Аутор тема: Dativ od par/nekoliko ljudi  (Прочитано 15615 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Bəʊləʊ

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 234
Одг.: Dativ od par/nekoliko ljudi
« Одговор #15 : 6. 11. 2010. у 16.37 »
Ma šalim se ja sad malo, Đorđe, skrećem pažnju samo Mikiju da pitanju gde očigledno nema punu maternju kompetenciju promene i upotrebe brojeva onako kako to nalaže norma (kao što nemam ni ja, for that matter), treba pristupiti analitičnije. Ne zagovaram ovde da treba usklađivati standard tamo ili vamo, samo ukazujem da za mnoge govornike postoji rascep između norme i maternje kompetencije po pitanju koje više nije naivno, leksičko, već dosta dublji, gramatički problem, i da to ne treba gubiti iz vida. I mislim da je zanimljivo da ti izneseš kako tu stoje stvari po tvom jezičkom osećaju, a da ja kažem kako je po mom.  :)

Potpuno je drugi moj nastup u temama šta norma nameće ljudima kao pravilan izraz i to neke oblike koje apsolutno niko osim onih kojima je ta norma zanat ne poznaje, pa zagovaram njeno svesno kršenje u pravcu usklađivanja sa realnim jezičkim stanjem.
« Последња измена: 6. 11. 2010. у 16.48 Bəʊləʊ »

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Dativ od par/nekoliko ljudi
« Одговор #16 : 6. 11. 2010. у 16.44 »
Кад смо узели да износимо личне ставове: не користим ни ја увек у говору промену бројева (ретко кад се јавља и потреба за њиховом деклинацијом у говору), чешће у писању. Само што понекад збрзам, као овде на теми, па направим глупе грешке… Ипак, не бих је се тако лако одрекао, иако је широка употреба заиста маргинална.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Đorđe

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 874
Одг.: Dativ od par/nekoliko ljudi
« Одговор #17 : 6. 11. 2010. у 16.54 »
Ma šalim se ja sad malo, Đorđe, skrećem pažnju samo Mikiju da pitanju gde očigledno nema punu maternju kompetenciju promene i upotrebe brojeva onako kako to nalaže norma (kao što nemam ni ja, for that matter), treba pristupiti analitičnije. Ne zagovaram ovde da treba usklađivati standard tamo ili vamo, samo ukazujem da za mnoge govornike postoji rascep između norme i maternje kompetencije po pitanju koje više nije naivno, leksičko, već dosta dublji, gramatički problem, i da to ne treba gubiti iz vida. I mislim da je zanimljivo da ti izneseš kako tu stoje stvari po tvom jezičkom osećaju, a da ja kažem kako je po mom.  :)

Potpuno je drugi moj nastup u temama šta norma nameće ljudima kao pravilan izraz i to neke oblike koje apsolutno niko osim onih kojima je ta norma zanat ne poznaje, pa zagovaram njeno svesno kršenje u pravcu usklađivanja sa realnim jezičkim stanjem.

Sí, naravno, slažem se s tobom. Samo sam te htio dobronamjerno opomenuti, baš zato što smatram da si na dobrom putu i da dobro razmišljaš. [thumbsup] Pazi samo da ne upadneš u tu zamku, bah, ne znam, recimo tako, „beogradocentrizma“, jer ima i nas dosta „dobrih Bošnjana“, izvornih štokavaca, što još uvek dekliniramo brojeve, prenosimo akcenat na proklitiku, čuvamo postakcenatske dužine, te pokoji zalutali lokativ, i sl. :)

Jedna valjana deskriptivna gramatika bi morala uzeti u obzir sve to. Potpuno je druga stvar kada norma zagovara npr. džakúzi i kapučíno, slažem se. [roll]
„Either you repeat the same conventional doctrines everybody is saying, or else you say something true, and it will sound like it's from Neptune.“ (Noam Chomsky)

Ван мреже Bəʊləʊ

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 234
Одг.: Dativ od par/nekoliko ljudi
« Одговор #18 : 6. 11. 2010. у 16.56 »
Jedna valjana deskriptivna gramatika bi morala uzeti u obzir sve to. Potpuno je druga stvar kada norma zagovara npr. džakúzi i kapučíno, slažem se.


Apsolutno. Razumemo se mi dobro. :)
« Последња измена: 6. 11. 2010. у 16.58 Bəʊləʊ »

Тагови: