Аутор тема: Mavretanija/Mauritanija  (Прочитано 3290 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Mavretanija/Mauritanija
« : 1. 03. 2011. у 17.11 »
Meni je ovo, čini mi se, Bojan Bašić poodavno objašnjavao, ali ja sam, kao i uvek, zaboravila a pitali me na njiki za objašnjenje, pa me sad nervira što ne mogu da se setim. Dakle, u našoj varijanti rimska provincija je Mavretanija Tingitana (Mauritania Tingitana), a kod braće ’Rvata je Mauretanija Tingitana. Sad, gotovo sam sigurna da je kod njih samo tako i nikako drugačije, ali nisam sigurna da li je i kod nas samo Mavretanija i nikako drugačije. Padaju mi na pamet imena kao Europa/Evropa, Eudokija/Evdokija, ali imamo i Euripid i Eureka i Euridika, a ne Evripid, Evreka i Evridika. Sad, znam da je to EU a ne AU, i da se radi o grčkom a ne o latinskom, al opet mi se čini da ima nekog smisla. Takođe, mislim da i danas postoji neka država Mauritanija ili Mavretanija, pa ima li i tu razlike?

Inače, na njiki je članjak o rimskoj provinciji pisao neko ko je istoričar i kome bezgranično verujem, tako da sam sigurna da ako je on stavio Mavretanija, da je onda tako uobičajeno u istorijskim knjigama. Pitanje je, šta je od svega ovoga i pravopisno tačno?

(Nadam se da će se i Bojan pojaviti i videti ovo i priskočiti u pomoć sa svojim slonovskim pamćenjem, a možda da nam i linkuje na to svoje objašnjenje, jer je zaista bilo dobro sročeno. Šta da radim kad sam beznadežno zaboravna  [otkudznam]).
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Mavretanija/Mauritanija
« Одговор #1 : 2. 03. 2011. у 10.06 »
Zar niko ne zna?  [sad2]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Mavretanija/Mauritanija
« Одговор #2 : 16. 09. 2011. у 19.45 »
Тражио сам на ОДФ-у али нисам нашао то Бојаново објашњење. Данас има држава Мауританија, као и острво Маурицијус. Како стоји у ист. књигама за конкретни случај не знам, али мислим да је правописно исправно и -ев- и -еу- у том положају, зависно из ког језика је преузет облик.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Vukvuk

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.416
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Mavretanija/Mauritanija
« Одговор #3 : 16. 09. 2011. у 21.03 »
Treba prvo utvrditi šta je izvorni oblik. Kratko /e/ u srednjem otvorenom slogu u latinskom je u svakom slučaju prelazilo u /i/, tako da bi prema tome pravilan oblik bio Mauritania, ali ovde vidim da lokalni novac i natpisi iz doba Rima donose i oblik sa /e/. Ja bih ipak dao prednost obliku sa /i/, jer bih za ovaj drugi rekao da je dijalekatski, pa bi prema tome i transkripcija bila sa /i/: Mauritanija.

U svakom slučaju /au/ ostaje /au/, i iz grčkog i iz latinskog, sem ako je oblik zaista ukorenjen. (Isto važi i za /eu/.)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Mavretanija/Mauritanija
« Одговор #4 : 19. 09. 2011. у 22.15 »
Тражио сам на ОДФ-у али нисам нашао то Бојаново објашњење.
Bojan se ne seća (pitala sam ga već), a meni se čini da smo o tome pričali na njiki, a ne na ODF. A možda sam i ja nešt pomešala. U svakom slučaju, ako ima neko ko bi imao nešto da kaže na ovu temu, bila bih mu veoma zahvalna.  [fsmile]

PS:Hvala Vuče, sad tek videh tvoj post.  [stid]
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Stoundar

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.060
Одг.: Mavretanija/Mauritanija
« Одговор #5 : 19. 09. 2011. у 23.08 »
Čudno mi je što Pravopis spominje i Mavre i Mauritaniju, ali od Mavretanije ni traga. Zar ne bi bila očigledan kandidat za nedoumicu: „ALI rimska provincija je Mavretanija“?

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Mavretanija/Mauritanija
« Одговор #6 : 20. 09. 2011. у 10.10 »
У Шипкином правописном речнику стоји само Мауританија (Мауританац, Мауританка, мауритански); Маврет… се не помиње (раније стоји Мавар и Маври).
« Последња измена: 20. 09. 2011. у 10.12 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Тагови: