Аутор тема: Stanovnici…  (Прочитано 98829 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже sangria

  • Новајлија
  • *
  • Поруке: 9
  • Говорим: арапски, енглески, немачки
    • Српски ми није матерњи језик
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #135 : 26. 07. 2015. у 21.30 »
Pa ne moramo da se držimo izvornog, ali meni Almatinci mnogo lepše zvuči nego Almaćani. Znam, znam, lični estetski utisak nije nikakvo merilo…
И мени Алматинци звучи природније, али то је вероватно јер ме подсећа на Далматинце. :hehe:
الحب بإستطاعته حل مشكلات العالم

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #136 : 26. 09. 2015. у 14.30 »
S mejla:
Цитат
Kako se pravilno kaže za žitelje Sokobanje i Niške Banje u muškom i ženskom rodu?

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #137 : 26. 09. 2015. у 14.37 »
Odgovor, kao i obično, treba potražiti u lokalnim medijima. Žitelji Sokobanje su Sokobanjci (Sokobanjac, Sokobanjka).

Po analogiji bi onda bilo i Niškobanjac, ali za to nalazim tek par pogodaka na Guglu (dok za Niškobanjanin ne nalazim nijedan).

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #138 : 26. 09. 2015. у 15.31 »
И ја сам чуо да становнике Сокобање зову Сокобањцима, а што се тиче житеља других бања, као што су Нишка, Врањска, Ковиљача итд, не знам да ли правопис наводи неко опште правило, али знам да становнициц оближњих градова увек крате назив својих комшија који постају углавном Бањци, мада има и Бањчана. Код њих то може да прође, јер се подразумева да мисле на „своју“ бању. А за остале… Изгледа како се ко снађе.

Ван мреже Nedda

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 141
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #139 : 17. 01. 2016. у 21.59 »
Ako je stanovnik Zemlje Baska (Baskije) - Bask, a oni su Baski, kako se zove njihova sunarodnica?

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #140 : 17. 01. 2016. у 22.43 »
Ne verujem da možemo bolje od Baskijka.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #141 : 19. 01. 2016. у 13.22 »
Баскиња као Шкоткиња? :)

Ван мреже Nedda

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 141
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #142 : 19. 01. 2016. у 18.20 »
u Pravopisu piše da stanovnici nisu Baskijci, nego Baski, pa mi :hehe: palo na pamet da su možda žene Baske ili Baskinje, mada su mi i Baskijke sasvim u redu.

Ван мреже abzec001

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 547
  • Говорим: engleski, španski, nemački, italijanski...
  • Родно место: Beograd
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #143 : 21. 01. 2016. у 16.06 »
Зашто је ПМС укинуо вишедеценијски изговор у српском језику: Баскија-Баскијац-Баскијка-баскијски-Баскијци-Баскијке. Све је било логично и јасно, несугласица није било, сви срећни и задовољни. А онда је "законодавац" напрасно то променио. Зашто? Чиме се руководио? Има ли ико објашњење?

Притом је рисвојни придев је остао непромењен, као и кад смо имали Баскијце  - баскијски. Има ли овоме објашњења?
Жеља да се буде макар сличан матичном језику свакако отпада, јер се Баски(јци) на баскијском каже euskaldunak.
Осим тога, Шпанци их називају vascos, а Французи Basques, што би било најближе Баску и Баскима. Не верујем да је Је ПМС измену убацио зато што смо овај назив добили преко француског!
С обзиром на то да ПМС не наводи облик женског рода, остаје нам да износимо мишљења и да се  препиремо. Један озбиљан правопис за собом не би оставио такве нејасноће,



Ван мреже Nedda

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 141
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #144 : 6. 05. 2016. у 12.26 »
У П10 пише да су Вавилонци, а код Клајна Вавилоњани. Шта сад, дублет?

Ван мреже Dacko

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 461
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #145 : 6. 05. 2016. у 13.16 »
Onako kao što piše u Pravopisu.

Ван мреже delboj

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 438
  • Говорим: руски, енглески, италијански
  • Родно место: Гацко, Република Српска
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #146 : 29. 07. 2016. у 19.45 »
Kako se zovu stanovnici Minska? Minščani?

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #147 : 8. 11. 2016. у 15.17 »
С мејла:
Цитат
Како се зове становник Србобрана, Лознице? И где бих могла да пронађем како се граде називи за становништво осталих градова, како наших, тако и страних?

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Stanovnici…
« Одговор #148 : 8. 11. 2016. у 15.44 »
Srbobranac, Lozničanin

Rečnika etnika… nema. Ali evo, naguglao sam nekoliko zanimljivih radova koji daju pregled morfoloških tendencija kod etnika i ktetika, pa možda nekom i posluže:

Skok, Petar (1954). "Tvorba imena stanovnika od imena naselja i oblasti". Jezik II(3): 65—68
Skok, Petar (1954). "Pridjevske izvedenice od geografskih naziva". Jezik III(2): 33—38
Ćorić, Božo (1989). "O jednom tipu leksičkih arhaizama u srpskohrvatskom jeziku". Fluminensia: časopis za filološka istraživanja, I(1-2)

Тагови: mejl