering in your Microsoft Word document" on the following page of the Late Shauna Kelly’s website:

http://www.ShaunaKelly.com/word/numbering/OutlineNumbering.html

and in the Define new Multilevel list dialog, use the Font button to select a Cyrillic font do you then get the option of a Cyrillic number style in the Number style for this level dropdown.  (It may not even be necessary to select the Cyrillic font).

Је л’ се већ неко сусретао са овим проблемом и има ли какво рјешење по овом питању?

Унапријед захвалан

fiat iustitia et pereat mundus

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Zdravo i dovbro došao/la!

A jesi li već probao da napraviš novi stil enumeracije prema uputstvima koja su ti dali?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Koliko sam guglao, a imam crni pojas iz google-fua — ne može.

http://superuser.com/questions/914959/non-latin-numbered-lists-ms-word — neodgovoreno
http://www.pcreview.co.uk/threads/have-a-greek-numbering-style-in-an-english-word.877256/ — budževito, nisam uspeo da nateram da radi u Word 2010 (SYMBOL polje ne prima argumente)
http://www.translatum.gr/forum/index.php?PHPSESSID=ebd18f89468b733ecb755be63be59dee&topic=374512.msg603744#msg603744 — ovima je, međutim, uspelo nekom magijom za grčki, ali ja nikako nisam uspeo da dobijem tu opciju u "define number format" (možda treba nešto petljati sa jezikom)

Ван мреже Naroz

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 13
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
Нажалост, изгледа да у Мајкрософтовом Ворду заиста не може.
Међутим, у Либре офису сам пробао сад и лако сам постигао то (види слике приложене уз ову поруку):

1. (Види слику 1) напишемо листу, без икакве нумерације, па означимо ту листу, а онда бирамо из менија Формат->Набрајање и нумерисање…

2. У прозору који се отвори изаберемо из листе која се отвара у пољу „number“ одговарајућу опцију за српска слова (види слику 2). Затим притиснемо дугме ОК и добијемо очекивани резултат.

Ван мреже Колхас

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 21
  • Говорим: њемачки, енглески
    • Српски ми је матерњи језик
Захваљујем свима на одговорима!

Цитат
Zdravo i dovbro došao/la!

A jesi li već probao da napraviš novi stil enumeracije prema uputstvima koja su ti dali?

Хвала и боље вас нашао! :)

Тад бијах у цајтноту па сам покушао по тим инструкцијама, али их нисам пратио детаљно, него сам покушавао брзински сконтати шта је потребно чинити. Нисам био задовољан са крајњим резултатом. Касније ћу пробати детаљно, али, све ми се чини, биће прије да "не мере"…

Цитат
Koliko sam guglao, a imam crni pojas iz google-fua — ne može.

http://superuser.com/questions/914959/non-latin-numbered-lists-ms-word — neodgovoreno
http://www.pcreview.co.uk/threads/have-a-greek-numbering-style-in-an-english-word.877256/ — budževito, nisam uspeo da nateram da radi u Word 2010 (SYMBOL polje ne prima argumente)
http://www.translatum.gr/forum/index.php?PHPSESSID=ebd18f89468b733ecb755be63be59dee&topic=374512.msg603744#msg603744 — ovima je, međutim, uspelo nekom magijom za grčki, ali ja nikako nisam uspeo da dobijem tu opciju u "define number format" (možda treba nešto petljati sa jezikom)

Цитат
Нажалост, изгледа да у Мајкрософтовом Ворду заиста не може.
Међутим, у Либре офису сам пробао сад и лако сам постигао то (види слике приложене уз ову поруку):

1. (Види слику 1) напишемо листу, без икакве нумерације, па означимо ту листу, а онда бирамо из менија Формат->Набрајање и нумерисање…

2. У прозору који се отвори изаберемо из листе која се отвара у пољу „number“ одговарајућу опцију за српска слова (види слику 2). Затим притиснемо дугме ОК и добијемо очекивани резултат.

Да…и моје гуглање није било успјешно, одн. ако се неуспјехом може назвати 99% сигурност да не може.

За Либреофис знам, али никад се нисам претјерано интересовао за тај софтвер, сматрајући Ворд за најбољи програм што се обраде текста тиче. Но, ако ништа друго, инсталираћу га за случај да се поново укаже потреба за ћириличним листама. Претпостављам да Либреофис може отварати све doc и docx датотеке? Још ако му је курзив српски а не руски….још један додатан +
fiat iustitia et pereat mundus

Ван мреже Часлав Илић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 286
Цитат: Колхас
Претпостављам да Либреофис може отварати све doc и docx датотеке?

Најчешће може, али уме да дође до мањих или већих измена и дефеката у изгледу текста, у зависности од сложености документа. Формати .doc и .docx докумената везани су за Ворд, нису јавно дефинисани и стално се мењају, па их је немогуће потпуно подржати у другим програмима.

Цитат
Но, ако ништа друго, инсталираћу га за случај да се поново укаже потреба за ћириличним листама.

Ако се ћирилично нумерисане листе направе у Либреофису, па документ врати назад у Ворд, таква нумерација ће се изгубити (вероватно; у сваком случају ће бити неки проблем).

Цитат
[…] сматрајући Ворд за најбољи програм што се обраде текста тиче.

Као што видиш, у овом примеру то није случај.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Формати .doc и .docx докумената везани су за Ворд, нису јавно дефинисани и стално се мењају, па их је немогуће потпуно подржати у другим програмима.
Ispravka za docx (eto, i Majkrosoft se ponekad povinuje nekom standardu… do koje mere ne znam):
Starting with Microsoft Office 2007, the Office Open XML file formats have become the default target file format of Microsoft Office. Microsoft Office 2010 provides read support for ECMA-376, read/write support for ISO/IEC 29500 Transitional, and read support for ISO/IEC 29500 Strict. Microsoft Office 2013 additionally supports both reading and writing of ISO/IEC 29500 Strict.
Usput: ako .docx (ili bilo koji drugi Ofis 2007+) fajl preimenujete u .zip, moći ćete da ga otvorite kao arhivu pa konsekventno i da izmenite ponešto od sadržaja, ako volite da hakujete.

Ван мреже Колхас

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 21
  • Говорим: њемачки, енглески
    • Српски ми је матерњи језик
Цитат
Најчешће може, али уме да дође до мањих или већих измена и дефеката у изгледу текста, у зависности од сложености документа. Формати .doc и .docx докумената везани су за Ворд, нису јавно дефинисани и стално се мењају, па их је немогуће потпуно подржати у другим програмима
Цитат
Ако се ћирилично нумерисане листе направе у Либреофису, па документ врати назад у Ворд, таква нумерација ће се изгубити (вероватно; у сваком случају ће бити неки проблем).

То сам претпоставио, пошто је постојао проблем уколико се docx из нпр. 2010 отвори у 2007, зна се десити да се "прогутају" размаци у фајлу. Па ако постоје потешкоће са docx датотекама унутар самог Ворда, вјероватно ће бити и када бисмо doc или docx отварали Либерофису.
А да та листа неће остати у Ворду се подразумијева. Више сам мислио у Ворду одрадити све, а тај дио, нпр. ту страницу евентуално одрадити у Либерофису и одштампати само њу из тог програма. Или то снимити као ПДФ…углавном, неку не претјерано софистицирану тактику одрадити…само да послужи сврси
fiat iustitia et pereat mundus

Ван мреже Часлав Илић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 286
Цитат: Duja
Ispravka za docx (eto, i Majkrosoft se ponekad povinuje nekom standardu… do koje mere ne znam):

Ево до које мере, и какав је то стандард: https://joinup.ec.europa.eu/elibrary/case/complex-singularity-versus-openness

Тагови: