Аутор тема: Jugoslavija/Jugosloven  (Прочитано 15220 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже vojvoda

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 214
    • Историјска библиотека
Jugoslavija/Jugosloven
« : 1. 12. 2010. у 20.40 »
Interesuje me ima li u nekom rečniku ili bilo kojoj drugoj publiakciji podatak od kada se koriste reči Jugoslavija, Jugosloven, kada se prvi put javljaju i gde?

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Jugoslavija/Jugosloven
« Одговор #1 : 1. 12. 2010. у 20.50 »
Реч је, чини ми се, настала после Другог св. рата, око 1943.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Jugoslavija/Jugosloven
« Одговор #2 : 1. 12. 2010. у 20.58 »
Сама држава Југославија и њена нација Југословени фактички постоје од 1920-их. Речи су из 19. века, само треба проверити тачно у ком периоду се јављају и ко их користи.

Ван мреже Bəʊləʊ

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 234
Одг.: Jugoslavija/Jugosloven
« Одговор #3 : 1. 12. 2010. у 21.01 »
Interesuje me ima li u nekom rečniku ili bilo kojoj drugoj publiakciji podatak od kada se koriste reči Jugoslavija, Jugosloven, kada se prvi put javljaju i gde?

Država se zvala Jugoslavija od 1929. godine. Koncept jugoslovenstva i pod tim imenom, međutim, potiče sigurno bar sa polovine 19. veka, kada zamenjuje prvobitni ilirski politički i kulturni program. Jugoslovenska akademija nauka, na primer, osnovana je 1866. godine.
« Последња измена: 1. 12. 2010. у 21.04 Bəʊləʊ »

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Jugoslavija/Jugosloven
« Одговор #4 : 1. 12. 2010. у 21.31 »
Jugoslavenstvo potiče još iz prve polovine odnosno sredine 19. veka. Tada nastaju od Slovenije do Makedonije razni idejni pokreti za oslobođenja od Turske, od Austrije, od Ugarske, i za ujedinjenje svih Južnih Slovena. Negde od polovine 19. veka mnogi ili svi od njih i nose naziv „jugoslavenski“.

U Sloveniji i Hrvatskoj je to počelo kroz ilirski pokret, koji se malo kasnije već zove jugoslavenskim, što je bila njegova suština i od samog početka. U Bosni nešto kasnije deluje multietnička organizacija „Mlada Bosna“ — s Gavrilom Principom, koji u ime jugoslavenstva (ne srpstva, dragi moji :)) atentira Franca Ferdinanda. U Srbiji i Crnoj Gori se pobeda u Prvom svetskom ratu vidi kao odlična prilika za ispunjenje jugoslavenske ideje, čiji će nosilac biti Srbija.

Uopšte, čitav romantičarski 19. vek je doba cvetanja romantičarske ideje jugoslavenstva kod svih naših naroda, a sama država Jugoslavija stvorena je nakon Prvog svetskog rata, s tim što to ime i zvanično nosi od 1929. Od 1943, Šomi, samo je njeno uređenje promenjeno iz kapitalističkog u socijalističko i bila je formirana kao federacija. ;)
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Jugoslavija/Jugosloven
« Одговор #5 : 1. 12. 2010. у 21.36 »
I sama Vukova jezička reforma je, recimo, takođe plod te jugoslavenske ideje, čiji je zagovornik bio i Vuk. Književni dogovor iz 1850. kojim je ustanovljen zajednički srpskohrvatski književni jezik sa istočnohercegovačkom narodnom osnovicom nije ništa drugo do jedno od prvih kulturnih otelovljenja jugoslavenske ideje.

Pa posle Đuro Daničić (i Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti), Frano Supilo (i Jugoslavenski odbor), Ivan Meštrović… Svi oni mnogo pre Tita. ;)
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже vojvoda

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 214
    • Историјска библиотека
Одг.: Jugoslavija/Jugosloven
« Одговор #6 : 1. 12. 2010. у 21.41 »
Цитат
Jugoslavenstvo potiče još iz prve polovine odnosno sredine 19. veka. Tada nastaju od Slovenije do Makedonije razni idejni pokreti za oslobođenja od Turske, od Austrije, od Ugarske, i za ujedinjenje svih Južnih Slovena. Negde od polovine 19. veka mnogi ili svi od njih i nose naziv „jugoslavenski“.

Znam kako se formirala i razvijala jugoslovenska drzava. Mene konkretno interesuje rec Jugoslavija, Jugosloven i jugoslovenstvo. Na primer zasto se ne kaze Jugoslaven (od Jugoslavija)? Pa mi pada na pamet da nije pre korisceno Jugosloven, jugoslovenski a tek onda i Jugoslavija. Ako naidjete u literaturi na istorijat ovog termina molim vas da mi skrenete paznju.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Jugoslavija/Jugosloven
« Одговор #7 : 1. 12. 2010. у 21.46 »
Kako se ne kaže Jugoslaven? To je dublet, Jugoslaven, jugoslavenski, jugoslavenstvo i Jugosloven, jugoslovenski, jugoslovenstvo. :)

Ne znam gde bi tačno bilo prvo pominjanje, ali traži negde po proglasima, manifestima, književnosti, govorima ili studijama 19. veka. Tad je nekad naziv ilirski zamenjen sa jugoslavenski. (A ilirstvo je bilo isto što i jugoslavenstvo, samo je još starije, još i iz prethodnog veka kod hrvatske i srpske inteligencije u Ugarskoj.)
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Jugoslavija/Jugosloven
« Одговор #8 : 1. 12. 2010. у 21.49 »
U Bosni nešto kasnije deluje multietnička organizacija „Mlada Bosna“ — s Gavrilom Principom, koji u ime jugoslavenstva (ne srpstva, dragi moji :)) atentira Franca Ferdinanda. U Srbiji i Crnoj Gori se pobeda u Prvom svetskom ratu vidi kao odlična prilika za ispunjenje jugoslavenske ideje, čiji će nosilac biti Srbija.

Уф, ал’ си ово нашминкао и замаскирао, као прави великосрпски карађорђевићевац! :D

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: Jugoslavija/Jugosloven
« Одговор #9 : 1. 12. 2010. у 21.52 »
Mene konkretno interesuje rec Jugoslavija, Jugosloven i jugoslovenstvo. Na primer zasto se ne kaze Jugoslaven (od Jugoslavija)? Pa mi pada na pamet da nije pre korisceno Jugosloven, jugoslovenski a tek onda i Jugoslavija. Ako naidjete u literaturi na istorijat ovog termina molim vas da mi skrenete paznju.

Не могу тренутно да ти дам икакву референцу, али Југословен се каже јер је реч Словен заменила старију Славен и то под чешким и пољским утицајем панславизма, јер Западни Словени имају то О у словенском имену.

Додуше, и Дубровчани су користили реч Словин. Славени, Славија, Југославени, Југославија.

Ван мреже vojvoda

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 214
    • Историјска библиотека
Одг.: Jugoslavija/Jugosloven
« Одговор #10 : 1. 12. 2010. у 21.57 »
Цитат
Tad je nekad naziv ilirski zamenjen sa jugoslavenski. (A ilirstvo je bilo isto što i jugoslavenstvo,

Jel mislis da jugoslovenski, jugosloven moze biti starije od Jugoslavija?

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Jugoslavija/Jugosloven
« Одговор #11 : 1. 12. 2010. у 21.58 »
U Bosni nešto kasnije deluje multietnička organizacija „Mlada Bosna“ — s Gavrilom Principom, koji u ime jugoslavenstva (ne srpstva, dragi moji :)) atentira Franca Ferdinanda. U Srbiji i Crnoj Gori se pobeda u Prvom svetskom ratu vidi kao odlična prilika za ispunjenje jugoslavenske ideje, čiji će nosilac biti Srbija.

Уф, ал’ си ово нашминкао и замаскирао, као прави великосрпски карађорђевићевац! :D

U suštini je to bilo to. Ne sporim da su i Gavrilo Princip i tadašnja Kraljevina Srbija, i uopšte tadašnje okruženje, imali i velikosrpskih elemenata (odnosno i velikohrvatskih na drugoj strani). Ali su svi oni tada bili artikulirani pod skutima upravo jugoslavenske ideje. Smatrali su tada da se svi nacionalni problemi Južnih Slovena mogu rešiti jedino unutar zajedničke države. Za to se borila i „Mlada Bosna“, za to su bili i Južni Sloveni u Austrougarskoj koje Srbija „oslobađa“ i sa kojima se ujedinjuje u Kraljevinu SHS odnosno Jugoslaviju.

To se, naravno, u nekoliko glavnih crta bitno razlikuje od kasnijeg jugoslavenstva Titovog tipa, onoga jugoslavenstva koje mi danas baštinimo i koje nam je danas aktualno i blisko. Ali jedan kontinuitet i između prve i druge Jugoslavije, i toga jugoslavenstva 19. i ranog 20. veka i ovoga jugoslavenstva s druge polovine 20. veka do danas, ipak postoji.
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Jugoslavija/Jugosloven
« Одговор #12 : 1. 12. 2010. у 22.02 »
Jel mislis da jugoslovenski, jugosloven moze biti starije od Jugoslavija?

Ne znam, ali zdravorazumski mogu pretpostaviti da je po svoj prilici bilo tako. Jer, prvo smo imali nacionalnu ideju (pa su se još u 19. veku i početkom 20. veka deklarisali kao Jugoslaveni i borili se za jugoslavenstvo) pa tek onda zaista i državu (Jugoslaviju, zvanično tek od 1929). Tako da je vrlo moguće kako je ime Jugoslavija kasnije (za vreme diktature Aleksandra Karađorđevića) nastalo prema starijim nazivima Jugoslaven/Jugosloven i jugoslavenski/jugoslovenski i jugoslavenstvo/jugoslovenstvo itd.

Međutim, to bi stvarno trebalo proveriti u izvorima, jer ne mora da znači kako je ono što se doima kao zdravorazumsko zaista i faktički tako. ;)
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Jugoslavija/Jugosloven
« Одговор #13 : 1. 12. 2010. у 22.04 »
(Gle, oba puta mahinalno napisah Mlada Bosna pod navodnicima, koji pravopisno stvarno nisu potrebni pa ih, molim vas, zanemarite. [stid])
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Jugoslavija/Jugosloven
« Одговор #14 : 1. 12. 2010. у 22.07 »
Не могу тренутно да ти дам икакву референцу, али Југословен се каже јер је реч Словен заменила старију Славен и то под чешким и пољским утицајем панславизма, јер Западни Словени имају то О у словенском имену.

Ne znam kako je to bilo kod nas, ali etimološki je to O kod Zapadnih Slovena upravo starije i opravdanije, dok se ovo A u Slaven iz nekog razloga kasnije javilo kod Istočnih Slovena.

Praslovenski, izvorni oblik jest sa O.
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Тагови: