Аутор тема: Zarez ispred „pa, te“  (Прочитано 27967 пута)

0 корисника и 2 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже dani

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 169
Zarez ispred „pa, te“
« : 24. 08. 2013. у 16.02 »
Da li se piše zarez ispred veznika pa i te.
Po mom osecaju trebalo bi da se pise, ali posto su pa i te sastavni veznici, onda se stvara konfuzija.
Bio sam u Spaniji, pa sam posetio i Italiju.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Zarez ispred „pa, te“
« Одговор #1 : 26. 08. 2013. у 15.00 »
Па нејасно ти је питање, те је и некомплетно . :) Тешко да се може бити конкретнији на невиђено, наведи целу реченицу па ћемо видети. Ово што си навео према моме језичком осећају иде овако:
- Улази прво Петар, па Марко.
- Уђите један за другим, Петар па Марко.

Не видим ниједну комбинацију где бих рекао "купус (,) те сланина", само "и". "Те" би  евентуално дошло у неком вишечланом набрајању где се поједини чланови ионако одвајају запетом, сагласно правопису, али тешко ми је да нађем пример.
« Последња измена: 26. 08. 2013. у 15.03 rade »

Ван мреже dani

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 169
Одг.: Zarez ispred „pa, te“
« Одговор #2 : 26. 08. 2013. у 15.42 »
A kod rebusa, lupam: Petar te Nikola i resenje Peta rteni kola (NEMA VEZE STO NISTA NE ZNACi), veza je slaba, znaci ne treba zarez?

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Zarez ispred „pa, te“
« Одговор #3 : 26. 08. 2013. у 15.58 »
Правило је да запета не треба ако је веза јака, не слаба. Али не можеш то истргнути из реченице, шта везују ти везници, ако не делове реченице. Мораш да разматраш целину. Волео бих да се ту укључи неки лингвистичар, ја то нисам, али мени је то некако природно: кад год нешто набрајам, стављам једно насупрот другом итд. ту се служим запетом. Кад год имам неко јединство више појмова запета ми не треба. "Те" користим ретко у неким обичним ситуацијама, довољно ми је "и", али га опет често користим да разбијем монотонију коју генерише то набрајање с "и". "Шетали смо по парку и онда смо свратили на кафу и онда смо кренули кући˝> "Шетали смо по парку те свратисмо на кафу, па после кренусмо кући".  Овде ми испред "те" не треба запета, али ми испред "па" треба - радња се прекида, нећемо више да шетамо, идемо кући.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Zarez ispred „pa, te“
« Одговор #4 : 26. 08. 2013. у 17.02 »
Vidi, ne očekuje se da rebusi, koji su krajnje ograničena forma, slede ikakve pravopisne norme. Ne može, niti treba, pravopis da reguliše poeziju, rebuse niti kurs evra.

Što se tiče samog pitanja, rekao bih da je grubo pravilo da se pa i te ne odvajaju zarezima kad označavaju prost vremenski sled:

Ušao je Žika pa Mika. I pričaju te pričaju.

a odvajaju kad označavaju kakvu posledicu:

Došao je Žika, pa samo priča. I na kratko prekide, te nastavi.

ali je linija razdvajanja vrlo fina, i često mogu obe varijante.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Zarez ispred „pa, te“
« Одговор #5 : 13. 09. 2013. у 18.44 »
Pisanje zareza ispred veznika pa

Veznik pa sastavni je veznik i povezuje riječi i nezavisnosložene sastavne rečenice.

Ako povezuje riječi, označuje da se što zbilo nakon čega drugoga i tada se riječi ne odvajaju zarezom. Stoga je pogrešno: *Očistila sam kuhinju, pa kupaonicu, a pravilno: Očistila sam kuhinju pa kupaonicu. U ekspresivnome nabrajanju pa označuje poslijevremenost i naglašuje svaku riječ u nizu. Tada je pogrešno: *Očistila sam kuhinju pa kupaonicu pa dnevnu sobu pa spavaću sobu i na kraju predsoblje, a pravilno: Očistila sam kuhinju, pa kupaonicu, pa dnevnu sobu, pa spavaću sobu i na kraju predsoblje. Povezuju li se veznikom pa dvije iste riječi, pri čemu se naglašuje njihovo značenje, pogrešno je: *On priča, pa priča, nikad kraja, a pravilno: On priča pa priča, nikad kraja.

Veznik pa povezuje surečenice u nezavisnosloženoj sastavnoj rečenici čije radnje mogu biti u odnosu prijevremenost – poslijevremenost i tada je pogrešno: *Bila sam u školi, pa otišla kući, a pravilno: Bila sam u školi pa otišla kući. Ako su radnje surečenica u nezavisnosloženoj sastavnoj rečenici u uzročno-posljedičnome odnosu, pogrešno je: *Pala je kiša pa smo pokisnuli, a pravilno: Pala je kiša, pa smo pokisnuli.

Тагови: