Аутор тема: Вики: Citation index  (Прочитано 22490 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Вики: Citation index
« : 23. 04. 2012. у 14.37 »
Ојој, помажите ми. Не сналазим се с овим академским терминима. Не могу да склопим следећу реченицу:
One can confirm that discussion of the source has entered mainstream academic discourse by checking the scholarly citations it has received in [[citation index]]es.

Ја знам шта значи, али не знам како то да кажем. Елем, citation index, како се то преводи на српски? И ову прву реченицу не капирам уопште на шта се односи, на рад или на дискусију о раду?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг: Вики: Citation index
« Одговор #1 : 23. 04. 2012. у 14.43 »
ОПА! Стигли смо до непреводиве речи у српском академизму, дискурса :) Углавном зато што још нису јасне теоријске поставке дискурса и хабитуса. Елем, можда нешто типа - Заступљеност у броју цитата нам показује да је расправа о извору/има(не знам да ли је у питању расправа о ТОМ извору или генерална расправа о изворима) ушла у ширу употребу у академском дискурсу.
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Вики: Citation index
« Одговор #2 : 23. 04. 2012. у 14.49 »
Citation index — база академских цитата.

Потврђено је да је расправа о извору ушла у главне научне токове провером заступљености навода̂ у академској бази.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Вики: Citation index
« Одговор #3 : 23. 04. 2012. у 14.49 »
A ovo :by checking the scholarly citations it has received in citation indexes.
Koliko ja shvatam hoce da kaze da ako hoces da proveris koliko neki rad pripada tom mejnstrim naucnom stavu (ni ovo mejnstrim ne znam da prevedem ovde) onda treba da vidis koliko je puta naveden u tim nekim indeksima. Ne znam ni sta su ti indeksi ni kako su to radovi navedeni. Mozda u drugim radovima, kao reference?

BTW, citation je navod, ne citat. REference, izvori i sl. se navode, ne citiraju se (to je Srblish ili false friend… ;) )
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Вики: Citation index
« Одговор #4 : 23. 04. 2012. у 14.54 »
Па погледај моју поруку, превео сам ти целу реченицу.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг: Вики: Citation index
« Одговор #5 : 23. 04. 2012. у 15.04 »
За citation indexes, заиста је рогобатно превести генерички термин другим генеричким термином, како не постоји једна база, већ хрпа њих (JSTOR, Google Scholar, и сваки већи универзитет и академија наука има своју), па се цела прича своди на то колико је који изворни чланак цитиран у академском дискурсу, али слажем се са Шомијевим преводом, како бољи не постоји.
А мали лични додатак је да је тај начин размишљања потпуно погрешан како гомила кинеских, руских и индијских научних кругова(да само поменем веће научне заједнице, порек којих је ту и гомила малих) нису укључени у статистике па добијамо false impact factor.
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Вики: Citation index
« Одговор #6 : 23. 04. 2012. у 15.12 »
Па погледај моју поруку, превео сам ти целу реченицу.
Sudarili smo se sa slanjem poruka. ;)

Fala.

Evo, nađoh citation index.
http://en.wikipedia.org/wiki/Citation_index

Kako je moguće da mi nemamo izraz za to?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг: Вики: Citation index
« Одговор #7 : 23. 04. 2012. у 15.14 »
Зато што су српски интелектуалци одлучни у томе да користе citation index и impact factor у разговору и писанијима о томе… Видела жаба да се коњи поткивају, ’бем ли га…
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг: Вики: Citation index
« Одговор #8 : 23. 04. 2012. у 15.14 »
База навода/цитата — ето, сад имамо. :D
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Вики: Citation index
« Одговор #9 : 23. 04. 2012. у 15.41 »
Понављам, нису цитати, него наводи. Цитирање је у српско мнешто сасвим друго.

Изем ти научнике који не воле да замарају своје главице смишљањем назива на српском. Па зар немамо ми неке такве базе?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг: Вики: Citation index
« Одговор #10 : 23. 04. 2012. у 15.44 »
Имамо при министартствима (тако се обрачунавају оне силне стотине динара које се уплаћују преко нормативне плаће). Али, реците драгичка, користе се енглески термини  [lol]
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Duja

  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.850
Одг: Вики: Citation index
« Одговор #11 : 23. 04. 2012. у 15.48 »
Понављам, нису цитати, него наводи. Цитирање је у српско мнешто сасвим друго.

??? Kako? U terminologiji naučnih radova, upravo govorimo o citiranju, a ne o navođenju radova drugih autora.

Postoji termin indeks citiranosti, odnosno samo citiranost, koji je mera broja citata, a time i mera relevantnosti nekog rada.

https://www.google.rs/search?q=indeks+citiranosti

A naša glavna baza citiranosti je SCindeks, http://scindeks.ceon.rs/

Ван мреже Gulo Gulo

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 585
  • "Siitu ruto, karu tuleb!"
Одг: Вики: Citation index
« Одговор #12 : 23. 04. 2012. у 15.51 »
SCI index још није у потпуној употреби, јер се још ради на додавању регионалних журнала, али је направио невероватан помак с њим (још када би скенирали и укључили издања од пре 1996. године, однео би им печено прасе!).
Baldrick, you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced naked on top of a harpsichord, singing "Subtle plans are here again!"

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Вики: Citation index
« Одговор #13 : 23. 04. 2012. у 16.02 »
Понављам, нису цитати, него наводи. Цитирање је у српско мнешто сасвим друго.

??? Kako? U terminologiji naučnih radova, upravo govorimo o citiranju, a ne o navođenju radova drugih autora.

Postoji termin indeks citiranosti, odnosno samo citiranost, koji je mera broja citata, a time i mera relevantnosti nekog rada.

https://www.google.rs/search?q=indeks+citiranosti

A naša glavna baza citiranosti je SCindeks, http://scindeks.ceon.rs/
Pa to je pogrešno, to je kalk s engleskog. Kao što nisu u stanju da smisle srpsko ime za te baze podataka, tako su dragi srpski naučnici samo kalkirali englesku reč. Ti navodiš izvore, nikako ih ne citiraš u tekstu, jer da ih citiraš, ne bi navodio bibl. referencu tog izvora, nego bi lepo pod navodnike prepisao tekst koj taj izvor navodi. Ono što je u srpskom citat, to je u engleskom quote.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг: Вики: Citation index
« Одговор #14 : 23. 04. 2012. у 16.04 »
Uf. mene ovo počinje da smara. Onaj ko je piso ovaj tekst na engleskom stvarno je mogao malo jasnije da piše. Razumete li vi šta hoće da se kaže u ovom pasusu, pogotovu u prvoj rečenici?

How accepted, high-quality reliable sources use a given source provides evidence, positive or negative, for its reliability and reputation. The more widespread and consistent this use is, the stronger the evidence. For example, widespread citation without comment for facts is evidence of a source’s reputation and reliability for similar facts, while widespread doubts about reliability weigh against it. If outside citation is the main indicator of reliability, particular care should be taken to adhere to other guidelines and policies, and to not represent unduly contentious or minority claims. The goal is to reflect established views of sources as far as we can determine them.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: