Аутор тема: С.О.С.  (Прочитано 6794 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
С.О.С.
« : 4. 01. 2012. у 07.18 »
Издвојено одавде.

Али већ имамо примере попут … С.О.С. (ћирилицом)
Извињавам се за off topic, али ову скраћеницу нисам раније сретао, шта то значи?
« Последња измена: 4. 01. 2012. у 10.58 Бруни »

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
RE: С.О.С.
« Одговор #1 : 4. 01. 2012. у 10.07 »
 [iznenadjen] [iznenadjen] [iznenadjen] [iznenadjen]

Ван мреже d@do

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 680
RE: С.О.С.
« Одговор #2 : 4. 01. 2012. у 10.30 »
Али већ имамо примере попут … С.О.С. (ћирилицом)
Извињавам се за off topic, али ову скраћеницу нисам раније сретао, шта то значи?
· · · — — — · · ·
С.О.С.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
RE: С.О.С.
« Одговор #3 : 4. 01. 2012. у 10.48 »
Ali kako to da je Rade nije sretao? :-/ Znam tu skraćenicu od malih nogu: iz filmova, stripova, knjiga, enciklopedija.

Ван мреже d@do

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 680
RE: С.О.С.
« Одговор #4 : 4. 01. 2012. у 10.51 »
Škola u prirodi, Odbrana i zaštita, izviđači, JNA…

P.S. Da li danas postoji predmet Odbrana i zaštita u školovanju ili nešto slično?


« Последња измена: 4. 01. 2012. у 10.55 d@do »

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: д. о. о.
« Одговор #5 : 4. 01. 2012. у 10.58 »
Нисам то сретао јер у телеграфији то није скраћеница и не значи ништа. Верујте бившем телеграфисти 2. класе. Кад се пише латиницом, пише се SOS, понекад с надвученм цртом да се покаже да је то један звучни симбол. А написано ћирилицом као С.О.С. апсолутно не препознајем. Све интерпретације типа Save Our Souls спадају у игре асоцијација.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: С.О.С.
« Одговор #6 : 4. 01. 2012. у 15.18 »
[kuku]

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: С.О.С.
« Одговор #7 : 4. 01. 2012. у 15.39 »
A sad stvarno, da li Pravopis negde propisuje S. O. S. (sa ili bez razmaka)? I meni to izgleda neobično, ne vidim što bismo umetali tačke a) mimo celog sveta b) mimo uobičajenih pravila skraćivanja i c) kad to baš i nije skraćenica u užem smislu reči. Naravno, nije dokaz ni za šta (apropo one teme sa d.o.o. i lektorima), ali evo nekoliko naslova iz ozbiljne štampe, i to baš ćirilicom:

RTS: Нишу не требају СОС трговине
Ministarstvo: Извршена контрола „СОС маркета“ на Бајлонијевој пијаци
Vlada: Отворен СОС број за пријаву насиља у школама
Politikin zabavnik: СОС Дечија линија Србије

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: С.О.С.
« Одговор #8 : 4. 01. 2012. у 16.10 »
Правопис даје S.O.S./SOS и С.О.С. (СОС).

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: С.О.С.
« Одговор #9 : 4. 01. 2012. у 21.18 »
И Клајнов Речник језичких недоумица такође даје С.О.С. Зато сам и навео, јер сам тражио има ли ишта о д.о.о-у.

И још један куриозитет: иако бих увек писао д.о.о./доо јер се толико често срећем са таквим записом да сам био убеђен да тако треба, С.О.С. никад не бих писао без размака након тачке да нема РЈН-а и да сам ослоњен само на своје претпостављање.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: С.О.С.
« Одговор #10 : 4. 01. 2012. у 21.36 »
Ја се не бих чврсто хватао за то писање без размака, јер ми личи на типографску грешку. У Правилима је, колико видех, свуда с размацима, а и код једног броја примера у Речнику. Спојили су, како ми се чини, једино у Речнику П.С. и С.О.С., вероватно непажњом слагача.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: С.О.С.
« Одговор #11 : 5. 01. 2012. у 08.55 »
С.О.С. никад не бих писао без размака након тачке да нема РЈН-а и да сам ослоњен само на своје претпостављање.

Ma ja ga ne bih nikad pisao ni sa tačkama (ne znam da li sam bio jasan u svojoj prethodnoj poruci).

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: С.О.С.
« Одговор #12 : 5. 01. 2012. у 13.42 »
Ја се не бих чврсто хватао за то писање без размака, јер ми личи на типографску грешку. У Правилима је, колико видех, свуда с размацима, а и код једног броја примера у Речнику. Спојили су, како ми се чини, једино у Речнику П.С. и С.О.С., вероватно непажњом слагача.

РЈН из којег сам ја читао је 6. издање, и тамо стоји С.О.С. Ћириличне варијанте постскриптума нису наведене, али од латиничних стоје P.S. (наведено двапут) и P.P.S. (наведено једном), без размака.

Прегледах РМС, П2002 и ПР2002, они дају P. S. и ћириличне варијанте П. С. и ПС.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: С.О.С.
« Одговор #13 : 5. 01. 2012. у 15.17 »
Зар ти се не чини из те папазјаније да они у ствари не обраћају пажњу на то пишу ли размаке?

Ван мреже Часлав Илић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 286
Одг.: С.О.С.
« Одговор #14 : 6. 01. 2012. у 10.01 »
У реду расправити да ли са размацима или без њих у општем случају, али за овај конкретан пример ипак не пропустити шта је Раде претходно рекао: СОС није никаква скраћеница. Већ је само словни резултат згодног Морзеовог низа за дату намену, декодирано било латинично било ћирилично.

Тагови: