Аутор тема: Б-92  (Прочитано 11892 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг.: Б-92
« Одговор #15 : 3. 07. 2012. у 17.23 »
Код нас увек иду латиницом да, и правило је велико слово за дур, мало за мол. За B, b, иде само једно слово, а фонетски се пишу само повишени или снижени тоналитети (Цис, цис, Дес, дес). Али колико се сећам, ни руске ни бугарске књиге не доносе Це, це, већ увек Ц, ц.
И то у музици нема везе са правописом, у питању је стандардни језик струке, и сви ће увек само тако и писати.
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Б-92
« Одговор #16 : 3. 07. 2012. у 17.26 »
То пише и у Правопису. Али је разумљиво да, ако пишеш текст опште намене, не мораш писати стриктно по обичајима струке (отуд Це-дур, це-мол), као што се и физичке јединице пресловљавају (сипати 5 дл воде  у 0,5 кг брашна).

Ван мреже Farenhajt

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 754
  • Говорим: engleski, delimično francuski i ruski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Б-92
« Одговор #17 : 3. 07. 2012. у 17.28 »
Ко каже да ћириличка слова не можемо рашчитавати по именима латинских слова /е̏р те̑ е̏с/ , /сту̑дио бе̑/, /бе̑ ка̑/…?

Što uopšte nije nikakvo pravilo. Zašto se onda piše Бе-дур umesto Б-дур?

Озбиљно? Значи, кроз целу нижу и средњу музичку смо учени погрешно?

Ne znam kako ste učeni, ali trenutno za tonalitete važi da se latinicom piše B-dur, a ćirilicom Бе-дур. Alternativno se pisma mogu kombinovati: Klajn kaže da je D-дур "običnije" nego Де-дур.

Ван мреже Jelen@

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 288
Одг.: Б-92
« Одговор #18 : 3. 07. 2012. у 17.28 »
(сипати 5 дл воде  у 0,5 кг брашна).

Bila sam sigurna da se pišu isključivo latinicom, bez praznine između broja i merne jedinice.  [neznam]

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг.: Б-92
« Одговор #19 : 3. 07. 2012. у 17.31 »
То је занимљиво питање, да ли је такав став оправдан, пошто колико видим струке се критикују ако не користе стручне изразе који нису стриктно по правопису, али они који стандардизују правопис имају слободу да не прате струку  :D Није ли то мало непоштено  [pardon]

Али, назад на тему, да ли је на крају Б92 зато што је тако регистрован?
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Б-92
« Одговор #20 : 3. 07. 2012. у 17.38 »
Али, назад на тему, да ли је на крају Б92 зато што је тако регистрован?
Da. Radi se o ličnom imenu radio/TV stanice.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Б-92
« Одговор #21 : 3. 07. 2012. у 17.54 »
То је занимљиво питање, да ли је такав став оправдан, пошто колико видим струке се критикују ако не користе стручне изразе који нису стриктно по правопису, али они који стандардизују правопис имају слободу да не прате струку  :D Није ли то мало непоштено  [pardon]

Не прате струку? Колико видим, и те како прате и поштују створени обичај.

Ствар је у практичности. Да ли је једној куварици заиста неопходна системска прецизност физичких јединица, као да ће она додавати префиксе за десет пута мање и веће величине, као да ће јој се појавити неко латиничко слово (типа W) или сл.? Да ли уопште бројање комада јаја и мерење брашна и млека спада у физику?

Тагови: