Аутор тема: Pas(-)čuvar i kula(-)motrilja  (Прочитано 12321 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Pas(-)čuvar i kula(-)motrilja
« : 26. 02. 2013. у 10.13 »
Radi li se u spojevima tipa pas čuvar, pas lutalica, anđeo čuvar, kula osmatračnica o imenici i atributivu kao u sintagmama zmija otrovnica, ptica grabljivica, što se onda piše odvojeno (implicitno pomenuto u P10 u tački 150g), ili navedeni primeri spadaju u polusloženice pomenute u tački 87 (kad druga imenica određuje prvu)? Pošto je Pižurica kasnije pojasnio tu tačku u skraćenom izvodu iz P10 za Večernje novosti tako što je precizirao da se to odnosi samo na vojne i policijske činove i njima slične spojeve (mada ne vidim kako su im to slični spojevi ljudi-žabe ili grad-heroj), rekla bih da primere iz prve rečenice pišemo odvojeno kao i dosad, ali možda bi neko kome su zaista jasna nova pravila o odvojenom i spojenom pisanju reči hteo da mi objasni da li bi pisao pas čuvar ili pas-čuvar i zašto.

На мрежи J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.247
Одг.: Pas(-)čuvar i kula(-)motrilja
« Одговор #1 : 26. 02. 2013. у 12.50 »
Ја мислим да таквога нема. И ја стварно не знам зашто је Пижурици поверена одговорност за правопис. То треба да раде млађи, трезвени, систематични људи.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Pas(-)čuvar i kula(-)motrilja
« Одговор #2 : 26. 02. 2013. у 12.56 »
Ја мислим да таквога нема. И ја стварно не знам зашто је Пижурици поверена одговорност за правопис. То треба да раде млађи, трезвени, систематични људи.
:like:
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Pas(-)čuvar i kula(-)motrilja
« Одговор #3 : 26. 02. 2013. у 14.51 »
Da pišemo Klajnu da predloži Prćića? ;)

Ван мреже Father Jape

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 913
  • ˌfɑːðə ˈdʒeɪp
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Pas(-)čuvar i kula(-)motrilja
« Одговор #4 : 26. 02. 2013. у 15.37 »
Sve u našoj lingvistici treba da rade mnogo mlađi, mnogo trezveniji ljudi. Jedino se plašim da su većini njih razne pižurice isprale mozak.  [bua]
Dictionaries are like watches, the worst is better than none, and the best cannot be expected to go quite true.
– Samuel Johnson

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Pas(-)čuvar i kula(-)motrilja
« Одговор #5 : 26. 02. 2013. у 18.56 »
Да ли је младост постала релевантна као пожељан критеријум и да ли је број година већ у старту могућ дисквалификујући фактор?

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Pas(-)čuvar i kula(-)motrilja
« Одговор #6 : 26. 02. 2013. у 21.57 »
Nije ako ne utiče na posao, a Pravopis svakako treba napisati ispočetka. Umjesto da se raščlani svako pravilo na sitna crijevca i daju odgovori na što više mogućih pitanja, kao što je urađeno u Pravopisu Matice hrvatske, i dalje se troši gomila teksta na razmatranja i neprecizna zapažanja. Transkripciona pravila su maltene kopipejstovana iz raznih prijedloga i analiza, umjesto da se svedu na praktičnu suštinu i prebace u jedan format. Rječnik treba ograničiti na pravopis, paziti da bude usklađen s tekstom, ne ubacivati tek tako priloge sa strane, kao iz Klajnovog RJN.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Pas(-)čuvar i kula(-)motrilja
« Одговор #7 : 26. 02. 2013. у 22.43 »
:like:

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Pas(-)čuvar i kula(-)motrilja
« Одговор #8 : 26. 02. 2013. у 23.52 »
Dooobro, sad mi je malo lakše zato što ni vama nije jasno.  :hehe:
Da preformulišem onda pitanjce. Kako biste pisali pomenute primere po sopstvenom sudu i ukusu? Da li biste uopšte zapazili ima li crtice ili nema? Koje bi vam rešenje manje upadalo u oči? Da li je nemušta tačka 87 dovoljna da se poremeti običaj (navedeni primeri su se godinama pisali odvojeno) ili biste rezonovali da ostaje po starom sve za šta nije izričito rečeno da se mora promeniti?
A Pravopis bi svakako trebalo napisati iz početka, pod uslovom da ga pišu neki drugi ljudi i to po mogućstvu neki koji imaju uvid u stvarne začkoljice u pisanju, na primer kako pisati korejska imena ili ovakve sintagme. ;)

На мрежи J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.247
Одг.: Pas(-)čuvar i kula(-)motrilja
« Одговор #9 : 26. 02. 2013. у 23.58 »
Без цртице. Само код занимања (кад баш експлицитно прописују те примере) писао бих с цртицом.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Pas(-)čuvar i kula(-)motrilja
« Одговор #10 : 27. 02. 2013. у 00.09 »
И ја бих без цртице. Иначе је не волим.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Pas(-)čuvar i kula(-)motrilja
« Одговор #11 : 27. 02. 2013. у 05.38 »
Наведене примере пишем без цртице.

Лаичко запажање: У спојевима "људи-жабе", "град-херој", "човек-слон" (додајем овај пример по некој својој аналогији, не знам да ли је исправно са цртицом) обе именице су "оригиналне", односно нису изведене из глагола.

У наведеним спојевима:
Цитат
pas čuvar, pas lutalica, anđeo čuvar, kula osmatračnica
друга именица потиче из одређеног глагола (чувати, лутати, осматрати). Но, можда је само реч о коинциденцији, за неко правило у том смислу не знам, нити имам адекватну литературу да бих проверио. По мени, овде спада и "мисао водиља".
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Pas(-)čuvar i kula(-)motrilja
« Одговор #12 : 27. 02. 2013. у 07.09 »
По сопственом суду и укусу, како рече Дацко, писао бих пас-чувар и анђео-чувар, али бих остало писао без цртице. Разлог је што то двоје доживљавам као занимање, једнако као људи-жабе, а остало не: пас луталица је за мене обичан пас који нема газде или куће, кула осматрачница је објекат који је или обична кула која се користи за осматрање, или осматрачница типа куле (пошто постоје и други типови). Само у прва два случаја имам осећај да се ради о дужностима, изабраним случајно или по наређењу.

De gustibus…

На мрежи J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.247
Одг.: Pas(-)čuvar i kula(-)motrilja
« Одговор #13 : 27. 02. 2013. у 07.19 »
Па ово и нису баш gustus. И асистент и приправник, и генерал и мајор… јесу засебно све речи које означавају (званично) занимање, службу. Компоненте примера које ти наводиш нису из истог рода.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Pas(-)čuvar i kula(-)motrilja
« Одговор #14 : 27. 02. 2013. у 07.25 »
Дацко рече: "по свом суду и укусу", на то сам мислио.

Тагови: