Аутор тема: Akcenat na poslednjem slogu  (Прочитано 4834 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
Akcenat na poslednjem slogu
« : 12. 01. 2012. у 11.46 »
Zdravo svima! Koliko ja znam, u standardnom srpskom (bosanskom, hrvatskom) nema akcenata na poslednjem slogu - postoji malo izuzetaka (sećam se samo zamenica na -god, ima li drugih?). A u kojim dijalektima bos., hrv. i srp. jezika postoje akcenti na poslednjem slogu? Mislim da takvih ima u nekim čakavskim hrvatskim govorima, u prizrenskom govoru (pod uticajem albanskog jezika) i u Južnoj Srbiji (lokalni govori tamo dele neke osobine s bugarskim, u kojem su dozvoljeni naglasci na poslednjem slogu).
Hvala unapred!

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг.: Akcenat na poslednjem slogu
« Одговор #1 : 12. 01. 2012. у 12.24 »
Da se prvo osvrnem na izuzetak koji to nije: postoje dve klase "zamenica na -god", dosta različitog značenja, a koje se u pisanju razlikuju da li su odvojene ili spojene, a u govoru po tome koji je segment naglašen:

šta gȍd, ko gȍd, gde gȍd = bilo šta, bilo ko, bilo gde itd.
Šta god da ti kažem, ti se naljutiš.

štàgod, kògod, gdègod = nešto, neko, negde itd;
Treba li da ti štagod kupim?
Koristi se u upitnim i modalnim rečenicama. (Nećemo reći *Kupio sam ti štagod, ali je u redu npr. Kupi mi štagod.)

Obično se i iz konteksta razaznaje koje značenje je namereno, tako da nema puno opasnosti od zabune čak i pri pogrešnom naglašavanju.

Što se tiče dijalekata, rekao bih da svi staroštokavski dijalekti, bez izuzetka, omogućavaju naglašavanje na poslednjem slogu. Evo Ivićeve mape sa Vikipedije:


Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.246
Одг.: Akcenat na poslednjem slogu
« Одговор #2 : 13. 01. 2012. у 18.13 »
Омогућавају, али акцентовани последњи слог није чест у већини старих српских дијалеката. У косовско-ресавском је скоро сасвим у рецесији, а живље се чува у призренско-тимочком, али опет не као пре.

Орлине, имаш серије речи које и образовани људи изговарају с акцентом на последњем слогу: скоро све на -е̏нт/-а̏нт, а има их још.

Ван мреже Orlin

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 803
  • Говорим: бугарски, српски, хрватски, руски
  • Родно место: Софиjа
    • Српски ми није матерњи језик
Одг.: Akcenat na poslednjem slogu
« Одговор #3 : 14. 01. 2012. у 20.49 »
Орлине, имаш серије речи које и образовани људи изговарају с акцентом на последњем слогу: скоро све на -е̏нт/-а̏нт, а има их још.
Изгледа да jе тако због тенденциjе наглашавати стране речи из других европских jезика на начин коjи jе наjближи акцентовању у изворном jезику: краткосилазно (наjближи еквивалент димамичком акценту) на истом слогу као у изворном jезику (обично ако jе то неки унутрашњи слог, али чини ми се да се танденциjа пренесла и на случаjе с изворним акцентом на последњем слогу). Такво акцентовање не би требало да смета осим ако си под утицаjем стандарда, коjи не дозвољава нагласке на последњем слогу.

Тагови: