Аутор тема: Играти се телевизором  (Прочитано 3109 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Играти се телевизором
« : 14. 01. 2016. у 18.30 »
С мејла:

Цитат
имам недоумице у вези са употребом предлога с(а) уз глагол играти се. Иако ми норма налаже изостављање предлога уз именицу у инструменталу када она означава средство, у свакодневној комуникацији са дететом често ми се чини да порука није јасна уколико га изоставим. Нпр. "не играј се (са) лоптом, храном, струјом, телевизором…" Када желим да упозорим дете на ризик и последице, просто ми се намеће предлог. Унапред Вам се захваљујем на одговору.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: Играти се телевизором
« Одговор #1 : 14. 01. 2016. у 18.59 »
Мој је осећај помешан. Док код лопте и хране немам потребу за с, код струје и телевизора ми на махове нешто фали.

Јесмо ли ми негде установили — или ми се чини — да ако је реч о предмету игре, иде беспредлошки инструментал, а да, ако је у питању равноправно играње, иде с(а) (Игра се луткама, Игра се (заједно) с другарицама)? Ако јесмо, то није тачно: у РСАНУ имамо примере типа Игра се с њима као мачка с мишевима.

Речник глаголских допуна Петровић–Дудић даје ове реченичне моделе за играти се:
Цитат
I 1  (један с другим)
    а) С (ж — множ. зн.) + П: Деца се лепо играју (= једно с другим)
        // С (ж) + П + И — са (ж): Ана се игра с другарицом.
    аа) И — са (ж): ~ са неким ~ са пријатељем
  1’ (забављати се каквим предметом)
    С (ж) + П + И (н) // И — са (ж — пренес.): Игра се кључевима, лоптом; са луткама.
II 1 (олако се односити према чему)
    И — са (н): ~ са нечим ~ са животом, са здрављем

(Овом потоњем се супротставља израз играти се животом из РСАНУ.)

У складу са II.1, дакле, у смислу упозорења употребиће се с — код хране, струје, телевизора без проблема, па и уз лопту ако је та лопта због нечег драгоцена или опасна. Биће онда: Не играј се (више) лоптом, јер је касно; Не играј се лоптом, нађи другу играчку, али Не играј се с лоптом, тврда је, удариће те.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.851
Одг.: Играти се телевизором
« Одговор #2 : 14. 01. 2016. у 23.26 »
Slažem se s njihovom analizom, ali ipak imamo i instrumental bez predloga u ne igraj se vatrom.

Тагови: