Аутор тема: Мотивационо писмо  (Прочитано 31263 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Мотивационо писмо
« : 9. 01. 2012. у 23.53 »
С времена на време пишу ми свршени студенти који траже посао, шаљу биографије, распитују се за могућности итд. По правилу, у наслову њихове поруке стоји "Мотивационо писмо". Вероватно су их тако учили, али ме занима како је могуће да нешто, што треба да ме стимулише да их позовем на разговор, зове мотивационо шта-год-то-било. Или је у питању бркање мотивације и стимулације, или то писмо треба да ми покаже како су они мотивисани да нађу посао. Не разумем ко измисли да се обична молба за посао зове "мотивационо писмо", што ми делује доста одбојно. Какво је ваше мишљење о овоме?

Поред овога, у последње време примећујем доста таквих конструкција које, по мени, ништа не значе, али одишу "ученошћу", с тежњом да замагле ствари (на пример, о "акцији" је већ било речи").

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Мотивационо писмо
« Одговор #1 : 10. 01. 2012. у 00.04 »
Не разумем ко измисли да се обична молба за посао зове "мотивационо писмо", што ми делује доста одбојно. Какво је ваше мишљење о овоме?

http://en.wikipedia.org/wiki/Motivation_letter

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Мотивационо писмо
« Одговор #2 : 10. 01. 2012. у 00.20 »
Значи, измислили Американци, као и низ других глупости, али што морамо да то преписујемо од њих?

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Мотивационо писмо
« Одговор #3 : 10. 01. 2012. у 02.13 »
Значи, измислили Американци, као и низ других глупости, али што морамо да то преписујемо од њих?

Šta drugo očekivati od Amerikanaca kad su glup narod, a mi Srbi, nažalost, više volimo da budemo "in" (kako bi rekli Pinkovi voditelji), nego da mislimo svojom glavom. (Jesam li pogodio?)

како је могуће да нешто, што треба да ме стимулише да их позовем на разговор, зове мотивационо шта-год-то-било. Или је у питању бркање мотивације и стимулације, или то писмо треба да ми покаже како су они мотивисани да нађу посао.

Pismo treba da iskaže njihove motive zbog kojih apliciraju za taj posao.
« Последња измена: 10. 01. 2012. у 02.24 vukvuk »

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Мотивационо писмо
« Одговор #4 : 10. 01. 2012. у 07.40 »
Šta drugo očekivati od Amerikanaca kad su glup narod, a mi Srbi, nažalost, više volimo da budemo "in" (kako bi rekli Pinkovi voditelji), nego da mislimo svojom glavom. (Jesam li pogodio?)
Ниси. Не спадам у националисте, али заиста сматрам да треба да мислимо својом главом. Под "глупостима" подразумевам еуфемизме свих врста и манипулацију речима да би се замаглила суштина, за шта су Американци мајстори. У овом случају, ради се о обичној молби за посао. Уместо тог, потпуно јасног домаћег термина, добијам нешто што се зове "мотивационо писмо". Када сам добио прву такву молбу требало ми је доста да скапирам о чему се ради, а ласкам себи да не спадам у глупе људе. У исту категорију, по мом мишљењу, спада и реч "партнер" примењена на моје купце и добављаче, о чему сам већ писао, реч "експерт", коју неке моје колеге које су се тамо школовале примењују на све и свакога итд. Ја сам за то да се ствари зову својим именом.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Мотивационо писмо
« Одговор #5 : 10. 01. 2012. у 08.58 »
Svašta. Stvarno smo ga skroz ugasili, totalno se pretvaramo u neke nadri-Amerikance.

Koliko vidim, Motivation Letter preusmerava na najobičniji Cover Letter a to je, kolko ja znam, uvek bilo propratno pismo. PLUS nikad se na njemu nije pisalo "Propratno pismo", zna se šta je, ne mora i da se etiketira, nije poslodavac glup pa da ne zna šta je to što si priložio uz CV. Da budem iskrena, gadi mi se takav odnos a la pokondirena tikva prema jeziku. Al zaista. Ovo je obična prepisivačina i nema ama baš nikakvo opravdanje (kao što neke reči zaista imaju, o tome smo već pričali u drugim temama).

Rade, ništa se ne zamagljuje, motivaciono pismo na engleskom je savršeno jasno šta znači, ali je žalosno to što smo krenuli da usvajamo terminologiju bez ikakvih kriterijuma. I ne, ne mislim da je ovo u nivou sa partnerom. Sa ekspertom može biti, ali ekspert je već poprilično odomaćena reč, tako da ne izaziva nedoumicu kad govoriš na srpskom, savršeno je jasno o čemu se radi.

Da budem iskrena, ja nikad ne bih napisala Molba. To, na neki način, stavlja onog ko traži posao u mnogo više podređen položaj nego što on u stvari jeste, i to mi je nekako termin iz onih socijalističkih vremena. Ne treba ništa pisati kao naslov, jasno je o čemu se radi, čim pismo ide uz CV.
« Последња измена: 10. 01. 2012. у 09.02 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже d@do

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 680
Одг.: Мотивационо писмо
« Одговор #6 : 10. 01. 2012. у 09.25 »
Šta drugo očekivati od Amerikanaca kad su glup narod

Kakav je ovo komentar??? >:( >:( >:(

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Мотивационо писмо
« Одговор #7 : 10. 01. 2012. у 09.39 »
Слажем се с Бруни за молбу и да нема потребе насловљавати писмо, али мислим да је недоследно, Бруни, што ти CV није „преписивачина“, а мотивационо писмо јесте. И за једно и за друго постоје српски термини, ако ћемо тако.

Подсетио бих да замагљивање суштине језиком ради манипулисања никако није дошло с Американцима. Па наши комунисти су били мајстори за то.

Ја бих овде био у средини: мислим да треба дати предност традиционалном термину пропратно писмо, али ни мотивационо п. није по себи лош и немотивисан термин, осим што је помало непотребни и помодни калк. Али никако не спада у речи којима се замагљује суштина (у које, авај, не спадају ни партнер ни експерт).

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Мотивационо писмо
« Одговор #8 : 10. 01. 2012. у 09.50 »
Али никако не спада у речи којима се замагљује суштина (у које, авај, не спадају ни партнер ни експерт).
"Партнера" ћу овај пут прескочити. Што се тиче "експерта", РМС даје значења "стручњак, зналац, вештак". Ако се погледају огласи за пројекте који се финансирају споља, види се да се на много места траже short-term experts, junior experts. На пројектима које ја водим ангажујемо "локалне експерте". Све је то пуки еуфемизам за помоћну радну снагу, што постаје очигледно када се погледа опис посла тих "експерата", од којих се не очекује да буду зналци, већ потрчкала. Мислим да не треба замагљивати ствари и да попу треба рећи "поп", а бобу - "боб".

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Мотивационо писмо
« Одговор #9 : 10. 01. 2012. у 10.10 »
Ја бих у свим тим случајевима рекао да се ради о стручњацима, а не о помоћној радној снази. Да ли се од њих очекује да буду изузетно способни у ономе за шта их ангажујете? Верујем да да̏.

У енглеском ова реч има иста значења као и код нас.

На пројектима које ја водим

Није ли у оквиру из којег наступаш и пројекат неподобна реч?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Мотивационо писмо
« Одговор #10 : 10. 01. 2012. у 10.19 »
Слажем се с Бруни за молбу и да нема потребе насловљавати писмо, али мислим да је недоследно, Бруни, што ти CV није „преписивачина“, а мотивационо писмо јесте. И за једно и за друго постоје српски термини, ако ћемо тако.
Imaš pravo. Svaki put kad pišem to CV, zastanem jer zapravo ne znam koja je naša uobičajena reč. Ne dopada mi se to CV, u istoj meri kao i to motivaciono pismo, al nekako zapismo mi odmah padne na pamet naša reč, a za CV ne. Da li je odgovarajući termin radna biografija?
« Последња измена: 10. 01. 2012. у 10.37 J o e »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Мотивационо писмо
« Одговор #11 : 10. 01. 2012. у 10.35 »
A zar ne bi motivaciono pismo moglo biti namijenjeno motivaciji primaoca (kao da ga šalje motivational speaker)? Osjeća mi se dvosmisleno (a CV mi je sasvim OK, kao međunarodni termin).

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Мотивационо писмо
« Одговор #12 : 10. 01. 2012. у 10.43 »
Imaš pravo. Svaki put kad pišem to CV, zastanem jer zapravo ne znam koja je naša uobičajena reč. Ne dopada mi se to CV, u istoj meri kao i to motivaciono pismo, al nekako zapismo mi odmah padne na pamet naša reč, a za CV ne. Da li je odgovarajući termin radna biografija?

Мени је радна биографија потпуно на месту, али преформално, с друге стране CV осећам да не могу користити увек јер ми је мање формално (иако је међународни термин).


Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Мотивационо писмо
« Одговор #13 : 10. 01. 2012. у 10.51 »
A ako ga raširiš u curriculum vitae?

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Мотивационо писмо
« Одговор #14 : 10. 01. 2012. у 10.54 »
То ми делује као непотребно разметање латинским, као кад бих писао stricto sensu уместо строго узевши.

Тагови: