Аутор тема: Знаћу или знат ћу?  (Прочитано 32320 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Давид

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 10
  • Говорим: Engleski
    • Српски ми је матерњи језик
Знаћу или знат ћу?
« : 22. 06. 2012. у 18.47 »
Исправите ме ако гријешим, али зар није правилно само "знаћу" ?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #1 : 22. 06. 2012. у 19.02 »
Ispravno je znaću i znati ću (ne znat ću), s tim što je ovaj drugi oblik budućeg vremena karakterističniji za hrvatsku varijantu.

Dobro nam došao, Davide. :)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #2 : 22. 06. 2012. у 20.50 »
s tim što je ovaj drugi oblik budućeg vremena karakterističniji za hrvatsku varijantu.

:-/ Na osnovu koje literature? Pogledaj http://savjetnik.ihjj.hr/savjet.php?id=15.

Ne bi se reklo znati ću ni prema Pravopisu Matice hrvatske ni prema Silićevoj i Pranjkovićevoj gramatici. Piše se znat ću, čita se /znaću/.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #3 : 22. 06. 2012. у 23.16 »
s tim što je ovaj drugi oblik budućeg vremena karakterističniji za hrvatsku varijantu.

:-/ Na osnovu koje literature? Pogledaj http://savjetnik.ihjj.hr/savjet.php?id=15.

Ne bi se reklo znati ću ni prema Pravopisu Matice hrvatske ni prema Silićevoj i Pranjkovićevoj gramatici. Piše se znat ću, čita se /znaću/.
Ja ovo prvi put čujem. Ne bih ti znala reći literaturu sad, ali to smo već pominjali na V. ako se ne varam, i ako me pamećenje ne vara, rečeno je baš ovako kako sam ja rekla. Ako nije tako, izvinjavam se, zanemarite to što sam rekla.

BTW, jel to nešto novo da Hrvati sad pišu jedno a čitaju drugo?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #4 : 23. 06. 2012. у 00.19 »
Колико ја знам, није ново. Па и по П60 је било дублетно знаћу / знат ћу.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #5 : 23. 06. 2012. у 01.21 »
Колико ја знам, није ново. Па и по П60 је било дублетно знаћу / знат ћу.
Nisam mislila na dublet, nego na ovo:
Цитат
Piše se znat ću, čita se /znaću/.

Od kad oni jedno pišu, a drugo čitaju?

Znači, nije znati ću? Pa kako je od ići? Ić ću?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #6 : 23. 06. 2012. у 08.35 »
Колико ја знам, није ново. Па и по П60 је било дублетно знаћу / знат ћу.

A evo iz tog razdoblja i detaljnog članka Ljudevita Jonkea, koji je učestvovao u izradi P 60.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #7 : 23. 06. 2012. у 09.08 »
Занимљив и смислен чланчић. Кад би код нас био уобичајен инфинитив на , заиста би било системски инсистирати на знат ћу.

Само ме чуди да у јеку важења П60 Хрвати пишу тачку иза римског броја, зарез испред сваке изричне реченице, не ће и сл. Мислио сам да су с тим кренули касније. Из које је године чланак?

Znači, nije znati ću? Pa kako je od ići? Ić ću?

Зашто би било ић ћу кад то регуларно може да се изговори /ѝћићу/? Овде је проблем графијске природе: како забележити /знаћу/, које се само у том облику налази у говору.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #8 : 23. 06. 2012. у 09.52 »
Само ме чуди да у јеку важења П60 Хрвати пишу тачку иза римског броја, зарез испред сваке изричне реченице, не ће и сл. Мислио сам да су с тим кренули касније. Из које је године чланак?

Iz 1956. Koliko znam, nije bilo ozbiljnih pokušaja da se ponovo uspostavi gramatička interpunkcija umjesto logičke.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #9 : 23. 06. 2012. у 10.21 »
Зашто би било ић ћу кад то регуларно може да се изговори /ѝћићу/? Овде је проблем графијске природе: како забележити /знаћу/, које се само у том облику налази у говору.
Hm… Pa šta će im to T? Kako da zabeleže? Pa lepo: znaću. (Pardon, ali ja ovde ništa ne kapiram.)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Давид

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 10
  • Говорим: Engleski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #10 : 23. 06. 2012. у 10.53 »
Ovako, ja sam temu ovu otvorio iz razloga što ja otkako idem u školu učim da se u srpskom jeziku kaže "znaću" , a ne "znat ću" , da bih juče pronašao kod vas ovde http://www.srpskijezickiatelje.com/pravopis:spojeno-i-odvojeno-pisanje na samom kraju Glagoli i rečce , piše ovako : "Енклитике: знаћу — знат ћу; он се бојао — он ме је звао."

I zbog toga mi nije bilo jasno, jer kako sam već rekao ja sam učio da  znaću, trčaću, spavaću i sl. piše se spojeno, a u hrvatskom jeziku se to piše odvojeno. :)

Evo baš sada sam uzeo i pravopis da pogledam i mislim da ste pogriješili.
U pravopisu piše sledeće:
"Pisanje futura nešto je složenije. Naime, njegovi dijelovi pišu se rastavljeno ako se pomoćni glagol (ću, ćeš) nalazi ispred infinitiva na -ti: ja ću kupiti, ti ćeš tresti, a sastavljeno kad je pomoćni glagol iza takvog infinitiva: kupiću, trešćeš."
Dakle , ne piše nigdje da treba "kupit ću". Ista stvar je i sa "znaću" :)

Usput, Bruni, hvala na dobrodošlici, posle ću se ja tamo predstaviti :)
« Последња измена: 23. 06. 2012. у 10.57 Давид »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #11 : 23. 06. 2012. у 11.25 »
У Правопису из 1993. стоји осврт на западну норму, који је уобичајен за то издање правописа. Вероватно је онај ко је сажимао текст превидео да се текст односи на нови стандард.

У новом Правопису не помиње се знат ћу. Ажурирао сам то у тексту.

Hm… Pa šta će im to T? Kako da zabeleže? Pa lepo: znaću. (Pardon, ali ja ovde ništa ne kapiram.)

Јеси ли погледала Јонкеов чланак? Шта ће ти т у опет ћу, па га опет има?
Ни ја сасвим не капирам шта ти у ствари није јасно.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #12 : 23. 06. 2012. у 17.38 »
У Правопису из 1993. стоји осврт на западну норму, који је уобичајен за то издање правописа. Вероватно је онај ко је сажимао текст превидео да се текст односи на нови стандард.

У новом Правопису не помиње се знат ћу. Ажурирао сам то у тексту.

Hm… Pa šta će im to T? Kako da zabeleže? Pa lepo: znaću. (Pardon, ali ja ovde ništa ne kapiram.)

Јеси ли погледала Јонкеов чланак? Шта ће ти т у опет ћу, па га опет има?
Ни ја сасвим не капирам шта ти у ствари није јасно.
Opet nije glagol, Joe, a znat(i) jeste). Ja sam mislila da se u tim odvojenim varijantama koristi infinitiv, dakle znati ću, ići ću, videti ću i sl. a ne to što ni ne znam šta je —  znat, videt i  sl. a dalje se stvar komplikuje jer kažete da nije ić ću nego ići ću, dakle ovde JESTE upotrebljen infinitiv. Dalje, ako je tako kako Stoundar kaže, da pišu znat ću, a izgovaraju "znaću", moje pitanje je, kad već izgovaraju "znaću" a ne znat ću", što onda i ne pišu "znaću", nego "znat ću", šta će im to T? Članak nisam gledala, stvarno se izvinjavam, ali znaš da ja ne mogu da klikam na linkove. Ako hoćeš da mi objasniš, hvala ti, ako ne, nema veze. Ja da klikam i čitam kilometarske tekstove da bih našla odgovor koji se verovatn može sažeti u par rečenica, zaista ne mogu.

Davide, naš pravopis je pisan na osnovu P93,  i baš kad smo ga završili, izašao je ovaj P10. Treba da se malo aktualizuje, al nikako da nađemo vremena.  :hehe:
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #13 : 23. 06. 2012. у 18.02 »
Нема везе која је врста речи. Главни аргумент за писање знаћу јесте изговор; али такав исти изговор имамо и другде (опет ћу) где не пишемо спојено.

Јонке тврди да је футур сложено време и да се зато његови делови имају писати одвојено: знат (инфинитив) + ћу (енкл. обл. презента од хтети). Код нас је, како рекох, проблем што не користимо природно инфинитив без , па не осећамо да су у питању две речи, док код ићи ћу то осећамо и ми и они.

Ван мреже Давид

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 10
  • Говорим: Engleski
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Знаћу или знат ћу?
« Одговор #14 : 23. 06. 2012. у 18.10 »
Davide, naš pravopis je pisan na osnovu P93,  i baš kad smo ga završili, izašao je ovaj P10. Treba da se malo aktualizuje, al nikako da nađemo vremena.  :hehe:
Pa dobro, uglavnom to sam primijetio pa rekoh da kažem.  :)

Тагови: