Аутор тема: Provera  (Прочитано 41003 пута)

0 корисника и 2 гостију прегледају ову тему.

Ван мреже Magi

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 41
Provera
« : 14. 04. 2011. у 20.24 »
Da li biste mogli da proverite da li sam dobro uradila ovo što sam uradila?

Dobila sam od druga neke testove koje on treba da uradi za slučaj da konkuriše za Kamenicu, pa me interesuje da li sam ja to dobro uradila. Ja sm svoje odgovore ofarbala u plavo, pa bih molila da mi se ispravi ono što nije tačno, može i pojašnjenje zašto, neće biti na odmet.  [fsmile]

"Svi tako misle: greška. A greške nema, postoji samo ono što ne znamo." (Derviš i smrt-M. Selimović)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Provera
« Одговор #1 : 14. 04. 2011. у 20.41 »
Magi, bolje postavi pitanja u forum, i postavi ona za koja nisi sigurna, i obrazloži zašto. Nemoj ovo ovako, ovo liči na rađenje domaćih zadataka, a to nam zaista nije cilj. ..

Ima li tu neko pitanje kod kog nisi sigurna u odgovor?
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Magi

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 41
Одг.: Provera
« Одговор #2 : 14. 04. 2011. у 20.50 »
Nije problem Bruni.  [fsmile]

5.
а) Аутомобил марке југо кретао се недозвољеном брзином улицом Цара Душана, а Полиција га је зауставила испред моста слободе.

б) Аутомобил марке „Југо“ кретао се недозвољеном брзином Улицом Цара Душана, а полиција га је зауставила испред моста Слободе.

в) Аутомобил марке „југо“ кретао се недозвољеном брзином Улицом цара Душана, а полиција га је зауставила испред Моста слободе.

Mene neki osećaj vuče da bi ovo Jugo trebalo da se piše pod navodnicima i sa velikim početnim slovom.


2.
а)  "Један од најважнијих догађаја за Новосађане у 2005. години био је завршетак Моста слободе", изјавила је за "Блиц",  Радмила Маринковић Недучин, ректор Универзитета у Новом Саду.
б) "Један од најважнијих догађаја за Новосађане у 2005 години био је завршетак Моста Слободе", изјавила је за "Блиц"  Радмила Маринковић Недучин, ректор универзитета у Новом Саду.
в)  Један од најважнијих догађаја за Новосађане у 2005. години био је завршетак моста слободе, изјавила је за "Блиц"  Радмила Маринковић Недучин, ректор Универзитета у Новом Саду.

Ovo mi nije jasno, nikako. Sad sam tek videla da sam pogrešno uradila u samom testu, to jest da sam  zaokružila pod b, nisam ni primetila da posle 2005. nije stavljena tačka. Dakle pod b nije sigurno. Ali ovaj most me užasno buni.  :fsurprise:

To je to.
"Svi tako misle: greška. A greške nema, postoji samo ono što ne znamo." (Derviš i smrt-M. Selimović)

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Provera
« Одговор #3 : 14. 04. 2011. у 20.51 »
Први испит:
1. Ниједан понуђени одговор није тачан.
2. б).
3. в).
4. Ниједно.
5. Ниједно.
6. а).
7. Под а), б) и в) је тачно, под г) није.
8. Тачно.
9. Тачно.
10. Под а), в) и г) је тачно, под б) није.

Други испит:
1. Ниједно.
2. Ниједно.
3. в).
4. Ниједно.
5. а).
6. а).
7. Све је тачно.
8. Под а) је тачно, остало није тачно.
9. Тачно је све.
10. Тачно је све.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Magi

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 41
Одг.: Provera
« Одговор #4 : 14. 04. 2011. у 20.57 »
Šomi, ovo tvoje "Nijedno" bi značilo da oni nisu  ponudili tačno rešenje među rešenjima?  :fsurprise:
"Svi tako misle: greška. A greške nema, postoji samo ono što ne znamo." (Derviš i smrt-M. Selimović)

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Provera
« Одговор #5 : 14. 04. 2011. у 21.09 »
Тако је. Ниједан од понуђених одговора није по новом Правопису, кад се узму у обзир и све допуне. АЛИ пошто га ја још увек нисам набавио, мораће ово неко да потврди (или оповргне), тако да засад узми с резервом.

1.1. У Железничкој Улици бр. 22, у Сремској Каменици, налази се Средња школа унутрашњих послова.
1.4. У кафеу „Трокадеро“, на Булевару Ослобођења, окупља се велики број Новосађана.
1.5. Аутомобил марке („)југо(“) кретао се недозвољеном брзином Улицом Цара Душана, а полиција га је зауставила испред Моста слободе.
1.7. Да ли си гледао утакмицу Црвена звезда — Партизан?
1.10. Радиопрограм.

2.1. Надомак Новог Сада налази се Фрушка Гора и Петроварадинска тврђава.
2.2. „Један од најважнијих догађаја за Новосађане у 2005. години био је завршетак Моста слободе“, изјавила је за „Блиц“  Радмила Маринковић Недучин, ректор(ка) Универзитета/универзитета  у Новом Саду.
2.4. У Улици Кнеза Лазара 27. 7. 2007(. год.), испред кафеа „Хемингвеј“, украден је аутомобил марке („)мерцедес(“,) црне боје, са регистарским таблицама НС 301-406.
2.8. Инж., и др., ср. (с тачком).
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже Magi

  • Млађи члан
  • **
  • Поруке: 41
Одг.: Provera
« Одговор #6 : 14. 04. 2011. у 21.14 »
Hvala ti na ovim odgovorima, znače.


 Sad sam tek videla da nisam izdvojila i dr. [bonk]
"Svi tako misle: greška. A greške nema, postoji samo ono što ne znamo." (Derviš i smrt-M. Selimović)

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: Provera
« Одговор #7 : 14. 04. 2011. у 21.33 »
Ti, Miki, nikad ne bi bio dobar nastavnik… Ja lepo kažem, da se pita šta nije jasno, pa da se onda to što nije jasno i objasni, a ne samo da se daju odgovori na izvolte. Pa valjda nam je cilj da se nešto i nauči, a ne samo da se dobiju tačni odgovori. A i Magi bi sigurno volela da joj se objasni zašto je pogrešila tamo gde je pogrešila.. [yes].
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Provera
« Одговор #8 : 14. 04. 2011. у 21.37 »
Вараш се, био бих одличан наставник — или би ме волели или мрзели, нико не би био равнодушан, то је сигурно. ;) Рекао сам: по новом Правопису је тако-и-тако, али сам се оградио од неких решења која сам понудио, јер још увек не поседујем нови Правопис. Кад натрчи Џо, рећи ће да ли сам негде погрешио и где, па ће дати и објашњење. Ја нисам хтео да мудрујем и говорим да је нешто исправно, а немам поткрепу у виду Правописа.
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
Одг.: Provera
« Одговор #9 : 14. 04. 2011. у 23.45 »
Тест 1

1. Зар није под а) тачан одговор?
а) У Железничкој улици бр. 22, у Сремској Каменици, налази се  Средња школа унутрашњих послова

4. 1.5. Аутомобил марке („)југо(“) кретао се недозвољеном брзином Улицом Цара Душана, а полиција га је зауставила испред Моста слободе.

Зашто југо малим словом? И може и не мора под наводнике? Као Ауди, БМВ, Опер, Пежо? Мада нисам виђала њих под наводнике.. И да ли се и они пишу малим или великом словом? Зашто великим/малим? То је марка аутомобила. Као и марка парфема, одеће.. Долче и Габана, Валентино, Клио.. Зашто слобода малим словом? Ипак је то назив моста.

7. Иде ЦЗ размак цртица размак Партизан? (јес’да навијам за Партизан, али како се за њих пише скраћеница?)

10. А зашто радиопрограм? радио станица, или радио - станица? ( сад више нисам сигурна шта знам а шта не  [ne])

Тест2
1. Зашто Гора великим?

2. Ако је Средња школа, Основна школа, Гимназија, онда и Универзитет иде великим словом? Не?

6. Зашто је сада "основна" малим словом?

Удавих са питањима. Колико не знам…  [bag]
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Provera
« Одговор #10 : 14. 04. 2011. у 23.53 »

Зашто југо малим словом? И може и не мора под наводнике? Као Ауди, БМВ, Опер, Пежо? Мада нисам виђала њих под наводнике.. И да ли се и они пишу малим или великом словом? Зашто великим/малим? То је марка аутомобила. Као и марка парфема, одеће.. Долче и Габана, Валентино, Клио.. Зашто слобода малим словом? Ипак је то назив моста.

7. Иде ЦЗ размак цртица размак Партизан? (јес’да навијам за Партизан, али како се за њих пише скраћеница?)

10. А зашто радиопрограм? радио станица, или радио - станица? ( сад више нисам сигурна шта знам а шта не  [ne])

Нешто мало о писању марки којечега имаш овде: http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=45.0 (требало би да се о томе писало и конкретно, али не могу да се сетим где).
Црта између Ц З и П иде зато што ЦЗ има две речи. Имаш и о томе, што у правопису на почетку (на сајту), у деловима који се конкретно тичу црте и цртице, што негде по форуму.
Ако је Мост слободе, онда је с мало, јер му обе речи дођу као назив. Ако би било мост „Слобода“, ваљда би било велико.
Ту је негде и Јое, он ће ти све лепо објаснити.
« Последња измена: 15. 04. 2011. у 00.05 Соња »
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
Одг.: Provera
« Одговор #11 : 15. 04. 2011. у 00.04 »
Хвала. Не стижем све теме да претресем :С

Мислила сам на размаке. Верујем да треба црта, али нисам знала да после ЦЗ иде размак па онда црта. Ја бих ставила ЗЦ- Паритизан. Сада видим колико би то било ружно.. :С Лоша навика у куцкању. Пишем нешто и пишем и онда реч- па ставим нешто као закључно. (сад се кајем што не сакупим све оне моје писаније па да редом кренем да исправљам  [bonk])

Нисам знала ово за мост.  :/
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Ван мреже Соња

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 1.544
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Provera
« Одговор #12 : 15. 04. 2011. у 00.08 »
Нисам знала ово за мост.  :/
И даље не знаш :) - ово је само моје наивно размишљање. Сачекај некога ко зна шта прича ;).
За ЦЗ и др. Имаш (у правопису или овде) дат пример Нови Сад - Београд. Кад би стајало без размака, испало би да се релација односи на Сад и Београд, а Нови би било нешто са стране. Кад су вишечлани појмови са двеју страна те црте, иде и размак око црте. Прочитај оно из правописа - објашњено је тако да је и мени јасно [angel].
„Морате имати неко, макар тајно место, где ћете правити глупости.
Глупост је потребна здрављу.
Слобода да се праве глупости је здрава привилегија за коју се сами морате изборити.“

Ван мреже Шоми

  • Саркастични згубидан
  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 3.685
  • People, what a bunch of bastards!
  • Говорим: енглески, немачки
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: Provera
« Одговор #13 : 15. 04. 2011. у 00.21 »
Сад нешто размишљам: је ли Црвена звезда или Црвена Звезда по новом Правопису (по П93 је с малим з)?
Wook Karadzhitj, savremenik Jerneja Kompjutera.

Ван мреже NouvelleVague

  • Старији члан
  • ****
  • Поруке: 239
Одг.: Provera
« Одговор #14 : 15. 04. 2011. у 00.29 »
Ха! Имам елемената да зеким деду. Мало з  [lol] хихихи

Хм.. Увек иде размак реч размак - размак реч. Идем да видим то. Нема друге. И опет заглибим на нету…  [bonk]
Недостајеш и питам се да ли си на небу, да ли си добро и када ћу моћи опет да ти седнем у крило и како даље без тебе и твојих савета и твог загрљаја који брише све лоше што човек доживи?

Тагови: