Аутор тема: Виртуелна српска тастатура  (Прочитано 9737 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Александар

  • Члан
  • ***
  • Поруке: 95
    • Српски ми је матерњи језик
    • ЛиБРЕ! часопис о слободном софтверу
За све оне који имају проблема са српским латиничним и српским ћириличним распоредом тастатуре у погледу да никако не могу да га користе (на пример услед немогућности додавања неког од српских распореда тастатуре на рачунару у интернет центру на коме за то немају дозволу као обични корисници), а јако би желели да користе баш српски латинични или пак српски ћирилични распоред тастатуре, предлажем да користе Виртуалну тастатуру.

Виртуална српска ћирилична тастатура:

http://mylanguages.org/serbian_cyrillic_keyboard.php

Виртуална српска латинична тастатура:

http://mylanguages.org/serbian_latin_keyboard.php

Изворно упутство за употребу:

http://www.google.com/support/websearch/bin/answer.py?answer=174990

Верујем да ће многима користити.
Ко хоће да учи, свуда нађе школу.

Ван мреже VPF

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 184
  • Владимир Филиповић
Одг.: Виртуелна српска тастатура
« Одговор #1 : 14. 10. 2011. у 02.50 »
Hvala Aleksandre!

Za ćirilicu imamo i brže rešenje, bez bockanja mišem: Google.

U Gmailu, Bloggeru, i Google Translateu se može uključiti opcija da se samo kuca ošišanom latinicom a softver sam prebacuje u ćirilicu. Većinu slova pogađa, a kad omaši samo pritisneš backspace (možda dvaput?) i ponudi ti druge varijante.

(Opcija se zove "transliteracija" ili "fonetsko kucanje" jer su je prvo razvili za jezike za koje je stvarno baš i bila jedno ili drugo, pa su tek posle ubacili srpski.)

Najlakše je postaviti prečicu za translate.google.com/#sr|en| (ili ga držati stalno otvorenim).
« Последња измена: 14. 10. 2011. у 02.52 VPF »

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Виртуелна српска тастатура
« Одговор #2 : 14. 10. 2011. у 10.03 »
Vidi ti ovog VPF-a, šta on sve ne zna! Pa ovo s Guglovim prevodiocem je superiška.  :kezica:
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Виртуелна српска тастатура
« Одговор #3 : 14. 10. 2011. у 14.51 »
Тачно је ово што је ВПФ рекао. Ја то користим када пишем неки текст на руском. Њихов распоред слова је катастрофа. Много се разликује од нашег (рецимо, Ф се налази на месту слова А).

Ван мреже VPF

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 184
  • Владимир Филиповић
Одг.: Виртуелна српска тастатура
« Одговор #4 : 14. 10. 2011. у 18.49 »
Jest, jest, ruski raspored je pravljen od nule, isto kao turski i negdašnji portugalski, valjda prema učestalosti pojedinih slova i digrama u tim jezicima. (Ili ko zna, samo iz poriva da se bude drugačiji i ne prihvata nešto mrsko strano.) A naš je iz praktičnih razloga prilagođen od nemačkog.

Obratite pažnju i na Gmail i Blogger. U Gmailu možete poruke direktno ukucavati na isti način kao u prevodicu.

Još kad se ovo prvi put pojavilo (ima skoro dve godine), objavljeno je na "ODF" i u stvari dat je možda zgodniji link: http://www.google.com/transliterate/serbian

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Виртуелна српска тастатура
« Одговор #5 : 14. 10. 2011. у 22.28 »
i jao, pa ovo je super! [fsmile]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже rade

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 995
Одг.: Виртуелна српска тастатура
« Одговор #6 : 20. 11. 2011. у 19.05 »
…Ја то користим када пишем неки текст на руском. Њихов распоред слова је катастрофа. Много се разликује од нашег (рецимо, Ф се налази на месту слова А).
Најближи нашем распореду је руски фонетски распоред, који на жалост има један битан недостатак - на месту нашег "х" налази се "ч". За сопствене потребе направио сам драјвер који има овај распоред: 1. явертыуиопшщ 2. асдфгхйклчюэ 3. зьцжбнм. Слова ё, ъ су у реду с бројевима. Овај  распоред идентичан је распореду US-Russian_Phonetic који редовно користим на линуксу, тако да се не мучим с тастатуром кад повремено укључим Windows.    Ако неко мисли да би му такав распоред користио, може преузети драјвер с адресе http://dl.dropbox.com/u/42980205/RusLayout.zip. Време за навикавање је минимално.

Ван мреже Rancher

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.273
  • Говорим: енглески
  • Родно место: Златиборски округ
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Виртуелна српска тастатура
« Одговор #7 : 20. 11. 2011. у 20.58 »
Као да пишем на српском распореду. Раде, это здорово. Спасибо!

Тагови: