Најновије поруке

Странице: 1 [2] 3 ... 10
11
Језик је огледало душе / Одг.: Из + разлог
« Последња порука Rancher 5. 10. 2018. у 15.43 »
Јој, сад се сетих једне асистенткиње с факса и њене конструкције из разлога због тога зато што. Замало не свиснух.
12
« Последња порука J o e 5. 10. 2018. у 13.12 »
… или, не дај боже, јер[iznenadjen]
13
« Последња порука Зоран Ђорђевић 5. 10. 2018. у 11.18 »
Asfaltiranje je očigledno uzrok što je ulica zatvorena, tako da bih ja uvek izabrala neki srećniji veznik, poput zbog. Ne verujem da je iz razloga nepravilno, ali istina je da malo para uši.
У праву си, све је заступљенија, преовлађује.
Имам утисак да се таква конструкција на неки начин сматра службеном, званичном. Обрати пажњу на наше политичаре, посланике у скупштини и друге. Увек, ал увек, кажу, на пример: Амандман треба/не треба прихватити из разлога што… Чак сам једом приликом чуо формулацију из разлога зато што. Нико више, кад говори званично, па чак ни пролазници кад их акетирају пред камерама, не кажу једноставно и нормално зато што, због тога што.
Не знам да ли сам у праву, шта други мисле?
14
Синтакса / Одг.: Vrsta zavisne rečenice
« Последња порука Nedda 5. 10. 2018. у 11.05 »
Ako nije, šta je onda? Zamenica?
15
« Последња порука alexl 4. 10. 2018. у 18.52 »
Teško mi je da razumem da je sve prilog u datom primeru.
16
Семантика и етимологија / Одг.: Умокрити
« Последња порука alexl 4. 10. 2018. у 18.50 »
Meni  je to isto što i učiniti mokrim. Da li je vezano za šoranje/piškenje/mokrenje/urinaciju/evakuaciju mokraće, postaje jasno u kontekstu. Često je miris dobar indikator značenja ovog glagola.
17
Семантика и етимологија / Умокрити
« Последња порука Rancher 4. 10. 2018. у 16.32 »
Да ли код вас ова реч има искључиво значење „поквасити, намочити мокрењем, испуштањем мокраће” или и „овлажити, уквасити, наквасити”? У РМС и РСЈ ово прво чак има и секундарно значење.

У мом крају су уобичајене конструкције попут „умокри крпу” и сл.; у школи су редари често питали за дозволу да „умокре сунђер”. Чини ми се да у осталим деловима Србије није толико распрострањено.
18
« Последња порука J o e 2. 10. 2018. у 13.46 »
Не може прилог да има функцију објекта.
19
« Последња порука delboj 1. 10. 2018. у 22.28 »
Dakle, sve bi bio prilog. Zarez može i ne mora. Ako ne grešim, Sve što vas je zanimalo ima funkciju objekta.

Malo sam se potrudila i pokušala da nađem odgovore. Ako grešim, molim da me ispravite, hvala.
Trebalo bi da je tako.
20
Синтакса / Vezano za
« Последња порука Father Jape 1. 10. 2018. у 15.16 »
Piše li iko o upotrebi ovog izraza (dakle NE u vezi s nečim naspram u vezi nečega, što nije kontroverzna tema)?

Vidim da je Đorđe Božović pre deset godina na Vokabularu napisao:

Цитат
„Vezano za“ koje se ne menja po padežima vrlo je pogrešno. Kada se menja shodno reči uz koju stoji, može se upotrebiti jer je jedino tada gramatički ispravno.
Странице: 1 [2] 3 ... 10