Аутор тема: Национализам  (Прочитано 9051 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг: Национализам
« Одговор #15 : 30. 04. 2012. у 00.28 »
Ево само примера како се наративи национализма подударају и без проблема могу само сећи и лепити, и како се питања "људских права" користе управо у том контексту (мир, скрнављење гробова,итд.), а све само ако се направи једна лингвистичка структура у којој тај наратив има функцију:

Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Национализам
« Одговор #16 : 30. 04. 2012. у 06.42 »
Može se razgovarati o jeziku bez potrebe da se u njega uvlači politika. Politički stavovi su teško promenljivi, i diskusija o politici nikad ne može biti hladna, to je naučno dokazano ;) .

Šta se desilo posle tog govora? Jesu li dobili batine?
« Последња измена: 30. 04. 2012. у 06.46 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Национализам
« Одговор #17 : 30. 04. 2012. у 08.34 »
Ђуло лепо каже. "Ако постоји иједна тема око које никада неће бити договора, ево је главом и брадом…" . Зато закључај и удари црвен восак одозго.

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Национализам
« Одговор #18 : 30. 04. 2012. у 08.42 »
Ево зашто предлажем црвен восак за ову тему.
За ово је Хрват ослобођен, а за исто то Србин би најебо. У Србији, да не буде забуне.
Не бих да се овде посвађам ни са неистомишљеницима.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Национализам
« Одговор #19 : 30. 04. 2012. у 09.32 »
« Последња измена: 30. 04. 2012. у 09.38 vukvuk »

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг: Национализам
« Одговор #20 : 30. 04. 2012. у 10.06 »
Može se razgovarati o jeziku bez potrebe da se u njega uvlači politika. Politički stavovi su teško promenljivi, i diskusija o politici nikad ne može biti hladna, to je naučno dokazano ;) .

Šta se desilo posle tog govora? Jesu li dobili batine?

Опет мит који је створен о политици управо да би се претворила у недодирљив забран слина којима дајемо гласове да нас јашу… Сваки аспект друштва је неодвојив један од другога. Без холистичког приступа смо као хирург који пацијенту зашива рану на прсту док не примећује да пацијент нема главу. О свему се може расправљати хладне главе. Без потребе да се уринира по другима или себи као што видимо да је већ почело! Треба разоткрити принцип због кога је толико лако проширити мржњу, а не ко је бољи у њој (то за јаме и усташе ми је нарочито занимљиво за посматрање, где је учињена потпуна замена теза)!
Бтњ, знам да си се шалила да се мало тема разблажи, али хеј, нема смејања на са’рани, сем ако покојник није волео шалу  :D

А зашто би забога  добили батине? Публика која иде на концерте Лајбаха и није толико наивна па да се пали на национализам, па људи их прате и воле управо зато што су лакмус папир за све промене у друштву… 
« Последња измена: 30. 04. 2012. у 10.51 Gulo Gulo »
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Национализам
« Одговор #21 : 30. 04. 2012. у 11.13 »
Бруни каже: Politički stavovi su teško promenljivi… Управо је супротно. И управо је у томе проблем. Оно што је  некад било прихватљиво и пожељно, данас није, па је чак и смешно, и ладно се може извргавати руглу. Отуда и промена значења неких речи. Па се они старији на то тешко привикавају, а они млађи, који за прво значење и не знају, некритички прихватају оно друго, често наметнуто.
Значење речи не сме да зависи од дневополитичких потреба.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг: Национализам
« Одговор #22 : 30. 04. 2012. у 11.23 »
Слажем се са Вама око промене значења, нарочито у терминима тешко оптерећеним политичким конотацијама. Једна ствар је значила у једном периоду, а у другом обрнуто. Само узмите термин господин пре и после 1945. године. У једном тренутку је исказивање поштовања, а у другом јако опасан термин употребом којег се може освојити наградно путовање на Наго Острво. У природним наукама је лакше, дефиниција једног њутна је непромењива! У социјалним наукама такође постоје добре дефиниције, засноване на емпиријским доказима, а имамо и псеудо дефиниције као што су национализам, европске вредности и тако даље. Термини који се представљају у склопу једног наратива, а нико не зна шта значе, већ се значење "подразумева". Е па господе и госпођо, када се значење подразумева, онда људи који не мисле исто крену да се шаљу на "рехабилитацију" у разне Биркенауе, Градишке, Голе Отоке, гулаге, Лоре, Гвантаномое (знам, и намерно пишем множину). А ми смо преокупирани дефиницијом, јер некако преовлада мишљење да је битан само непосредни разлог, а нико не тражи целокупан систем који тако нешто удомљава, а он креће из језика и политике, па мутира кроз економију, док не дође на место извршног апарата.
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Зоран Ђорђевић

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.426
  • Говорим: енглески, француски, немачки, БХС, натуцам руски.
  • Родно место: Београд. Живим у централној Србији
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Национализам
« Одговор #23 : 30. 04. 2012. у 12.57 »
Апропо појмова.
Мислио сам да знам шта је фарма. Али погледајте ово.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Национализам
« Одговор #24 : 30. 04. 2012. у 14.20 »
Цитат
А зашто би забога  добили батине? Публика која иде на концерте Лајбаха и није толико наивна па да се пали на национализам, па људи их прате и воле управо зато што су лакмус папир за све промене у друштву…

Pa ne na koncertu, nego kad su izasli… ;)

E, Gulo, vidis da sam u pravu. I to su ovi nasi drugari super fini, pa opet ode tema u persun, sto bi rekla moja pokojna baba, tako da cu ja na nju katance, pa kud koji misli moji. Ajmo na neke druge teme, bolje i veselije. Od natezanja oko nacionalizma nemamo nista. ;)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: