Аутор тема: Novi Pravopis, 2010  (Прочитано 84086 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #60 : 28. 10. 2010. у 21.39 »
Могуће, ако у дискусији учествовали само прћићевци. ;)

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #61 : 28. 10. 2010. у 21.39 »
Hm. Ne razumem, zašto Crkva Svetog Marka i Hram Svetog Save? Koje je objašnjenje za dvaput veliko početno slovo?

Не разумем ни ја. Да ли се од сад то „Свети“ код сваког светитеља посматра као део имена, као у Карло Велики или Пипин Мали? Или се придев као такав пише великим словом?  ???

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #62 : 28. 10. 2010. у 21.41 »
Могуће, ако у дискусији учествовали само прћићевци. ;)

Ја сам тада поставио то питање баш због тога што је требало нешто да штампам, па ме је оно спојено „имејл“ збунило. Било ми је логично једино е-пошта или и-мејл, али ми објаснише да су те две варијанте у односу на енглеско e-mail, са цртицом, а како се на енглеском подједнако правилно може писати и email, без цртице, транскрипција за то је имејл. И то објашњење ми се учинило логично и на основу те теме ја преломих за имејл, а сад испада да су они који су заговарали ту варијанту тад мислили да је она неправилна (не само Бруни). [blb]

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #63 : 28. 10. 2010. у 21.46 »
Могуће, ако у дискусији учествовали само прћићевци. ;)

Je li usvojen njihov sistem za spojeno i odvojeno pisanje anglicizama?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #64 : 28. 10. 2010. у 21.47 »
Odmah da objavim, posrednim putem sam saznala da se i-mejl piše po novom kao imejl. [yeah] [yeah] [yeah]

Зар не бејасмо још тамо негде у мају на Вокабулару то установили? :-/
http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=44.msg2605#msg2605
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #65 : 28. 10. 2010. у 21.48 »
Нема у Правилима. Дај неколико речи да проверим.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #66 : 28. 10. 2010. у 21.49 »
Hm. Ne razumem, zašto Crkva Svetog Marka i Hram Svetog Save? Koje je objašnjenje za dvaput veliko početno slovo?

Објаснио сам горе. Увек уз име светитеља је велико.

Не разумем ни ја. Да ли се од сад то „Свети“ код сваког светитеља посматра као део имена, као у Карло Велики или Пипин Мали? Или се придев као такав пише великим словом?  ???

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #67 : 28. 10. 2010. у 21.52 »
Џо, због чега по теби није требало писати имејл? У енглеском постоје две подједнако правилне варијанте, e-mail и email, а према њима наше варијанте е-пошта (превод прве), и-мејл (транскрипција прве) и имејл (транскрипција друге), зар не?

Да ли су још увек правилне и варијанте и-мејл и е-пошта?

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #68 : 28. 10. 2010. у 21.53 »
Ниси објаснио, него си навео. :) Или је мени објашњење промакло.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #69 : 28. 10. 2010. у 21.56 »
Јој, људи, па ви се шалите са мном. (Осећам се сад као Лабус кад разговара с Динкићем у Никад извини.) Надам се да ћу ово последњи пут морати да кажем. По Правопису 2010: Свети увек с великим С ако је устаљено тако. Имејл само тако.


Нисам ја давао своје мишљење о и(-)мејлу, него шта кажу језички саветници (конкретно, Клајн). И мени је логичније спојено. Тако сам и писао док овај није унео и-мејл у свој Речник недоумица.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #70 : 28. 10. 2010. у 22.02 »
Па кад једини имаш нови П. :D

ЕДИТ: Чек, нешто ми није јасно око тог Свети, али, отворићу нову тему.
« Последња измена: 28. 10. 2010. у 22.05 Бруни »
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #71 : 28. 10. 2010. у 22.22 »
Јој, људи, па ви се шалите са мном. (Осећам се сад као Лабус кад разговара с Динкићем у Никад извини.) Надам се да ћу ово последњи пут морати да кажем. По Правопису 2010: Свети увек с великим С ако је устаљено тако.

Не шалим се, него кажем да то није објашњење, него навођење онога што пише, а то што пише (ако само тако пише) је крајње нејасно и необјашњено. Прво, није дат разлог, а друго, тотално је нејасно ако само пише „ако је устаљено тако“. Ако је устаљено – где? У Црквеној Литератури у којој је Почетно Слово С увек Велико где год се Оно помиње, или у белетристици или научној литератури која се бави нпр. Светим Киријаком Отшелником?

Није ово упућено теби, питам се онако јер сам био задовољан ранијим решењем где је „свети“ малим почетним ако се ради о атрибуту уз име светитеља, а великим ако се односи на празник посвећен светитељу.

Имејл само тако.

И ово ми је без везе. Наравно, није упућено теби, него ономе што пише. Заиста ми понека решења делују као да су донета по принципу „кад нам се дигне, овако ћемо, кад нам падне, онако ћемо“.  [blb]

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #72 : 28. 10. 2010. у 22.25 »
Е да. Ништа за писање размака око косе црте, али у тексту нигде не праве размак, што је технички доста лоше решење. Нпр. Државна дума/Руска дума/Дума.

И не пишу о процентима.

И не помињу који облик изводника треба користити (“ или ”), али сами користе ”. А за полунаводнике дају примере са ’…’, а другде у књизи ‘…’.

Види се да се без Пешикана слабо сналазе у типографским питањима.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #73 : 28. 10. 2010. у 22.26 »
Јој, људи, па ви се шалите са мном. (Осећам се сад као Лабус кад разговара с Динкићем у Никад извини.) Надам се да ћу ово последњи пут морати да кажем. По Правопису 2010: Свети увек с великим С ако је устаљено тако.

Не шалим се, него кажем да то није објашњење, него навођење онога што пише, а то што пише (ако само тако пише) је крајње нејасно и необјашњено. Прво, није дат разлог, а друго, тотално је нејасно ако само пише „ако је устаљено тако“. Ако је устаљено – где? У Црквеној Литератури у којој је Почетно Слово С увек Велико где год се Оно помиње, или у белетристици или научној литератури која се бави нпр. Светим Киријаком Отшелником?

Није ово упућено теби, питам се онако јер сам био задовољан ранијим решењем где је „свети“ малим почетним ако се ради о атрибуту уз име светитеља, а великим ако се односи на празник посвећен светитељу.

Имејл само тако.

И ово ми је без везе. Наравно, није упућено теби, него ономе што пише. Заиста ми понека решења делују као да су донета по принципу „кад нам се дигне, овако ћемо, кад нам падне, онако ћемо“.  [blb]

Још једном: свијету се не може угодити. Ја знам бар тројицу на тебе једног који хо̀ће̄ управо супротно.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг: Novi Pravopis, 2010
« Одговор #74 : 28. 10. 2010. у 22.30 »
Нема у Правилима. Дај неколико речи да проверим.

Recimo: plejof, ferplej umjesto (po P 93) plej-of, fer-plej. A da, i nije nam onomad bilo jasno treba li pisati internet-adresa i ostale spojeve sa internet kao šah-klub ili kao džez muzika (kod Prćića/u RNA bez crtice, osim u tijesnim spojevima).
« Последња измена: 28. 10. 2010. у 22.36 Stoundar »

Тагови: