Аутор тема: Супербинго  (Прочитано 3122 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Супербинго
« : 2. 08. 2013. у 10.09 »
С мејла:
Цитат
Како се пише ,,Супербинго,, одвојено или састављено?
хвала

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Супербинго
« Одговор #1 : 2. 08. 2013. у 10.21 »
Pravopis u t. 83 navodi da su "poseban normativni problem početne sastavnice, uglavnom stranog porekla, sa statusom ili formanata ili prefiksoida", kao npr. auto, avio, […], ekstra, super, kvazi, […] Normativisti su kasnili za prodorom ove vrste inovacija i umnožavanjem sličnih sklopova, a procene stepena sraslosti u odmeravanju značenjskih i formalnih momenata često su bivale nesigurne i subjektivne, jer su uistinu u pitanju nijanse."

Konkretno za ekstra i super, daju se dve grupe primera: sa spojenim pisanjem, gde prefiks ima značenje nad- ili iznad-, odnosno gde je spoj uobičajen (supersila, superrevizija, superoksid), i odvojenim, kada se naglašava kvalifikacija, što se pokazuje i zasebnim akcentom: ekstra klasa, super žurka, sve je bilo super.

Dakle, pošto je Lutrija (gde radi postavljač pitanja) autor super(-)Binga, ima i implicitno pravo da definiše kako se to piše. Moj jezički osećaj ovo svrstava u drugu grupu, gde se ističe da je u pitanju specijalno izdanje Binga, dakle "Super Bingo".

(Doduše, ovde imam i sam nedoumicu oko velikog slova; sklon sam da tretiram Bingo kao vlastitu imenicu, a Super Bingo kao sklop koji je uključuje, te bih pisao obe reči velikim slovom).

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Супербинго
« Одговор #2 : 2. 08. 2013. у 12.29 »
Moj jezički osećaj ovo svrstava u drugu grupu, gde se ističe da je u pitanju specijalno izdanje Binga, dakle "Super Bingo".

Ја бих овде свакако спојено, и то баш из истог разлога: то није Бинго који је супер, екстра, врх и сл. (где је ово придев), него је баш Супербинго тј. посебно издање Бинга.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Тагови: