Аутор тема: Pridev "isti" u funkciji lične zamenice za 3. lice  (Прочитано 7548 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Vrlo često čujem i viđam, i kod ljudi koji inače brinu o sto i jednom pitanju gramatike i pravopisa u kojima odstupaju ili ne odstupaju od norme, da upotrebljavaju pridev isti u funkciji lične zamenice za 3. lice, i oduvek mi je to smetalo i sad mi smeta kad to čujem ili vidim.

Imam utisak da se ljudima čini da to njihov diskurs čini formalnijim, ali sam sretao takvu upotrebu i u nekim neformalnim situacijama. Ne znam da li sam usamljen u ovim utiscima? Pogledao sam na Hrvatskom jezičnom portalu i tamo je čak dat primer u funkciji pokazne pridevske zamenice. To mi tek zvuči grozno, čak možda i nepravilno, i nisam siguran da li sam pre sretao takvu upotrebu kod nas.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Pridev "isti" u funkciji lične zamenice za 3. lice
« Одговор #1 : 27. 01. 2012. у 06.49 »
На ово је још давно указао и Клајн у "Писцима и писмењацима" (чини ми се да сам ту нашао, у сваком случају било је давно). Веома често срећем то код људи који пишу службена писма, на пример у мојој ранијој фирми такво писање била је врло раширена појава. Интересантно је да се тако само пише, нисам чуо да се тако и говори.

Мени изрази с "исти" јако сметају и код својих сарадника исправљам их кад год могу. Међутим, неколико пута видео сам да и на ТВ Београд појављују конструкције типа "говорећи о истом",  "што се може видети из истог", обично у приказу писаног текста (телоп или кајрон), али и у туђим  саопштењима која спикер чита.
« Последња измена: 27. 01. 2012. у 09.09 rade »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Pridev "isti" u funkciji lične zamenice za 3. lice
« Одговор #2 : 27. 01. 2012. у 07.56 »
И ја мислим да то користе да би им израз деловао формалније. Једнако ми смета.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Pridev "isti" u funkciji lične zamenice za 3. lice
« Одговор #3 : 27. 01. 2012. у 20.56 »
Мени су посебно рогобатна и смешна полицијска саопштења. Нигде тачке и запете, реченице које би ладно могле да се поделе у три и више, све само да би звучало што званичније.
Исто раде и адвокати.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Pridev "isti" u funkciji lične zamenice za 3. lice
« Одговор #4 : 19. 12. 2012. у 01.40 »
Sad sam shvatio da ljudi koriste i pridev istoimeni u funkciji pokaznih zamenica taj, ovaj.

Npr., po meni je standardna upotreba Tunis, glavni grad istoimene države i sl. Međutim, sad vidim komentar na tekst o nasilju u Riju:

Цитат
Za sve koje zanima ova tematika obavezno pronadjite 2 dijela filma BOPE, zatim Favela Rising i Ciudad de Deus. Mnogo dobre stvari koje ce vam pribliziti zivot u jedbom od najopasnijih gradova svijeta. Preporuke za film sam dobio licno od stanovnika istoimenog grada

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Pridev "isti" u funkciji lične zamenice za 3. lice
« Одговор #5 : 19. 12. 2012. у 08.12 »
Meni bi ovo imalo smisla samo da se misli na neki drugi grad koji se zove isto kao i pomenuti. Opet, iz toga što je neko u nekom komentaru upotrebio reč u neuobičajenom, da ne kažem pogrešnom značenju, ne mora se zaključiti ono što si napisao u prvoj rečenici posta. Pre bi se reklo  da to „poneko koristi“ umesto „ljudi koriste“.  ;)

На мрежи Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Pridev "isti" u funkciji lične zamenice za 3. lice
« Одговор #6 : 19. 12. 2012. у 08.50 »
Da, to mi je frljanje a la Pantela.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Pridev "isti" u funkciji lične zamenice za 3. lice
« Одговор #7 : 19. 12. 2012. у 18.19 »
Opet, iz toga što je neko u nekom komentaru upotrebio reč u neuobičajenom, da ne kažem pogrešnom značenju, ne mora se zaključiti ono što si napisao u prvoj rečenici posta. Pre bi se reklo  da to „poneko koristi“ umesto „ljudi koriste“.  ;)

Da, ali setio sam se da sam to sretao i ranije.

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Pridev "isti" u funkciji lične zamenice za 3. lice
« Одговор #8 : 20. 12. 2012. у 07.24 »
Ne sumnjam, ali svejedno nemam utisak da je tu reč o nekoj pojavi umesto o retkim pojedincima koji reč koriste u izvrnutom značenju. Verovatno mnogi ljudi još u detinjstvu usvoje i poneku reč koja nije standardna bilo po obliku bilo po značenju u kome je njihova porodica ili društvena grupa upotrebljava, samo što u zavisnosti od vrste obrazovanja neki to kasnije uvide pa se isprave, a neki doveka ostanu ubeđeni da reč koriste najnormalnije moguće, zato što to u njihovoj sredini i jeste tako. Internet svakako pomaže da se razne nestandardne reči očas posla prošire, premda je jednako koristan i da ljudi uvide šta je to u njihovom govoru nestandardno, ukoliko ih to zanima.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Pridev "isti" u funkciji lične zamenice za 3. lice
« Одговор #9 : 13. 02. 2013. у 19.17 »
Vrlo često čujem i viđam, i kod ljudi koji inače brinu o sto i jednom pitanju gramatike i pravopisa u kojima odstupaju ili ne odstupaju od norme, da upotrebljavaju pridev isti u funkciji lične zamenice za 3. lice, i oduvek mi je to smetalo i sad mi smeta kad to čujem ili vidim.
Посебно код полицајаца који су се усмерили на правне науке све врви од тог "исти". Ако такав напише неки поднесак, само у почетку наведе име и презиме одређеног лица, а после тога, све до краја текста, то лице крсти изразом "исти" (уместо он, или макар именовани, поменути).

Мени су посебно рогобатна и смешна полицијска саопштења. Нигде тачке и запете, реченице које би ладно могле да се поделе у три и више, све само да би звучало што званичније.
Исто раде и адвокати.

Све у жељи да звуче формално и, надасве, стручно.
Да карикирам једно полицијско саопштење:
"НН је пуцао из пиштоља на јавном месту. Исти је истим на истом још три пута учинио исто."
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Тагови: