Аутор тема: Хидраулични/хидраулички  (Прочитано 9359 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Хидраулични/хидраулички
« : 28. 09. 2015. у 22.05 »
С мејла:
Цитат
… Da li se pravilno kaže hidraulički ili hidraulični? Konkretno je nama danas bila potrebna sintagma hidraulični/čki cilindar. Internet daje obe opcije, a objašnjenja sam mogla da nađem samo za hrvatski jezik i to samo laička.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Хидраулични/хидраулички
« Одговор #1 : 28. 09. 2015. у 22.08 »
И наши речници дају обе варијанте (РСЈ, К–Ш, ОР). Ја сам чешће чуо за хидраулични. Неко с више стручног искуства ће боље знати.

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Хидраулични/хидраулички
« Одговор #2 : 29. 09. 2015. у 00.38 »
У Шипкином правописном речнику између ове две могућности стоји „=“. Што рече Јое, стручњаци можда знају за разлику (нпр. да једно означава објекат/предмет, а друго процес или сл.), чини ми се да би је могло бити.
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Хидраулични/хидраулички
« Одговор #3 : 29. 09. 2015. у 12.10 »
Ja ne osećam razliku (poput one u statički : statičan, dinamički : dinamičan).

Расправа о значењу ове реченице измештена: http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=5496.0
« Последња измена: 29. 09. 2015. у 14.14 J o e »

Ван мреже mmalinovski

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 124
Одг.: Хидраулични/хидраулички
« Одговор #4 : 5. 10. 2015. у 20.10 »
sad cu ja da probam da objasnim:

prvo sta je hidraulika: "fiz. znanstveno istraživanje i tehnološka primjena ponašanja (tlaka i strujanja) tekućina"
znaci hidraulika je neka disciplina u primenjenim naukama, skup odredjenih principa
ti principi opisuju odredjene fizicke pojave

1) hidraulicna je stvar cije kretanje, funkcionisanje predstavlja takvu fizicku pojavu kakvom se bavi hidraulika
2) a sama ta pojava, u opstem smislu, je hidraulicka
3) takodje je hidraulicki onaj koji egzistira unutar same hidraulike kao discipline u vidu nekog principa, koncepta, modela i sl.

znaci
1) hidraulicni sistem, hidraulicni kran…
2) hidraulicka energija, hidraulicki pritisak
3) hidraulicki princip, hidraulicki model…

tako imamo na primer i elektronicki i elektronski (namesto elektronicni doduse) zato sto imamo elektroniku kao disciplinu (evo jedno po mom misljenju fantasticno nerazumevanje ovoga: http://savjetnik.ihjj.hr/savjet.php?id=59 - "elektronicka muzika" [neznam])

ali nemamo elektricki zato sto ne postoji disciplina koja se zove elektrika vec se oblasti koje se bave elektricitetom zovu elektromagnetizam i elektrotehnika. tako da se ipak kaze elektricna energija…

kod mehanike imamo mehanicku energiju, ali tu ni nemamo pridev "mehanicni"

…ali kod staticki i statican mislim da se moze uociti isto sto sam opisao

1. staticni sistem
2. staticki pritisak
3. staticki model…

dinamika -

1. (hidro-)dinamicni menjac, pogon… /nazalost ne koristi se ovaj pridev nego iskljucivo na -čki, ali to ćemo pripisati tome sto rec dinamican ne zvuci dovoljno "tehnicki" i previse se asocira sa nekakvom brzinom pa ne zvuci dobro; ali mozda cete se sloziti da bi bilo bolje da se kaze ovako, jer kao sto mi hidraulicki kran ne zvuci dobro, tako mi ni hidrodinamicki menjac ne zvuci dobro/
2. dinamicka snaga
3. dinamicki princip, model…

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Хидраулични/хидраулички
« Одговор #5 : 6. 10. 2015. у 08.52 »
Ето, кажем ја да има неке разлике [yes].

ХВАЛА на лепом објашњењу, затребаваће повремено :).
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Тагови: mejl