Аутор тема: Чекати на неког / Четири града су поплављена / Пет градова је поплављено  (Прочитано 24262 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Оли

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 53
  • Говорим: енглески, француски
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
Добар дан, добри људи.
Да ли се у српском језику може рећи "чекати на некога/нешто" нпр. у смислу ишчекивања, дугог чекања - Чекао сам на тебе цео живот или је правилно искључиво Чекати некога/нешто.
За друго питање ми је посебно потребно стручно објашњење: Зашто се иза бројева од два до четири, иако је иза њих генитив једнине, користи глагол у средњем роду множине, а код пет и више, иако је именица у генитиву множине, користимо глагол у  средњем роду једнине? На сву муку ово друго ме је питао странац. ;)
Хвала унапред. :) П. С. Слагање је очигледно с бројем, али зашто на овај начин?

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Добар дан, добри људи.
Да ли се у српском језику може рећи "чекати на некога/нешто" нпр. у смислу ишчекивања, дугог чекања - Чекао сам на тебе цео живот или је правилно искључиво Чекати некога/нешто.
A što ne bi moglo?
http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=5128
Za drugi deo, sačekaj prave gramatičare :)

Ван мреже Оли

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 53
  • Говорим: енглески, француски
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
Хвала. Прочитала детаљно дискусију и рад Милке Ивић. Све је јасно потврђено.
Чекамо одговор на друго питање. :)

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Зашто се иза бројева од два до четири, иако је иза њих генитив једнине, користи глагол у средњем роду множине, а код пет и више, иако је именица у генитиву множине, користимо глагол у  средњем роду једнине?
Како мислиш да је глагол у средњем роду? Одакле тај закључак? Ово што наводиш су трпни глаголски придјеви, нису глаголи.

Ван мреже Оли

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 53
  • Говорим: енглески, француски
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
Да, да али свеједно је. Пошто су градови неживи, узела сам тај пример. Суштина је иста. Нпр. Четири дечака су дошла и Пет дечака је дошло. Дакле зашто иза броја пет једнина, иза броја четири множина? Мислим да суштина питања није промењена. Неко ми рече да има везе са паукалом (бившом двојином), али ја и даље не разумем везу са бројем у ових глагола.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Па има везе с паукалом, то су остаци облика старе двојине. Бројеви од пет па надаље се понашају као количински прилози и уз њих ће онда ићи тај облик који наводиш. И откуд ти ово да је иза броја четири једнина? Шта је једнина? Дошла? Дјеца су дошла. То није једнина.

Ван мреже Оли

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 53
  • Говорим: енглески, француски
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
"И откуд ти ово да је иза броја четири једнина? Шта је једнина? Дошла? Дјеца су дошла. То није једнина."
Рекла сам да је множина иза четири, а иза пет једнина. Питање је зашто. Просто бих волела одговор на то питање уз навођење неког извора.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Једино што тренутно могу да нађем је на 109. страници у Граматици српскохрватског језика од аутора Брабец-Храсте-Живковић: уз бројеве у којима је посљедња бројка два, три, четири, почевши од двадесет и два (али важи ово и за два, три и четири) стоји именица мушкога и средњега рода у ном. или акуз. двојине, а женскога рода у множини, нпр. двадесет и четири дома су разорена, тридесет и четири дјевојке су биле у колу.

Ето, не знам да ли ти је ово баш довољно, али то је мање-више одговор. Дакле, у овом случају је град у паукалу и кад су четири града ту имамо остатак двојине, док је код бројева од пет па навише то нешто друго, већ сам ти написао да се понашају као количински прилози (322. стр, М. Стевановић, Савремени српскохрватски језик I), бар у овом случају, дакле исто као да ти пише много градова је поплављено, доста градова је разорено, мало градова је обновљено…

Ван мреже Оли

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 53
  • Говорим: енглески, француски
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
Хвала ти искрено.
Заправо ћу морати још да пробистрим не бих ли схватила јесам ли добила жељени одговор…
Очигледно сам заборавила неке ствари, па не могу и даље да нађем везу између онога што већ знам (који облик именице стоји иза ког броја односно иза прилога за количину) са глаголским бројем.  [bonk]

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Можда неко може да нађе нешто конкретније, неки бољи извор, немам овдје више сад ништа при руци.

Ван мреже Оли

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 53
  • Говорим: енглески, француски
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
Ево и одговора Весне Ломпар: "То је у вези са конгруенцијом глагола с партитивним и паукалним синтагмама у функцији субјекта. Дакле са синтагмама с бројевима од два до четири обично у множини, а са синтагмама с бројевима од пет навише обично у једнини."
Ја опет немам одговор на питање ЗАШТО. Но, задовољићу се постојећим. Хвала.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Моја претпоставка је да одговор лежи у променљивости. Бројеви 2–4 су променљиви и утолико уз деклинабилност задржавају категорију броја, док су ови од 5 навише окамењени, непроменљиви, понашају се као друге непроменљиве речи којима се „насилно“ приписује род и број – средњи род једнине (једно али, њихово не, хиљаду људи је дошло, било је нула степени).
Само, уз 2–4 не иде једнина него паукал (у женском роду увек једнак облику множине,  а у мушком и средњем најчешће једнак генитиву једнине). Али кад кажеш Два човека су дошла, видиш да није у питању никаква једнина нити множина.

А зашто је дошло до окамењивања – вероватно због гломазности система бројева, нефреквентности употребе падежних облика…

Ван мреже Оли

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 53
  • Говорим: енглески, француски
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
Све је јасно и прилично логично. Да да. Ја сам знала, заправо из малог мозга се сећам паукала, али нисам повезала облик глагола са паукалом, већ сам се поводила за помоћним глаголом и "видела" множину… Дакле, цела конструкција је паукална. (?) Па да.
Хвала ти много.
П. С. Једино што бих да разјасним (или да се још више запетљам) - под "уз бројеве 2-4 иде једнина" мислим на именицу, сад схватам да је у "две жене" ово "жене" у номинативу множине? Међутим, пошто не могу да се сетим примера именице женског рода у номинативу множине који се по облику разликује од именице ж. рода у генитиву једнине, идеја да уз бројеве 2-4 иде именица у ген. једнине, а уз 5 + у генитиву множине, није велики грех, поготову ако се објашњава слуђеном почетнику (мислим да тако и пише у уџбеницима за ОШ и онима за странце - немам ни једну при руци да проверим), тако да ћу ову закаснелу (или због протока времена, заборављену) спознају, задржати за себе. :blush:
« Последња измена: 12. 02. 2019. у 19.49 Оли »

Ван мреже Оли

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 53
  • Говорим: енглески, француски
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
Размишљах у међувремену: Зашто Два човека су дошла није слагање са два и самим тим множина средњег рода, као Деца су дошла?
Онда ми је све са 5 + јасније - слагање са окамењеним бројевима је по тој логици у једнини?
За именице ж. рода уз број ствар је јасна. Поз. и хвала.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Међутим, пошто не могу да се сетим примера именице женског рода у номинативу множине који се по облику разликује од именице ж. рода у генитиву једнине, идеја да уз бројеве 2-4 иде именица у ген. једнине, а уз 5 + у генитиву множине, није велики грех, поготову ако се објашњава слуђеном почетнику

Само се на сегментном нивоу не разликују по облику, прозодијски разлике постоје: од сталне генитивске дужине: од ове жѐне̄, две жѐне, па до интонативних опозиција: од ове ру́ке̄, две ру̑ке; са ове го̀ре̄, две го̏ре… Шта знам, и међу почетницима може бити неког ко ће ове разлике приметити.

Размишљах у међувремену: Зашто Два човека су дошла није слагање са два и самим тим множина средњег рода, као Деца су дошла?

Па на неки начин и јесте слагање са два, само што два није средњег рода, нити је то човек, а ни деца. [pardon]

Тагови: