Аутор тема: Da li ste čuli za zeleni zmaj  (Прочитано 3694 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Da li ste čuli za zeleni zmaj
« : 22. 07. 2015. у 09.39 »
S mejla:
Цитат
Nedavno sam na radiju čula reklamu u kojoj se kaže "Da li ste čuli za zeleni zmaj". Kasnije kaže da je reč o čaju. Moje pitanje da li je gramatički pravilno reći tako, jer se ne odnosi na pravog zmaja nego na proizvod?

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Da li ste čuli za zeleni zmaj
« Одговор #1 : 22. 07. 2015. у 12.05 »
Да. За нежива бића користи се тај облик (уп. возим опел, мерцедес, не опела, мерцедеса; Да ли сте чули за нови опел?, не Да ли сте чули за новог опела?).
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Da li ste čuli za zeleni zmaj
« Одговор #2 : 22. 07. 2015. у 13.10 »
Ne bih rekao da iz tog što si rekao sledi odgovor na pitanje. Meni rečenica iz naslova zvuči napola gramatično.

Da, akuzativ imenica muškog roda jeste jednak nominativu kod neživih stvari, a genitivu kod živih bića. Siva zona nastaje kada se imena bića daju stvarima,1) kao kod čaja "zeleni zmaj". Voleo bih da se time pozabavimo.

Kontra-primer imamo npr. kod kompjuterskog miša, koji je gramatički ostao živo biće: kažemo Daj mi tog miša, a ne ?Daj mi taj miš, zar ne? S druge strane, ako naručujemo pivo, pre ćemo reći Daj mi jelen/lav nego jelena/lava.

Ukoliko takav pojam smatramo nazivom, postoji opcija da ga smatramo nepromenljivim, što bismo u pisanju stavili u navodnike: Da li ste čuli za "Zeleni zmaj"?. Međutim, moguće je da ostane antropomorfno i da se tako menja.


1) Ima li ova pojava ime? Kod ljudskih imena se koriste termini antonomazija ili eponimija

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Da li ste čuli za zeleni zmaj
« Одговор #3 : 22. 07. 2015. у 14.30 »
Код мене ипак само Дај ми тај миш, међутим, чуо сам и са̑м небројено пута опела, мерцедеса, миша и сл. у акузативу, јер се ово јавља ионако само код именица мушког рода (уп. возим вектру, корсу, астру; не знам имамо ли примера за средњи род, сад ми не падају на памет, ваљда зато што сам се ограничио на моделе возила; берлинго, добло, канго су такође мушког рода), на које се ово вероватно „прелива“ по инерцији.

Што се тиче наводника, то је правописно питање, ово друго је граматичко (нпр. испред куће су мечка и јагуар : испред куће су „мечка“ и „јагуар“; стављамо наводнике да избегнемо двосмислицу тј. недоумицу). Завирићу у књиге староставне да видим шта се пише поводом граматичког питања.

П. С. На немачкој Википедији помињу антоним деоним.
« Последња измена: 22. 07. 2015. у 14.39 Шоми »
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Тагови: