Аутор тема: Троје/тројица  (Прочитано 7533 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Троје/тројица
« : 19. 01. 2015. у 21.48 »
Каже водитељ квиза на РТС 1, у коме учествују три такмичара мушкарца: … Пошто их је тројица…
« Последња измена: 19. 01. 2015. у 22.40 abzec001 »

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Троје/тројица
« Одговор #1 : 19. 01. 2015. у 22.40 »
А шта је овде чудно? Можда стварно нису у питању троје, него тројица…

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Троје/тројица
« Одговор #2 : 19. 01. 2015. у 23.52 »
А шта је овде чудно? Можда стварно нису у питању троје, него тројица…

Јесу тројица (написао сам да су мушкарци), али сам мислио да је требало да каже: … Пошто су тројица
А да би оно их је могло да се употреби за троје.

Троје, петоро, осморо - недефинисан род, односно има и мушких и женских, па би зато требало их је, а тројица су само мушкарци, па зато су.
« Последња измена: 20. 01. 2015. у 00.03 abzec001 »

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Троје/тројица
« Одговор #3 : 20. 01. 2015. у 09.38 »
Meni zvuči gramatično, bar u predikativnom izrazu (putem kopule biti se izražava identitet/osobina/količina subjekta):

Njih je bilo trojica. ~ Njih je bilo šesnaest. ~ Njih je bilo mnogo. ~ Bilo ih je trojica. ~ Bilo ih je šesnaest. ~ Bilo ih je mnogo.

U ovoj poziciji, semantička kongruencija uglavnom nije ni gramatična:

*Njih su bili šesnaest. ~ *Njih su bili mnogo. ~ ?Njih su bili trojica.

Situacija se donekle menja kada cela sintagma postane subjekat:

Njih trojica su slavili. ~ Njih šesnaest su slavili. ~ Mnogo njih su slavili.

…mada je i tada moguća (čak, rekao bih, običnija) gramatička kongruencija:

?Njih trojica je slavilo. ~ Njih šesnaest je slavilo. ~ Mnogo njih je slavilo.

…mada ovde, pošto je trojica imenica — rekao bih u paukalu — najobičnija će biti kongruencija upravo s njom:

Njih trojica su slavila.

Moram da priznam da je situacija komplikovana, uglavnom pišem po sopstvenom jezičkom osećaju. Šta kažu knjige?

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Троје/тројица
« Одговор #4 : 20. 01. 2015. у 11.58 »
Meni zvuči gramatično, bar u predikativnom izrazu (putem kopule biti se izražava identitet/osobina/količina subjekta):
Njih je bilo trojica. ~ Njih je bilo šesnaest. ~ Njih je bilo mnogo. ~ Bilo ih je trojica. ~ Bilo ih je šesnaest. ~ Bilo ih je mnogo.
U ovoj poziciji, semantička kongruencija uglavnom nije ni gramatična:
*Njih su bili šesnaest. ~ *Njih su bili mnogo. ~ ?Njih su bili trojica.
Situacija se donekle menja kada cela sintagma postane subjekat:
Njih trojica su slavili. ~ Njih šesnaest su slavili. ~ Mnogo njih su slavili.
…mada je i tada moguća (čak, rekao bih, običnija) gramatička kongruencija:
?Njih trojica je slavilo. ~ Njih šesnaest je slavilo. ~ Mnogo njih je slavilo.
…mada ovde, pošto je trojica imenica — rekao bih u paukalu — najobičnija će biti kongruencija upravo s njom:
Njih trojica su slavila.
Moram da priznam da je situacija komplikovana, uglavnom pišem po sopstvenom jezičkom osećaju. Šta kažu knjige?

Извини што цитирам цео твој пост. Ти си ово баш разрадио. Јесте сложено. Не могу тачно да формулишем правило, па и сам пишем по осећају .

Ипак мислим да пажњу у овим случајевима треба усредсредити на тројешеснаест и много, односно на њихов неодређени род (три, шеснаест, много људске/људских јединке/и различитог пола) због чега се те речи третирају као једнина средњег рода, као и на њихово слагање са глаголом.

Исти принцип бих применио и на тројица, шеснаесторица… с тим што се овде зна род - мушки, а мислим и да паукал ту не игра улогу (тројица, шеснарсторица су била, троје, шеснаесторо је било).

Тако бих те примере сложио овако (део си и сам навео):

- Њих је било (било их је) шеснаест - Њих је било (било их је) много - Њих су била (била су) тројица
- Њих тројица су славила - Њих шеснаест је славило - Много њих је славило

Остале варијанте ми парају уши.
« Последња измена: 20. 01. 2015. у 12.12 abzec001 »

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Троје/тројица
« Одговор #5 : 20. 01. 2015. у 15.19 »
Исти принцип бих применио и на тројица, шеснаесторица… с тим што се овде зна род - мушки, а мислим и да паукал ту не игра улогу (тројица, шеснарсторица су била, троје, шеснаесторо је било).
U pravu si da nije paukal, ali nije ni muški, nego srednji rod množine: Sva šesnaestorica su slavila. Lud jezik načisto…  :-/

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Троје/тројица
« Одговор #6 : 20. 01. 2015. у 15.33 »
У праву си - средњи род. Биће lapsus kalami.
Нисам желео да кажем да се не ради о паукалу, јер троје то јесте, већ само да на проблем нема утицаја.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Троје/тројица
« Одговор #7 : 20. 01. 2015. у 18.43 »
U pravu si da nije paukal, ali nije ni muški, nego srednji rod množine: Sva šesnaestorica su slavila. Lud jezik načisto…  :-/

Гле сад… Па није ни средњи, него женски: шеснаесторица-шеснаесторице̄-шеснаесторици. Само ово су конгруира по значењу.

Што се тиче осталих твојих примера, двоје, десет и много се понаша исто: Двоје људи је славило / су славили (предност првом), а двојица и два различито од тога, али међусобно исто: Двојица су дошла / су дошли (предност првом).

Постоји тежња да се ови потоњи понашају као први: Сад је два сата по подне, па и Стигло је милион долара, па и, уопштено, Прошло је месец дана (→ Седели су читавих месец дана)… Милош Ковачевић пише врло неповољно о томе, док смо се ми на форуму углавном изразили афирмативно.

Дакле, нормирано је само Била су их двојица, Њих су биле две, док је, под утицајем опште тежње, разумљиво и Било их је двојица/две.

А то је, Дујо, свакако субјекат, не предикатив. Само ме занима је ли и у једној новијој граматици (осим Љ. Поповића и Стевановића, где није) описана та посебна конструкција: Тањира је/има десет, Писама је шест / Шест их је, неалтернативна са *Десет тањира је, *Шест писама је. Ту именичка реч у партитивном генитиву, изгледа, није део синтагме, него нека валенца глагола.

Тагови: