Аутор тема: „Требало“ за сва лица?  (Прочитано 5452 пута)

0 корисника и 1 гост прегледају ову тему.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
„Требало“ за сва лица?
« : 10. 10. 2011. у 19.14 »
Издвојено одавде: http://forum.srpskijezickiatelje.com/index.php?topic=1593.msg16664#msg16664

Цитат
[lol] И сад бих ја као Белопољански требало […]

Једна тешка дигресија, можда је и за засебну тему али не знам како бих је конципирао.

Да ли је ово у цитату еквивалентно конструкцији „Ја бих требало“?

(Алеф, нисам те навео као аутора цитата, јер ми је израз као такав запао за око. Сетио сам се оног мог става о ком сам недавно писао, да добар број људи (да не кажем већина) размишља и склапа реченице са глаголом „требати“ као да се тај глагол мења по лицима, попут нпр. морати, а да онда у последњи час одговарајући глаголски облик замене речју „требало“.)
« Последња измена: 10. 10. 2011. у 22.26 J o e »

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: „Требало“ за сва лица?
« Одговор #1 : 10. 10. 2011. у 19.26 »
Да, то је та конструкција. Дабоме, погрешна. Јесте да захтева компликованију синтаксу (број речи је ИСТИ, различити су субјекти глагола), али је све „на месту“ тек ако се каже „И сад би требало да ја, као Белопољански, …“.

Наравно, има контекста где је такав распоред глагола немогућ, већ оба морају бити у личном облику, што је, просто, језичка рупа.

(Ако ово поново крене у офанзиву на норму, да одмах кажем како није она крива што људи половично разумеју казано. Колико само говорника српског има хиперкорекцију „Ти бих дошао“!)

Ван мреже Miloš Stanić

  • Администратор
  • Старији члан
  • *****
  • Поруке: 164
  • Говорим: енглески, македонски
  • Родно место: Крагујевац
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: „Требало“ за сва лица?
« Одговор #2 : 10. 10. 2011. у 19.54 »
Da li se zna kako je istorijski došlo do toga da "trebati" bude nepromenljivo? Pošto je ranije (pre II sv. rata), ako sam dobro obavešten, bilo promenljivo.
I koji su motivi.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: „Требало“ за сва лица?
« Одговор #3 : 10. 10. 2011. у 20.14 »
Ја нисам чуо да је норма (која пре Белића и није била нешто јака) довала личну парадигму, али заиста треба истражити.

Ван мреже Belopoljanski

  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 2.255
Одг.: „Требало“ за сва лица?
« Одговор #4 : 10. 10. 2011. у 20.20 »
Не, није офанзива на норму, већ управо инсистирање на њој, а против мутант-реченица које настају тако што се склопи реченица логиком и редоследом речи по којима глагол требати долази у личном облику, па се тек потом изврши корекција његовим мењањем у „требало“.

Истина, у свакодневном говору сам престао да не мењам тај глагол по лицима из простог разлога што ми се чини да је то природан завичајни говор многих а не само појединих крајева (те и тиме многима заједнички), а и таква употреба је легализована у хрватском језичком стандарду који такође происходи из српскохрватског, али на томе не инсистирам, нити кога покушавам на то да наговорим, нити у том стилу пишем текстове и радове.

И мене занима ово што Милош пита. Још бих додао и јављање сличне праксе у говору са глаголом морати. Један министар је својевремено у јавном говору употребио такву конструкцију, типа Ми мора да урадимо то и то.

Додатак: Овако напамет, знам да сам ту личну парадигму видео код Вука, Нушића и Дучића.
« Последња измена: 10. 10. 2011. у 20.25 Belopoljanski »

Ван мреже Miloš Stanić

  • Администратор
  • Старији члан
  • *****
  • Поруке: 164
  • Говорим: енглески, македонски
  • Родно место: Крагујевац
    • Српски ми је матерњи језик
Одг.: „Требало“ за сва лица?
« Одговор #5 : 10. 10. 2011. у 20.27 »
Takođe sam čuo ovo za "morati". Mnogo me to nervira :) . Tako je govorio moj pokojni razredni iz osnovne škole. Doduše, on je bio nastavnik fizičkog.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: „Требало“ за сва лица?
« Одговор #6 : 10. 10. 2011. у 21.56 »
Glagol "morati" nikako nije bezličan, to je debela greška. Mi moramo da, ne Mi mora da… Jedina mogućnost kad jeste bezlično jeste kad se nešto pretpostavlja — On mora da je lud. (Najverovatnije je lud.).
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже J o e

  • Велики модератор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 5.248
Одг.: „Требало“ за сва лица?
« Одговор #7 : 10. 10. 2011. у 22.00 »
Али опет не тако, него Мора да је [он] луд.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: „Требало“ за сва лица?
« Одговор #8 : 10. 10. 2011. у 22.05 »
Da, da… Umorna sam, tek sad vidim šta sam napisala. Sori.  :fkez:
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Ван мреже Бруни

  • Девојчица!!!
  • Администратор
  • Староседелац
  • *****
  • Поруке: 9.857
  • Сајбер зевзек…
  • Говорим: шпански, енглески
  • Родно место: Београд
    • Српски ми је матерњи језик
    • Српски језички атеље
Одг.: „Требало“ за сва лица?
« Одговор #9 : 11. 10. 2011. у 09.55 »
Obrisani su postovi koji su sadržali komentare koji nemaju veze s temom. Molimo učesnike da se drže teme, a to je pravilna upotreba glagola „trebati“. Hvala.
Don’t ask me why I am a vegan, ask yourself why you’re not.

Тагови: