Аутор тема: Рационализација и корекција  (Прочитано 24973 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Рационализација и корекција су ријечи које би требало да носе неко позитивно значење. Ипак, код нас употребљавају у значењу које тешко да може да буде позитивно и мислим да је и погрешно.

Мислим првенствено на примјере "рационализација мреже школа" и "корекција цијена". Та "рационализација" подразумијева затварање школа с мањим бројем ученика, због чега људи остају без норме у настави, дјеца морају даље да путују до друге школе, а никакве користи од тога нема. Наставнике министарство збрињава отварањем радних мјеста у продуженом боравку, дакле на платама се практично не штеди (можда у неком проценту), а дјеци плаћа превоз. Наводно је дјеци боље у већим групама, да се друже. Тешко је прихватити тај аргумент. А рад у мањим групама је сигурно бољи. Ја сам предсједнику синдиката рекао да би требало забранити употребу тог термина, а његов одговор је био "да то тако зову"!

Што се тиче корекције цијена, није ми јасна сврха овог израза. Цијене ваљда нису биле погрешне да их сад треба исправљати? Зашто се ствари не називају правим именом, зашто не кажу поскупљење? Ако кажу да ће доћи до корекције цијене, да ли тако утичу на психу недовољно образованих потрошача који не знају да то значи поскупљење док сами не виде?

Ван мреже alexl

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 40
  • Говорим: енглески, бразилски португалски
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Рационализација и корекција
« Одговор #1 : 21. 01. 2019. у 20.17 »
Glede korekcije: ja tu vidim finu psihološku manipulaciju.
"Eto mi smo u interesu građana/korisnika/…  sve učinili da cene budu svima pristupačne. Na žalost naša projekcija cena je neodrživa pa mora doći do korekcija."
Slično i sa racionalizacijom. Neutralne, i pomalo sterilne, reči da se prikrije šta iza njih stvarno stoji.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Рационализација и корекција
« Одговор #2 : 22. 01. 2019. у 17.13 »
Па наравно да је у питању манипулација. Овдје би једино рјешење било да у средствима јавног информисања као некад постоје лектори који би контролисали овакве ствари и спречавали употребу оваквих непримјерених израза који вријеђају здрав разум.

Ван мреже Жиле

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 19
  • Говорим: енглески, француски
  • Родно место: Јабланички округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Рационализација и корекција
« Одговор #3 : 3. 02. 2019. у 21.01 »
И ја сматрам ово манипулацијом.

Рационализација” —  „побољшање”, „унапређење”, „усавршавање” (— потпуно противречје; „рационализација мреже школа” — у овом примеру би можда могло „свести на мању меру”, „умањити”, „смањити”, „сузити”)

„Корекција” — „поправка”, „исправка” (цена се може само изменити/променити/лат. модификовати; можда измена/промена/лат. модификација (цене), мада чисто сумњам да би неки продавац овако нешто ставио…) [ccc] [kuku]

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Рационализација и корекција
« Одговор #4 : 4. 02. 2019. у 20.09 »
Мислим да би по овом питању могли само да се буне Синдикат образовања и Удружење за заштиту потрошача. Ако нам већ затварају школе и поскупљују све и свашта, онда бар не морају да нам измишљају овакве изразе.

Тагови: