Аутор тема: Most Mehmed-paše Selimovića  (Прочитано 3152 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Most Mehmed-paše Selimovića
« : 7. 05. 2013. у 12.31 »
Цитат
Most Mehmed-paše Selimovića (višegradski most) ili most Mehmed-paše Selimovića? Mislim da je deo imena i reč MOST, pa bih je pisala velikim slovom. Šta mislite?

Ван мреже bobica

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 31
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Most Mehmed-paše Sokolovića
« Одговор #1 : 7. 05. 2013. у 13.18 »
Pogreših, htedoh reći Sokolovića.
Imaš li kome da kažeš da si od krvi i mesa?

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Most Mehmed-paše Selimovića
« Одговор #2 : 7. 05. 2013. у 13.32 »
U pravu si (t. 68, primjer Most slobode).

Ван мреже bobica

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 31
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Most Mehmed-paše Selimovića
« Одговор #3 : 7. 05. 2013. у 16.41 »
Znači jeste "Most" u zvaničnom nazivu mosta. Videla sam u P to za Most slobode, ali, naravno, palo mi je na pamet šta ako se most zove "Mehmed-paša Sokolović", a ne Most Mehmeda…  [kuku] [bonk] [cesh] (verovatno samo previše razmišljam  :blush:)
Imaš li kome da kažeš da si od krvi i mesa?

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Most Mehmed-paše Selimovića
« Одговор #4 : 7. 05. 2013. у 21.46 »
A što ne pitaš direktno nego šalješ mejl? Pa znaš da ćeš brže dobiti odgovor ako odmah pitaš u forumu ;)
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Тузор

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 515
  • Ко је субјекат, не може да размишља објективно.
  • Родно место: Краљево
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Most Mehmed-paše Selimovića
« Одговор #5 : 8. 05. 2013. у 09.04 »
Зависно од извора, овај мост се (мање-више званично) назива и Стари мост, односно Вишеградски мост. Баш у данашњем он-лајн издању "Политике" објављен је текст посвећен чувеном мосту, и ту је назван Вишеградски мост.
Цитат
Под командом капетана бојног брода Југословенске ратне морнарице Ненада Радовића Шиље, који је кроз догласну цев наредио курс 15 кормило улево, брод је узводно засекао мирну површину Дрине право ка чувеном Вишеградском мосту.
. . .
С воде та камена грађевина изгледа још импресивније, заправо скоро нестварно ако се има у виду техника и технологија мостоградње у она давна времена. Саграђена 1571. године, на 11 лукова „на Дрини ћуприја” је годинама била гажена стотинама хиљада камиона и аутомобила, сада је затворена за све врсте моторних возила и предстоји јој темељна реконструкција.
http://www.politika.rs/rubrike/region/Na-cuvenoj-cupriji-kao-pre-pola-veka.sr.html

Уколико се, у смислу валидности, ослонимо на Унескову листу светске баштине, тамо је наведен као Мост Мехмед-паше Соколовића у Вишеграду  (The Mehmed Paša Sokolović Bridge in Višegrad). Због неких проблема са претрагом, не могу ово да поткрепим навођењем адекватног линка, али довољно је укуцати UNESCO World Heritage List, и уверити се у наведено.
Свака идеја, која је у нама апсолутна, или адекватна и савршена, јесте истина.

Ван мреже bobica

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 31
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Most Mehmed-paše Selimovića
« Одговор #6 : 8. 05. 2013. у 13.14 »
A što ne pitaš direktno nego šalješ mejl? Pa znaš da ćeš brže dobiti odgovor ako odmah pitaš u forumu ;)
Zato što sam bila zaboravila šifru  [pljes],  a mejl mi je uvek otvoren, pa…  [neznam] (ludo pa živi  [fsmile])
Imaš li kome da kažeš da si od krvi i mesa?

Тагови: mejl